Kvartálne výsledky

Máme za sebou polovicu roka 2021 a to okrem sumarizovania prináša aj to, že verejne obchodovateľné firmy pripravujú svoje účtovné výkazy za druhý štvrťrok na nahliadnutie pre investorov a akcionárov. Hlavná výsledková sezóna sa začína práve dnes a tradične ju otvoria predovšetkým bankové a finančné subjekty v USA, ale aj globálny gigant Pepsi.

Hlavný konkurent Coca-Coly zverejnil svoje čísla dnes pred otvorením trhu a vysoko prekonal analytické predpoklady z hľadiska výnosov i ziskov. Zároveň manažment informoval, že vďaka dobrému doterajšiemu vývoju zvyšuje svoje ciele pre celý rok 2021, čo spôsobilo, že akcie Pepsi sa na pre-markete obchodujú vyššie o +1,42% a dostali sa tak na najvyššiu cenovú úroveň v histórií.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V druhom fiškálnom štvrťroku 2021 firma zaznamenala tržby vo výške $19,22 mld., čo je o +20,5% viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, keďže Wall Street očakávala príjmy na úrovni $17,94 mld. Organický rast výnosov (bez akvizícií) dosiahol +12,8%, čo taktiež prevýšilo očakávania (+7,4%).

Operatívny zisk: Operatívny zisk Pepsi v porovnaní s predošlým rokom stúpol o +34,9%, z $2,32 mld. na $3,13 mld. Predpoklady akciových trhov boli na hodnote $2,85 mld.

Čistý zisk: Čistý zisk sa zvýšil z $1,65 mld. na $2,36 mld. (+43,3%), resp. z $1,18 na $1,70 na akciu (+44%). Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) dosiahol výšku $1,72. Analytici odhadovali zisk $1,53 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow v druhom kvartáli 2021 vzrástol z $1,46 mld. na $2,34 mld., čo predstavuje nárast o +60,3%, Voľný cashflow oproti minulému roku vzrástol o +277%, z $0,27 mld. na $1,04 mld.

Portfólio značiek Pepsi
Portfólio značiek Pepsi, zdroj obrázku: Themanufcaturer

„Sme spokojní s výsledkami z druhého štvrťroka, pretože sme dosiahli veľmi silné dvojciferné čisté výnosy a zisk na akciu. Vzhľadom na silu našich výsledkov teraz očakávame, že naše celoročné organické výnosy stúpnu o 6 percent a zisky na akciu v konštantnej mene sa zvýšia o 11 percent, “uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ramon Laguarta.

Tento predpoklad a vyššie uvedené pokyny generálneho riaditeľa znamenajú, že zisk na akciu by v roku 2021 mohol dosiahnuť hodnotu $6,20, čo je oproti minulému roku nárast o +12%, keďže v roku 2020 zisk Pepsi bol $5,52 na akciu. Manažment taktiež potvrdil cieľ reštrukturalizačného plánu do roku 2026 ušetriť na nákladoch 1 miliardu dolárov ročne.

Akcie Pepsi


Akcie Pepsi sa aktuálne nachádzajú blízko svojej najvyššej úrovne v histórií po tom čo pozornosť Wall Street sa v posledných mesiacoch presunula z rastových akcií na tie hodnotové. Výborné výsledky a zlepšený výhľad vedenia spoločnosti by mohol akcie Pepsi posunúť na ešte vyššiu úroveň, čo naznačuje aj pre-market obchodovanie, kde sa akcie pohybujú vyššie o +1,42% na cene $151,60.

Aktuálne sa akcie Pepsi obchodujú za 27,7 násobok ročného zisku (P/E) a približne na túto výšku ich oceňujú aj analytici. Ich sentiment je rozdelený medzi odporúčanie BUY a HOLD, pričom priemerný cenový cieľ pre akcie Pepsi je vo výške $156,34. Táto hodnota by sa však vďaka zverejneným číslam mohla mierne zvýšiť. Pri súčasnej cene akcií má spoločnosť trhovú hodnotu 206 miliárd dolárov a ponúka ročný dividendový výnos 2,88%.

Prečítaj si tiež:
Akcie Coca-Cola vs. Pepsi: Ktoré sú lepšie v roku 2021?

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Xpeng sa začínajú spamätávať, firma získava podiel Tesly na čínskom trhu
Ďalší článokMicrosoft kupuje kyberbezpečnostnú spoločnosť RiskIQ
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno