Majster v strácaní

Apple v tomto roku zatiať strácal. Začiatkom roka stratil trón najhodnotnejšej firmy na svete, podľa trhovej kapitalizácie, nedávno stratil titul najväčšieho predajcu smartfónov na svete na úkor Samsungu a portál Statista nás nedávno informoval o tom, že Apple aj naďalej stráca podiel na čínskom trhu

Výrobca iPhonov je tak v tomto roku majster v strácaní, dokonca aj jeho akcie v od začiatku roka strácajú -2 % a to aj napriek tomu, že akciové trhy prekonávajú maximá. Manažment preto musel prísť s krokom, ako tento nelichotivý trend zvrátiť. Aký krok zvolil? Ohlásil najväčší buyback v histórii USA a tiež zvýšenie štvrťročnej dividendy o 4 %. Organizácia tak zvýšila štvrťročnú dividendu dvanásty rok po sebe. O tom, že Apple stráca sme Vás informovali aj v našom najnovšom podcaste:

Zvýšené spätné odkupy akcií tak pomáhajú investorom vykompenzovať slabé predaje iPhonu (najväčší ročný pokles tržieb z iPhonu za takmer štyri roky), ale podnik bude musieť čoskoro objasniť svoju politiku smerom k AI. O tom, ako sa darilo výrobcovi smartfónov v druhom kvartáli 2024, sme Vás už informovali. Ak by Vás to zaujímalo, môžete si pozrieť článok TU.

Apple si kúpi nejaký čas na posilnenie AI

V skratke, celkové tržby a prevádzkový zisk boli v podstate v súlade s odhadmi Wall Street, vďaka lepším než očakávaným tržbám z predaja Macov a služieb. Apple tiež predpovedal nízkociferný nárast tržieb pre júnový štvrťrok oproti minulému roku. Tomu, že odhady analytikov sa naplnili pomohol fakt, že očakávania neboli vysoké.

Akcie spoločnosti Apple pred kvartálnou správou zaznamenávali pokles o 10 % od začiatku roka. Išlo tak o najslabší výkon oproti ostatným Big Tech konkurentom, pričom spomínaný pokles v predaji iPhonov nie je prekvapením. Niekoľko externých dátových firiem minulý mesiac oznámilo, že predaje smartfónov Apple v prvom štvrťroku v Číne výrazne poklesli, na úkor firiem ako Huawei či Xiaomi. Problém sa však neobmedzuje len na Čínu. International Data Corporation odhaduje, že globálne predaje iPhonov klesli medziročne o takmer 10 % na približne 50 miliónov kusov.

Čo Apple a umelá inteligencia?
Zdroj: Statista

To Apple nemôže brať na ľahkú váhu, keďže ikonický smartfón stále predstavuje viac než polovicu jeho celkových tržieb. Smartfóny sú zrelým biznisom, pričom spotrebitelia si svoje zariadenia udržiavajú dlhšie, aby kompenzovali ich rastúce ceny vo výške viac ako 1 000 USD. Súčasný iPhone 15 sa neukázal ako veľký hit, čo pravdepodobne povedie k ďalšiemu slabšiemu cyklu pre Apple.

Spoločnosť už nehlási počet predaných kusov, ale analytici predpokladajú, že predaje jednotlivých modelov iPhone klesnú o 2 % v tomto fiškálnom roku končiacom v septembri, po 4 % poklese minulý rok. To znamená, že veľa závisí od ďalšieho cyklu iPhonov. A práve ten by mohol byť pomyselným vstupom spoločnosti do súťaže o generatívnu umelú inteligenciu, ktorá pohltila jej konkurentov s obrovskou trhovou kapitalizáciou.

Apple a vlastná AI?

Microsoft, Amazon, Meta a materská spoločnosť Google, Alphabet, uvádzajú na trh služby založené na AI a vynakladajú miliardy do kapitálových výdavkov na ich vybudovanie. Tržby generované týmito službami sú stále relatívne malé, ale odmena od investorov v podobe rastu akcií bola významná. Tieto štyri akcie dosiahli v priemere rast 63 % za posledných 12 mesiacov. Akcie výrobcu iPhonov pritom za túto dobu vzrástli o 4,7 %.

Apple a vlastná AI?
Zdroj: Statista

CEO spoločnosti Tim Cook tak potvrdil, že ich hlavným zameraním bude umelá inteligencia. „Veríme v transformačnú silu a sľub ohľadom umelej inteligencie a veríme, že máme výhody, ktoré nás odlišujú od konkurencie,“ povedal Cook. Ale držal sa dlhodobej politiky spoločnosti, že nikdy neodhaľuje detaily o budúcich produktoch.

Necháva teda investorov čakať, či manažment ohlási nejakú zaujímavú správu ohľadom AI, ako napríklad nový produkt, či zaujímavú akvizíciu. Konferencia svetových vývojárov spoločnosti Apple v nasledujúcom mesiaci je miestom, kde manažment zvyčajne predstavuje svoje najnovšie softvérové novinky. Nové modely iPhone sa obvykle predstavujú až v poslednom kvartáli.

Manažment by tak mohol priniesť nejaké prekvapenie. Od správ o rokovaní so spoločnosťou Google, ktoré sa týkali zabudovania AI Gemini do nových iPhonov, je už vyše mesiaca ticho. Aj koncom marca, kedy sa správy objavili, sa šuškalo o tom, že v prípade, ak by k dohode došlo, bude oznámená najskôr v júni. Mohlo by to teda znamenať, že si manažment druhej najhodnotnejšej spoločnosti na svete necháva nejaké prekvapenia, práve na známu konferenciu. Tá by sa mala konať medzi 10. až 14. júnom.

V rámci reportovania kvartálnych výsledkoch sa už naznačilo predstavenie nových iPadov, čo by mala byť prvá aktualizácia za viac ako 1,5 roka. Spoločnosť predstavila počas včerajšej virtuálnej akcie svoje najnovšie modely iPadov. Nová rad produktov zahŕňa výkonnejšie verzie iPadov Pro s uhlopriečkami 11 palcov za 999 USD a 13 palcov za 1 299 USD, ktoré sú vybavené čipom M4 od Apple a živšími OLED displejmi.

Lacnejší iPdad Air dostane OLED displej až v roku 2026. Okrem nových obrazoviek sú iPady vybavené aj novým čipom M4. Tento čip poskytuje štvornásobne väčší výkon ako iPad Pro s čipom M2 a desaťkrát väčší výkon ako pôvodný iPad Pro. Čip M4, ktorý využíva druhú generáciu 3-nanometrovej technológie od Apple, obsahuje až štyri výkonné jadrá pre náročné spracovanie a šesť jadier pre menej zdrojovo náročné aplikácie. Apple tvrdí, že M4 poskytuje až o 50 % rýchlejší výkon procesora než M2 v iPade Pro. Na grafickej stránke má M4 desaťjadrový GPU a poskytuje štvornásobne rýchlejší grafický výkon než M2.

Apple tiež naznačil svoje ambície v oblasti AI, keď uviedol, že nový 16-jadrový neurónový engine v M4 je výkonnejší než akákoľvek jednotka neurónového spracovania v počítačoch dnes. Intel, AMD a Qualcomm vkladajú jednotky neurónového spracovania do svojich najnovších procesorov pre podporu AI aplikácií na palube. Na skladací iPhone si však ešte pravdepodobne nejakú chvíľu počkáme.

Nedávno tiež Apple kúpil spoločnosť Xnor.ai, ktorá vytvára softvér umelej inteligencie pre mobilné zariadenia, za 200 miliónov USD. Predpokladá sa, že akvizícia zrejme povedie k tomu, že aplikácie umelej inteligencie budú bežať priamo na iPhonoch, iPadoch a podobne, nie v cloude, čo by tieto úlohy urobilo súkromnejšími a rýchlejšími.

Spoločnosť sa tiež zameriava na vývoj vlastných čipov navrhnutých na pohon softvéru s umelou inteligenciou v serveroch dátových centier, čo má potenciál poskytnúť spoločnosti výhodu v pretekoch v oblasti AI zbrojenia. Projekt ACDC, ktorý je interným kódovým názvom pre Apple Chips in Data Center, sa realizuje už niekoľko rokov a nie je isté, kedy bude nový čip predstavený, ak vôbec. Nechajme sa teda prekvapiť, čo predstavitelia spoločnosti oznámia na svojej výročnej konferencii Worldwide Developers Conference. Každopádne nejeden akcionár spoločnosti má veľké očakávania.

Akcie Apple


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +4,7% a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 181,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 28,3 násobok zisku na akciu (P/E), 27,2 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 21,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,78 bilióna USD. Súčasný dividendový výnos predstavuje 0,55 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokStreamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Ďalší článokNový hráč v ringu: Otrasie Amgen trhom s liekmi na obezitu?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno