Kvartálne výsledky

V minulom týždni sa rozbehla nová výsledková sezóna, počas ktorej bude väčšina spoločností riadiaca sa kalendárnym hospodárskym rokom vykazovať svoje najdôležitejšie čísla a novinky za druhý štvrťrok, teda za mesiac od apríla do júna. Na konci článku a našich sociálnych sieťach nájdete ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali.

Včera zverejnil svoje štvrťročné čísla aj softvérový gigant – SAP, ktorý je uprostred transformácie podnikania z licenčného modelu na cloud. Manažment nemeckej spoločnosti je optimistický ohľadom toho ako rýchlo sa zákazníci adaptujú na cloud a v dôsledku toho zvýšil svoje očakávania pre celý rok 2021. Progres si všimli aj analytici, napr. Frederic Boulan z Bank of America zvýšil svoj cenový cieľ pre akcie SAP na 150€, čo je o +26,5% viac ako je súčasná cena akcií.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom štvrťroku 2021, spoločnosť zaznamenala výnosy vo výške 6,67 mld. €, čo predstavuje medziročný pokles o -1%. Tržby z cloudu však medziročne stúpli o +11%, z 2,04 mld. € na 2,28 mld. €.

Operatívny zisk: Operatívny zisk SAP klesol oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka o -23%, z 1,28 mld. € na 0,98 mld. €. 

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol o +64%, z 885 mil. € na 1,45 mld. € v roku 2021. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol o +57%, z 0,73€ na 1,15€.

Cashflow: Operatívny Cashflow dosiahol hodnotu 686 mil. €, čo je o -12,9% menej ako v uplynulom roku. Voľný cashflow oproti predošlému roku klesol o -25,4%, z 540 mil. € na 403 mil. €.

„Sme svedkami silného prijatia nášho cloudového portfólia, keďže si naši zákazníci pre svoju obchodnú transformáciu vyberajú spoločnosť SAP. Naša stratégia funguje. Toto je tretí priamy štvrťrok silného výkonu a my naďalej poskytujeme bezkonkurenčnú hodnotu pre zákazníka prostredníctvom sily našej platformy a aplikácií,“ uviedol Christian Klein, výkonný riaditeľ firmy.

Rýchlu adopciu cloudových služieb zákazníkmi SAP dokazujú pohľadávky, ktoré sa zatiaľ nepremietli do výnosov podniku, tie medziročne stúpli o 17%. Tieto výsledky sa prejavili v optimizme manažmentu, ktorý zvýšil svoje očakávania pre rok 2021.

Vedenie firmy predpokladá, že v aktuálnom roku sa tržby spoločnosti medziročne zvýšia o 2% až 3% na 23,6 až 24 miliárd eur, čo je zvýšenie odhadu o 200 tisíc eur. Cloudové výnosy by mali dosiahnuť hodnotu 9,2 až 9,5 miliardy eur, čo je o 15% až 18% viac ako v predchádzajúcom roku a operatívny zisk by mal byť v porovnaní s minulým rokom nemenný alebo by mal mierne klesnúť. Operatívny cashflow by mal oproti druhému štvrťroku 2020 poklesnúť zo 7,2 miliardy na 6 miliárd eur a voľný cashflow z 6 miliárd na 4,5 miliardy eur.

SAP ukončil druhý štvrťrok 2021 s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi na úrovni 7,76 miliardy eur, čo je o 2,5 miliardy viac ako v predchádzajúcom roku.

Akcie SAP


Akciám SAP sme sa venovali taktiež v našej analýze 3 dôkazy o tom, že akcie SAP sú podhodnotené. Odvtedy ubehlo dosť času a akcie IT firmy výrazne vzrástli, avšak aj tak zaostávajú za širším trhom, keď za obdobie 1 roka sú v mínuse o -16,85% a od začiatku tohto roka sú vyššie o rovných +12%, zatiaľ čo index S&P 500 vzrástol o +17,8%.

Aktuálne sa akcie SAP obchodujú za 25,9 násobok ročného zisku na akciu (P/E), pričom investorom ponúkajú dividendový výnos 1,57%. Táto cena sa nám zdá férová, avšak niektorí analytici ako vyššie spomínaný Frederic Boulan z Bank of America zvýšil svoj cenový cieľ pre akcie SAP z 92€ na 150€, čo je o +26,5% viac ako je súčasná cena akcií.

Boulan vidí pokrok spoločnosti SAP najmä v hladkom prechode jej zákazníkov na cloudové verzie firemného softvéru. Presun na cloudový systém vychádza nemeckej firme veľmi dobre čo bude taktiež viesť k predvídateľnejšiemu modelovaniu jej budúcich príjmov.

„Migrácia cloudu sa často považuje za negatívum pre softvérové ​​akcie,“ píše Boulan vo svojom výskume. „Ale podľa nášho názoru tento krok je pozitívny pre softvérové ​​spoločnosti, keďže mení objemné a nepredvídateľné výnosy z licencií na opakujúce sa a vyššie výnosy počas celej životnosti klienta.“

Boulan tvrdí, že SAP sa bude do roku 2023 tešiť z dvojciferného rastu príjmov a ziskov. Analytik tiež uviedol, že Bank of America vykonala prieskum u 300 vedúcich IT spoločností, ktoré preukázali „vysokú lojalitu k spoločnosti SAP“, pričom „takmer nikto z nich“ neplánuje spoločnosť opustiť a iba 5% nemá záujem o prechod na cloudový softvér

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNetflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Ďalší článokKonferencia B Word 2021 – Elon Musk a jeho láska k Bitcoinu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno