Exodus z Číny

Čínske akcie odštartovali rok 2023 vo veľkom štýle. Zaznamenali najlepší vstup do nového roku od 2018, ale optimizmus investorov sa úplne vytratil. Index MSCI China v utorok stratil ďalšie 2 % a smeruje k šiestemu dňu poklesu, čo bude najdlhšia strata od októbra 2022. Index čínskych akcií kótovaných v Hongkongu Hang Seng tento mesiac stratil viac ako 5 %.

Obchodníci naďalej uvádzajú geopolitické napätie ako kľúčový odstrašujúci prostriedok ku kúpe čínskych akcií. Naznačili to už minulotýždňové plány USA obmedziť investície do kľúčových častí čínskej ekonomiky. To by mohlo spomaliť aktuálne oživenie v Číne, ktoré poháňa rastúca spotreba. Tamojšie hospodárstvo v prvom štvrťroku rástlo rýchlym tempom a maloobchodné tržby minulý mesiac taktiež prudko vzrástli.

Investorom to ale nestačí. „Zdá sa, že investori majú obavy o udržateľnosť oživenia v Číne a zvýšenie geopolitického napätia,“ povedal Redmond Wong, stratég Saxo Capital. Zahraničné fondy len za utorok predali čínske akcie v hodnote 754 miliónov USD na burze v Hong Kongu, čo zvýšilo celkový odlev na 1,7 miliardy USD.

Nedarí sa predovšetkým čínskym gigantom, ako sú Alibaba a JD.com, ktorých akcie sa obchodujú blízko svojich historicky najnižších úrovni a z hľadiska ocenenia sa zdajú pomerne lákavé. Alibaba už vymazala predcházajúce zisky po oznámení rozdelenia spoločnosti na 6 samostatných podnikov a JD.com trápi pokles spotrebiteľských výdavkov na drahšie položky vrátane elektroniky, ale tiež zintenzívnená konkurencia, najmä zo strany Pinduduo a Bytedance.

Frustrovaní investori

Očakáva sa, že aprílové zasadnutie komunistickej strany, najvyššieho rozhodovacieho orgánu krajiny, zameria svoju politiku na posilnenie podnikateľskej dôvery a zvýšenie počtu pracovných miest bez pridania ďalších stimulov. Čínska ľudová banka už naznačila, že začne odvolávať pandemický stimul.

„Európski investori, s ktorými sme sa stretli minulý týždeň, sú frustrovaní pomalým výkonom čínskych trhov, podobne ako investori z Hongkongu a Číny,“ napísali stratégovia Bank of America. Vzhľadom na geopolitické napätie si však ľudia nie sú istí dlhodobým horizontom a nie sú si istý možnosťou „kúpiť a čakať,“ dodali stratégovia. Investori tiež spochybňujú presnosť makro údajov, ako uvádza sa v správe.

Trh čelí „množstvu negatívnych geopolitických faktorov s malými pozitívnymi katalyzátormi“, vrátane Bidenovho výkonného príkazu obmedziť investície a komentárov čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku o bývalých sovietskych štátoch, povedal Vey-Sern Ling, výkonný riaditeľ Union Bancaire Privee.

Index MSCI China


Index MSCI China od začiatku roku klesol o -3,5 %, ale za posledných 12 mesiacov zrástol o +4 % . V súčasnosti je hodnota indexu 47,38 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokElektromobilita má nového kráľa + zoznam najväčších výrobcov elektromobilov
Ďalší článokGoogle prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno