Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň možno považovať za vrchol, keďže v priebehu utorka až štvrtka zverejnia čísla tie najobľúbenejšie akcie na trhu vrátane spoločností Apple, Alphabet, Facebook, Amazon, Microsoft, AMD, Visa, Starbucks, McDonald´s, Boeing, Shopify, Pfizer, Mastercard a mnoho ďalších.

Jednou zo spoločností, na ktorej výsledky sme sa bližšie pozreli je aktuálne najhodnotnejšia firma sveta, Apple, ktorá podobne ako ďalší technologický gigant – Google, nadchla investorov skvelým rastom a prekonaním analytických očakávaní (viac o kvartálnych výsledkov Google TU). Výrobca prémiovej elektroniky zaznamenal vo svojom treťom štvrťroku vysoký nárast tržieb a zisku, avšak jeho akcie sa obchodujú v dnešom pre-market obchodovaní na v podstate nemennej úrovni.

Hlavnými dôvodmi prečo akcie Apple po tak dobrom štvrťroku nevzrástli sú obavy z globálneho nedostatku čipov, ktorý negatívne ovplyvní výrobu a predaj produktov iPhone a iPad, a taktiež nižší rast príjmov z oblasti služieb v ďalších mesiacoch.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartáli roku 2021, Apple zaznamenal výnosy vo výške $81,43 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +36,44% a jednoznačné prevýšenie analytických odhadov, ktoré boli na úrovni $73,14 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšil o +84,29%, z $13,09 mld. na $24,13 mld. Operatívna marža vzrástla z 21,9% na 29,6%.

Čistý zisk: Čistý zisk stúpol medziročne o +93,23%, z $11,25 mld. na $21,74 mld., resp. z $0,65 na $1,30 na akciu (+100%). Analytici očakávali zisk $1,00 na akciu.

Cashflow: Kumulatívny operatívny cashflow za 9 mesiacov (3 kvartály) dosiahol hodnotu $83,84 mld., čo je o +39,5% viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku a voľný cashflow vzrástol za 9 mesiacov z $54,57 mld. na $75,98 mld. (+39,2%).

„Tento štvrťrok naše tímy stavali na období bezkonkurenčných inovácií zdieľaním výkonných nových produktov s našimi používateľmi a to v čase, keď nikdy nebolo dôležitejšie používať technológiu na prepájanie ľudí,“ uviedol Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple. „Pokračujeme v napredovaní našej práce, aby sme všetko, čo robíme, naplnili hodnotami, ktoré nás definujú – tým, že inšpirujeme novú generáciu vývojárov, aby sa naučili kódovať, priblížili sa k cieľu ochrany životného prostredia do roku 2030 a zapojili sa do naliehavej práce budovania spravodlivejšej budúcnosti.“

SegmentVýnosy (mld. $) Q3 2021 Výnosy (mld. $) Q3 2020Zmena 21/20
iPhone39,5726,42+49,8%
Mac8,247,08+16,3%
iPad7,376,58+12,0%
Slúchadlá a doplnky8,786,45+36,1%
Služby17,4913,16+32,9%
Zdrojové údaje: Apple Reports 3Q Results

Spoločnosť ukončila druhý štvrťrok s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi na úrovni 34,05 miliardy dolárov. Manažment taktiež informoval, že Apple v poslednom kvartáli svojim akcionárom vrátil prostredníctvom spätných odkupov akcií a vyplatených dividend 29 miliárd dolárov. Aktuálna štvrťročná dividenda pripadajúca na 1 akciu má hodnotu $0,22 a je splatná k 12. augustu.

Vedenie podniku odmietlo ponúknuť investorom svoj výhľad pre ďalší štvrťrok z dôvodu pretrvávajúcej pandémie a nedostatku čipov, ktorý ovplyvní produkciu a predaj firmy v ďalších mesiacoch.

Akcie Apple


Akcie Apple dnes v pre-market obchodovaní klesajú o -1,08% a v doterajšom priebehu roka 2021 zatiaľ zaostávajú za širším akciovým trhom, keď vzrástli o +10,6%, zatiaľ čo index S&P 500 o +17,74%. Akcie najhodnotnejšej firmy sveta sa aktuálne obchodujú za 33 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 28 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Apple pokrýva k dnešnému dátumu 44 analytikov, pričom ich konsenzus ohľadom výkonností akcií je nadpriemerný a ich cenový cieľ sa nachádza v rozpätí od $90 do $185. Priemerný cieľ je vo výške $157,88, čo je o +7,5% viac ako je momentálna cena akcií na trhu.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Nezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Ďalší článokAkcie Lucid Motors – nový vyzývateľ Tesly vstúpil na burzu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno