Ciele Exxon

Exxon Mobil sa chystá odhaliť svoju dlho očakávanú lítiovú stratégiu s oznámením, že má v Arkansase za cieľ spustiť výrobu kovovej batérie pre elektrické vozidlá (EV) do roku 2026. Firma do tohto sektora prichádza v čase, keď nové technológie majú za cieľ zvýšiť globálnu produkciu ultraľahkého kovu jeho filtrovaním z ložísk nachádzajúcich sa po celom svete a dodávaním výrobcom batérií, ktorí túžia po čerstvých zdrojoch.

Firma Exxon, ktorá v 70. rokoch vynašla lítium-iónovú batériu, ale od tejto technológie ustúpila, plánuje do roku 2026 v Arkansase začať vyrábať najmenej 10 000 metrických ton lítia ročne. To všetko v spolupráci s partnerskou spoločnosťou Tetra Technologies v projekte, ktorý bol označený ako „Projekt Evergreen“. Táto počiatočná produkcia by sa zhruba rovnala množstvu potrebnému na výrobu 100 000 EV batérií.

Exxon súhlasil s výstavbou viac ako 6 100 akrov bohatých na lítium v Arkansase so spoločnosťou Tetra, ktorá vyrába chemikálie na úpravu a recykláciu vody. Exxon tento rok vo veľkom vŕtal v Arkansase, aby študoval rozsiahlu geologickú plochu siahajúcu od Floridy po Texas, ktorá je bohatá na lítium a bróm. Organizácia tiež testovala neoverenú technológiu priamej extrakcie lítia (DLE), ktorá by mala byť kľúčová pre komerčné operácie.

Pre Exxon a ďalšie ropné spoločnosti ponúka výroba lítia perspektívu predaja nového produktu s relatívne malými dodatočnými nákladmi. Darren Woods, generálny riaditeľ firmy od roku 2017, povedal investorom, že sektor lítia je „celkom sľubný“. Doplnil tiež že, „Vidíme príležitosť skutočne využiť veci, v ktorých sme celkom dobrí.“ Agentúra Reuters uviedla, že Exxon a Chevron už rokovali s International Battery Metals a EnergySource Minerals o licencovaní technológie DLE.

Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron tento štvrťrok po oznámení mega-akvizícií stúpol. Exxon zaznamenal 15% nárast zisku a Chevron 8,5% nárast, keďže ceny ropy a paliva rástli. V medziročnom porovnaní ziskovosť ropných obrov klesla, ale oproti predošlému štvrťroku stúpla. Tieto výsledky prišlo len krátko po tom, čo spoločnosť oznámila akvizíciu ťažiara bridlicovej ropy Pioneer Natural Resources za 60 miliárd USD a Chevron kúpu konkurenčnej spoločnosti Hess za 53 miliárd USD. Chevron tiež dokončil akvizíciu PDC Energy za 6,3 miliardy USD.

Iná výmera

Nezávisle od partnerstva s firmou Tetra, Exxon tiež kontroluje viac ako 100 000 akrov v Arkansase, v ktorom plánuje začať s výrobou lítia do roku 2027. Exxon tento rok získal túto plochu od súkromnej spoločnosti Galvanic Energy. Nebolo jasné, či firma plánuje rozšírenie lítiových operácií mimo Arkansasu. Ako všetci producenti ropy, Exxon získava vodu obsahujúcu stopy lítia ako súčasť výroby fosílnych palív. To by mohlo pomôcť ropnému priemyslu premeniť sa na najväčšieho svetového dodávateľa lítia, ak bude možné komercializovať technológie DLE.

Exxon, podobne ako Albemarle, Standard Lithium a ďalšie, ktorých cieľom je vyrábať kov batérií v Arkansase, čelia kľúčovej regulačnej prekážke. Južný štát USA, Arkansas má štruktúru poplatkov za bróm, ktorý tam Albemarle dlho vyrába, ale nie za lítium, čo by mohlo oddialiť tento vývoj.

Arkansaská komisia pre ropu a plyn, ktorá zastrešuje operácie s lítiom v štáte, uviedla, že plánuje v tejto veci uskutočniť rokovania s firmou. Zastupitelia spoločnosti plánujú vyslať najmenej šiestich zástupcov na konferenciu Benchmark Minerals budúci týždeň v Los Angeles. Išlo by o prvú účasť spoločnosti na hlavnej konferencii o kritických mineráloch.

Akcie Exxon


Akcie Exxon od začiatku roka klesli o -2,6 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 103,75 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 10,3 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 11,4 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 5,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokRay Dalio a jeho portfólio: v 3. štvrťroku stávka na hodnotové akcie a rozvojové trhy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno