Kvartálne výsledky

V minulom týždni sa rozbehla nová výsledková sezóna, počas ktorej bude väčšina spoločností riadiaca sa kalendárnym hospodárskym rokom vykazovať svoje najdôležitejšie čísla a novinky za druhý štvrťrok, teda za mesiac od apríla do júna. Včera večer po uzavretí akciového trhu v USA zverejnila svoje výsledky technologická firma IBM, ktorá zaznamenala svoj najlepší kvartál za posledné 3 roky a prekonala očakávania analytikov z hľadiska výnosov i ziskov.

Veľký podiel mala na tom predovšetkým hybridná cloudová platforma, ktorú spoločnosť vyvíja. Akcie IBM v dnešnom pre-market obchodovaní stúpajú o +4,26%.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V druhom fiškálnom štvrťroku 2021 firma zaznamenala tržby vo výške $18,75 mld., čo je o +3,4% viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, keďže Wall Street očakávala príjmy na úrovni $18,3 mld. Celkové výnosy z cloudu dosiahli hodnotu $7 mld., čo značí +13% medziročný nárast.

Čistý zisk: Čistý zisk ostal oproti minulému v podstate nemenný, keď v roku 2021 bol na úrovni $1,33 mld., zatiaľ čo rok predtým $1,36 mld. Z hľadiska zisku na akciu medziročne mierne poklesol z $1,53 na $1,48 (-3,27%). Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) dosiahol výšku $2,33, pričom analytici odhadovali zisk $2,31 na akciu.

Cashflow: Vygenerovaný operatívny cashflow v druhom kvartáli 2021 sa prepadol v porovnaní s predošlým rokom o -26,6%, z $3,58 mld. na $2,63 mld. a voľný cashflow o -54,7%, z $2,29 mld. na $1,04 mld. Dôvodom výrazného poklesu voľného cashflowu boli akvizície, ktoré stali IBM $1,75 mld.

„V druhom štvrťroku prijatie našej hybridnej cloudovej platformy klientmi prispelo k silnému výkonu v oblasti globálnych obchodných služieb a softvéru, a prispelo k zlepšeniu celkového rastu výnosov,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti IBM, Arvind Krishna. „Teší nás náš pokrok a naďalej sme na dobrej ceste k dosiahnutiu celoročného rastu výnosov a splneniu nášho cieľa v oblasti cashflowu.“

Akcie IBM
Vývoj tržieb a ziskov IBM za posledných 10 rokov

IBM je vo významnej viacročnej transformácii, ktorá sa zamerala na vývoj a rozšírenie toho, čo podnik nazýva otvorená hybridná cloudová platforma, v ktorej manažment vidí biliónovú príležitosť. O tom, že spoločnosť je na dobrej ceste hovorí aj fakt, že celkové príjmy z cloudu sa v tomto štvrťroku vyšplhali vyššie o +13% na 7 miliárd dolárov a tvoria už 38% celkových výnosov IBM.

Vedenie podniku tiež potvrdilo, že je v procese vyčlenenia svojho podnikania v oblasti spravovanej infraštruktúry v hodnote 19 miliárd dolárov. To umožní IBM sústrediť sa viac na cloudové výpočty a umelú inteligenciu, pričom po oddelení tejto divízie, ktoré sa má uskutočniť do konca roka, by mohli začať investori oceňovať firmu viac.

Pokiaľ ide o druhú polovicu roka, spoločnosť dodržala svoju predchádzajúcu prognózu generovania voľného cashflowu v rozmedzí od 11 do 12 miliárd dolárov.

Akcie IBM


Akcie IBM majú „medvediu“ náladu už takmer celú dekádu, počas ktorej sa prepadli o viac ako -40%, dôvodom je výrazný pokles príjmov a ziskov v priebehu tohto obdobia. Plány vedenia podniku oddeliť divíziu spravovanej infraštruktúry a sústrediť sa na vývoj hybridnej cloudovej platformy však vyvolali v niektorých investoroch optimizmus, že by sa v minulosti najcennejšia spoločnosť sveta mohla vrátiť k rastu. Od začiatku tohto roka akcie IBM stúpli o +9,6%, čím mierne zaostávajú za akciovým indexom S&P 500, ktorý vzrástol o +13,4%.

Dobré kvartálne výsledky IBM však poslali akcie firmy v pre-market obchodovaní vyššie o spomínaných +4,26%, vďaka čomu by mohli dobehnúť širší trh a atakovať svoju najvyššiu ročnú úroveň. Momentálne akcie IBM ponúkajú dividendový výnos 4,76% a obchodujú sa za 23 násobok ročného zisku na akciu a iba 7,98 násobok voľného cashflowu na akciu. Podnikaniu IBM sme sa venovali tiež v našom článku Analýza akcie IBM: Ako spoločnosť zarába peniaze?

Akcie IBM považujeme vďaka rozumným krokom manažmentu za lacné a preto predstavujú vhodnú možnosť ako si vyvážiť rastové portfólio. Výhodou je zároveň vysoký dividendový výnos.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov

xtb
Predchádzajúci článokIntel zvažuje kúpu výrobcu čipov GlobalFoundries za 25,5 mld. eur
Ďalší článokAkcie Starbucks vs McDonald´s: Ktoré sú lepšie v roku 2021?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno