Amgen sa zapojí do boja na trhu s liekmi proti obezite

Americká farmaceutická spoločnosť Amgen bude novým členom na bojovom poli liekov proti obezite. Pohľad manažmentu na výsledky svojho klinického testovania lieku GLP-1 tomu nasvedčuje. Aktualizácia pozitívnych výsledkov klinického testovania spoločnosti týkajúca sa jej injekčného GLP-1 lieku na obezitu, nazývaného MariTide, poslala akcie tejto spoločnosti v piatok počas obchodovania nahor o viac ako +13 %.

Výkonný riaditeľ Bob Bradway zdieľal pohľad na výsledky druhej fázy potenciálneho konkurenta vedúcich produktov na trhu, Wegovy od spoločnosti Novo Nordisk a Zepbound od spoločnosti Eli Lilly. „Po medziporovnávacej analýze by som povedal, že sme si istí diferencovaným profilom MariTide a veríme, že bude riešiť dôležité neuspokojené liečebné potreby,“ povedal Bradway.

Bradway a ďalší výkonní predstavitelia však nerozviedli, čím sa presne liek bude odlišovať od existujúcich produktov. Finálne výsledky druhej fázy sa očakávajú koncom tohto roka a organizácia ešte nezačala s posledným krokom smerom k schváleniu, klinickým testovaním tretej fázy lieku.

Pre porozumenie, proces schvaľovania lieku je zložitý a zahŕňa niekoľko fáz klinických štúdií, ktoré musí liek absolvovať pred tým, než bude schválený a uvedený na trh. Tieto fázy majú za cieľ preskúmať účinnosť a bezpečnosť lieku u pacientov. Poďme sa bližšie pozrieť o aké fázy ide:

  1. Fáza I: V tejto fáze sú nové lieky testované na malom počte zdravých dobrovoľníkov. Cieľom je určiť, ako sa liek správa v ľudskom tele, ako sa absorbuje, metabolizuje a vylučuje, a posúdiť jeho bezpečnosť a tolerovateľnosť. Táto fáza obvykle trvá niekoľko mesiacov, alebo dokonca len niekoľko týždňov.
  2. Fáza II: Ak je výsledok fázy I pozitívny, liek prechádza do fázy II, kde sa testuje na väčšom počte pacientov s konkrétnym ochorením. Cieľom je posúdiť účinnosť lieku pri liečbe danej choroby, ako aj jeho bezpečnosť. Fáza II tiež pomáha určiť optimálne dávkovanie a identifikovať možné vedľajšie účinky. Trvanie fázy II sa zvyčajne pohybuje od niekoľkých mesiacov do dvoch rokov.
  3. Fáza III: Po úspešnom absolvovaní fázy II prechádza liek do fázy III, ktorá je obvykle najväčšou a najdlhšou časťou klinického výskumu. Liek sa testuje na veľkom počte pacientov s ochorením, ktoré je určené na liečbu. Cieľom je potvrdiť účinnosť a bezpečnosť lieku na základe širšieho vzorku populácie. Štúdia môže byť kontrolovaná placebom alebo porovnávacia, kde sa nový liek porovnáva s existujúcim štandardným liekom. Po úspešnom dokončení fázy III môže výrobca požiadať o schválenie lieku od regulačných agentúr. Fáza III je obvykle najdlhšou fázou klinického výskumu a môže trvať od dvoch do štyroch rokov alebo aj dlhšie.
  4. Fáza IV: Táto fáza nasleduje po schválení lieku a je známa ako fáza sledovania. Liek sa stále monitoruje na sledovanie jeho účinkov a vedľajších účinkov v reálnom prostredí pri širšej populácii pacientov. Ak sa objavia nejaké nové riziká alebo vedľajšie účinky, môžu sa prijať ďalšie opatrenia na zabezpečenie bezpečného používania lieku.

Celý proces schvaľovania lieku môže trvať niekoľko rokov a vyžaduje veľké investície od výrobcov liekov. Dôležitým krokom je spolupráca s regulačnými agentúrami, ako je napríklad americká Food and Drug Administration (FDA), ktorá posudzuje bezpečnosť a účinnosť lieku pred jeho uvedením na trh. Z laboratórií po celom svete sa začínajú hlásiť súťažiaci, z ktorých niektorí majú potenciál zosadiť Eli Lilly a Novo Nordisk z potenciálneho trónu. Viac informácií o tejto téme sme Vám priniesli v článku nižšie:

Amgen tiež zrušil plány na obezitnú pilulku, ďalšiu oblasť trhu, ktorá bude konkurenčná, keďže Lilly, Novo a Pfizer všetky pracujú na riešeniach. Konkurencia sa však zintenzívňuje aj v iných oblastiach. Zatiaľ čo obezita a diabetes sú teraz v popredí, existuje niekoľko klinických skúšok sponzorovaných výrobcami liekov a ďalšími klinickými výskumnými organizáciami, ktoré sa sústreďujú na rôzne chorobné stavy.

Novo Nordisk už úspešne rozšíril použitie lieku Wegovy na kardiovaskulárne výhody. To im otvára dvere pre širšie využitie lieku a tým pádom aj väčšie potenciálne zisky, najmä v rámci poistenia na lukratívnom trhu Medicare. Okrem toho sleduje test na liečbu obličiek. Eli Lilly zatiaľ testuje Zepbound na spánkovú apnoe.

Oba vedúci účastníci trhu však majú problémy s dodávkami, pretože nestíhajú obrovskému dopytu. To dáva priestor pre potenciálnu konkurenciu. Avšak ako americký tak aj dánsky gigant opätovne potvrdili, že nechcú od dominantného podielu ustúpiť, keďže začínajú pracovať na druhej generácii svojich úspešných liekov.

Revolučné lieky na chudnutie: Amgen novým členom

GLP-1

GLP-1 (Glucagon-Like Peptide 1) je hormón produkovaný v tenkom čreve, ktorý má v tele viaceré dôležité účinky týkajúce sa metabolizmu glukózy a regulácie hladiny cukru v krvi. Medzi jeho hlavné funkcie patrí stimulácia produkcie inzulínu, ktorý pomáha pri absorpcii glukózy do buniek, a inhibícia produkcie glukagónu, hormónu, ktorý zvyšuje hladinu cukru v krvi. Okrem toho spomaľuje prázdnenie žalúdka, čo môže pomôcť udržať hladinu cukru v krvi stabilnú po jedle.

image 22

V súčasnosti sa GLP-1 aktívne využíva v liečbe cukrovky typu 2. Lieky založené na GLP-1 sú podávané injekciou a pomáhajú zlepšovať reguláciu hladiny cukru v krvi u pacientov s cukrovkou typu 2. Tieto lieky môžu nielen znižovať hladinu cukru v krvi, ale aj podporovať úbytok hmotnosti a zlepšovať funkciu pankreasu. Okrem toho sa GLP-1 využíva aj v liekoch na liečbu obezity. Lieky založené na GLP-1 môžu potlačovať chuť do jedla a zvyšovať pocit sýtosti, čo vedie k úbytku hmotnosti u pacientov s nadváhou alebo obezitou.

V súčasnosti prebiehajú aj klinické štúdie a výskumy, ktoré skúmajú ďalšie potenciálne využitie GLP-1 v medicíne, vrátane jeho úlohy v liečbe ochorení srdca a ochorení tráviaceho traktu. GLP-1 a jeho farmakologické účinky ponúkajú zaujímavý potenciál pre budúci vývoj liekov a terapií v oblasti metabolických ochorení.

Akcie Amgen


Akcie Amgen, v tomto roku stúpli o + 31,8 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 278,65 dolárov. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,4 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 16,9 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 4,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokApple predstavil nový iPad, čo umelá inteligencia?
Ďalší článokVráti sa Nintendo späť na výslnie s novou vlajkovou loďou herných konzol Switch?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno