Kvartálne výsledky

Spoločnosť UiPath vyvíjajúca automatizačný softvér včera zverejnila ešte len svoje druhé kvartálne výsledky od svojho vstupu na akciový trh v apríli tohto roka. Pôvodom rumunská firma, ktorá dlho patrila medzi najrýchlejšie rastúce softvérové podniky na svete láka svojim potenciálom mnoho investorov a aj preto sa zrak Wall Street včera upieral na jej výsledky za druhý štvrťrok hospodárskeho roka 2022.

UiPath v poslednom kvartáli síce dokázal prekonať ciele analytikov z hľadiska príjmov, avšak výhľad manažmentu investorov sklamal. Akcie podniku reagujú na zverejnenie výsledkov prudkým poklesom, keď v dnešnom pre-market obchodovaní klesajú o -8,05% a atakujú najnižšiu cenovú úroveň od debutu na burze.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V druhom fiškálnom štvrťroku 2022 UiPath zaznamenal tržby vo výške $195,5 mil., čo je o +40,3% viac ako v predchádzajúcom roku. Rast výnosov bol ťahaný predovšetkým vďaka príjmom z údržby a podpory, ktoré vzrástli +73,9% na $90,3 mil. Analytici očakávali výnosy vo výške $184,3 mil.

ARR: Ročné opakujúce sa príjmy (Annual Recurring Revenue) sa zvýšili o +60% na $726,5 mil. Analytici očakávali ARR na úrovni $703,8 mil.

Operatívna strata: Operatívna strata medziročne stúpla z -$97,8 mil. na -$17,0 mil. a operatívna marža sa zhoršila z -12,2% na -50,3%.

Čistá strata: Z hľadiska celkového výsledku hospodárenia sa spoločnosť UiPath dostala z plusových čísel do mínusových, keď zaznamenala čistú stratu -$100,0 mil. (-$0,19 na akciu), pričom za rovnaké obdobie pred rokom zaznamenala zisk $5,0 mil. Wall Street odhadovala stratu -$0,05 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow dosiahol hodnotu -23,5 mil., čo je horší výsledok ako pred rokom $4,06 mil. a voľný cashflow zaznamenal taktiež zhoršenie, keďže poklesol z $3,5 mil. na -$23,6 mil.

Zákazníci: Počet zákazníkov sa zvýšil na viac ako 9 100, pričom až 1 247 z nich tvorí ARR vyššie ako 100 000 dolárov, čo predstavuje nárast o +12,9% oproti minulému roku. Počet zákazníkov tvoriacich ARR vyššie ako 1 milión dolárov stúpol o +13,5% na 118.

„V druhom štvrťroku fiškálneho roka 2022 sme pokračovali vo veľmi silnej dynamike, pričom ARR medziročne vzrástli o 60 percent na 726,5 milióna dolárov. Naše výsledky boli ovplyvnené jednak prírastkom nových zákazníkov, ktorých počet na konci štvrťroka prekonal 9 100 zákazníkov, ale aj výraznou expanziou existujúcich zákazníkov, čo sa odzrkadlilo aj na ukazovateli net retention rate na úrovni 144 dolárov “uviedol Daniel Dines, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti UiPath. „Príležitosť odomknúť ľudský potenciál je obrovská a nachádzame sa vo veľmi raných fázach trhu s automatizáciou. Veríme, že máme dlhodobú príležitosť podporiť trvalý rast a vybudovať spoločnosť, ktorá zmení spôsob, akým organizácie súťažia, zamestnanci pracujú a spoločnosti spolupracujú so svojimi zákazníkmi.“

UiPath
Zdroj obrázku: UiPath

Spoločnosť pri prezentácií svojich kvartálnych výsledkov taktiež informovala, že ročné opakujúce sa príjmy (ARR) za posledných 11 kvartálov stúpajú priemerným medziročným tempom 76% a že jej ukazovateľ Net Retention Rate, ktorý v podstate udáva obraz o tom ako firma dokáže nielen obnovovať kontrakty so zákazníkmi, ale ich aj rozširovať, dosiahol hodnotu 144%. To je jedna z najlepších hodnôt na trhu.

V ďalšom štvrťroku manažment očakáva, že podnik dosiahne tržby v rozpätí 207 až 209 miliónov dolárov a ARR 796 až 798 miliónov dolárov. Z hľadiska celého fiškálneho roka 2022, UiPath očakáva ARR na úrovni 876 až 881 miliónov dolárov.

Akcie UiPath


Akcie UiPath sa začali obchodovať na burze pred 5 mesiacmi na cene $56 za akciu, avšak hneď v prvý deň stúpli o zhruba +23% a v máji dosiahli svoju najvyššiu cenovú hodnotu – $90 za akciu. Odvtedy zažívajú postupný prepad a v dnešnom pre-markete sa obchodujú akcie nižšie o ďalších -8,05% až na cenu $57,43 za akciu a atakujú tak svoju IPO úroveň.

Softvérový podnik a jeho akcie aktuálne aj napriek prepadu patria medzi najdrahšie akcie na trhu, keďže sa obchodujú za 72,2 násobok ročných príjmov na akciu (P/S). Konsenzus analytikov je momentálne prevažne priemerný, pričom ich priemerný cenový výhľad je $74 na akciu.

.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Docusign naďalej ťaží z pandémie a prekonáva analytické odhady
Akcie Zoom klesajú o ďalších 11% a blížia sa k ročnému minimu
Salesforce vďaka výborným výsledkom opäť zvýšil svoj výhľad
JD pridalo ďalších 32 miliónov zákazníkov a prekonalo očakávania trhu
Nvidia zvýšila zisk medziročne takmer štvornásobne
Just Eat Takeaway pokračuje vo výbornom raste
Alibaba napriek regulačným tlakom prekonala očakávania trhu
Akcie Amazon klesajú po štvrťroku, ktorý nesplnil očakávania Wall Street
Akcie Facebook v poklese o 4% napriek zdvojnásobeniu ziskov
Zisk Apple medziročne vzrástol o 93%, akcie bez výraznejšieho pohybu
Nezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Activision Blizzard vs. Ubisoft: Ktoré sú lepšie?
Ďalší článokPayPal kúpi japonský startup Paidy za 2,3 miliardy eur
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno