Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických odhadov

Jedna z najlepších dividendových a hodnotových akcií na trhu prekonáva svoju najvyššiu úroveň vďaka výbornému rastu naprieč všetkými dôležitými metrikami.

0
392

Kvartálne výsledky

Máme za sebou polovicu roka 2021 a to okrem sumarizovania prináša aj to, že verejne obchodovateľné firmy pripravujú svoje účtovné výkazy za druhý štvrťrok na nahliadnutie pre investorov a akcionárov. Hlavná výsledková sezóna sa začína práve dnes a tradične ju otvoria predovšetkým bankové a finančné subjekty v USA, ale aj globálny gigant Pepsi.

Hlavný konkurent Coca-Coly zverejnil svoje čísla dnes pred otvorením trhu a vysoko prekonal analytické predpoklady z hľadiska výnosov i ziskov. Zároveň manažment informoval, že vďaka dobrému doterajšiemu vývoju zvyšuje svoje ciele pre celý rok 2021, čo spôsobilo, že akcie Pepsi sa na pre-markete obchodujú vyššie o +1,42% a dostali sa tak na najvyššiu cenovú úroveň v histórií.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V druhom fiškálnom štvrťroku 2021 firma zaznamenala tržby vo výške $19,22 mld., čo je o +20,5% viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, keďže Wall Street očakávala príjmy na úrovni $17,94 mld. Organický rast výnosov (bez akvizícií) dosiahol +12,8%, čo taktiež prevýšilo očakávania (+7,4%).

xtb

Operatívny zisk: Operatívny zisk Pepsi v porovnaní s predošlým rokom stúpol o +34,9%, z $2,32 mld. na $3,13 mld. Predpoklady akciových trhov boli na hodnote $2,85 mld.

Čistý zisk: Čistý zisk sa zvýšil z $1,65 mld. na $2,36 mld. (+43,3%), resp. z $1,18 na $1,70 na akciu (+44%). Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) dosiahol výšku $1,72. Analytici odhadovali zisk $1,53 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow v druhom kvartáli 2021 vzrástol z $1,46 mld. na $2,34 mld., čo predstavuje nárast o +60,3%, Voľný cashflow oproti minulému roku vzrástol o +277%, z $0,27 mld. na $1,04 mld.

Portfólio značiek Pepsi
Portfólio značiek Pepsi, zdroj obrázku: Themanufcaturer

„Sme spokojní s výsledkami z druhého štvrťroka, pretože sme dosiahli veľmi silné dvojciferné čisté výnosy a zisk na akciu. Vzhľadom na silu našich výsledkov teraz očakávame, že naše celoročné organické výnosy stúpnu o 6 percent a zisky na akciu v konštantnej mene sa zvýšia o 11 percent, “uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ramon Laguarta.

Tento predpoklad a vyššie uvedené pokyny generálneho riaditeľa znamenajú, že zisk na akciu by v roku 2021 mohol dosiahnuť hodnotu $6,20, čo je oproti minulému roku nárast o +12%, keďže v roku 2020 zisk Pepsi bol $5,52 na akciu. Manažment taktiež potvrdil cieľ reštrukturalizačného plánu do roku 2026 ušetriť na nákladoch 1 miliardu dolárov ročne.

Akcie Pepsi


Akcie Pepsi sa aktuálne nachádzajú blízko svojej najvyššej úrovne v histórií po tom čo pozornosť Wall Street sa v posledných mesiacoch presunula z rastových akcií na tie hodnotové. Výborné výsledky a zlepšený výhľad vedenia spoločnosti by mohol akcie Pepsi posunúť na ešte vyššiu úroveň, čo naznačuje aj pre-market obchodovanie, kde sa akcie pohybujú vyššie o +1,42% na cene $151,60.

Aktuálne sa akcie Pepsi obchodujú za 27,7 násobok ročného zisku (P/E) a približne na túto výšku ich oceňujú aj analytici. Ich sentiment je rozdelený medzi odporúčanie BUY a HOLD, pričom priemerný cenový cieľ pre akcie Pepsi je vo výške $156,34. Táto hodnota by sa však vďaka zverejneným číslam mohla mierne zvýšiť. Pri súčasnej cene akcií má spoločnosť trhovú hodnotu 206 miliárd dolárov a ponúka ročný dividendový výnos 2,88%.

Prečítaj si tiež:
Akcie Coca-Cola vs. Pepsi: Ktoré sú lepšie v roku 2021?

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno