Nezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street

Google zaznamenal v uplynulom štvrťroku nárast tržieb o 62% na 62 miliárd dolárov a zisk stúpol o 166% na 18,5 miliardy dolárov. Rast bol ťahaný predovšetkým oblasťami internetového vyhľadávania, YouTube a cloudu.

0
124

Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň možno považovať za vrchol, keďže v priebehu utorka až štvrtka zverejnia čísla tie najobľúbenejšie akcie na trhu vrátane spoločností Apple, Alphabet, Facebook, Amazon, Microsoft, AMD, Visa, Starbucks, McDonald´s, Boeing, Shopify, Pfizer, Mastercard a mnoho ďalších.

My sme sa zo včerajšieho bohatého výberu zamerali na výsledky, ktoré ohúrili Wall Street najviac, teda na štvrťrok Alphabetu, materskej spoločnosti Google. Tá jednoznačne prevýšila všetky očakávania trhu, keď rástla priam neuveriteľným tempom a zverejnila najlepší štvrťrok vo svojej histórií, pričom bol ťahaný predovšetkým oblasťami internetového vyhľadávania, YouTube a cloudu. Akciám Google sme sa tiež venovali v našom článku Akcie Facebook vs. Google.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom kvartáli roku 2021, Alphabet zaznamenal výnosy vo výške $61,88 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +62% a jednoznačné prevýšenie analytických odhadov, ktoré boli na úrovni $46,07 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšil o +203%, z $6,38 mld. na $19,36 mld. Operatívna marža vzrástla zo 17% na 31%.

Čistý zisk: Čistý zisk stúpol medziročne o +166,2%, z $6,96 mld. na $18,53 mld., resp. z $10,13 na $27,26 na akciu (+169,1%). Analytici očakávali zisk $19,89 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow dosiahol hodnotu $21,89 mld., čo je o +56,47% viac ako v predchádzajúcom roku a voľný cashflow vzrástol z $8,6 mld. na $16,39 mld. (+90,58%).

Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločností Google a Alphabet, uviedol: „V 2. štvrťroku sme zaznamenali stúpajúci príliv online aktivít v mnohých častiach sveta a sme hrdí na to, že naše služby pomohli toľkým spotrebiteľom a firmám. Naše dlhodobé investície do umelej inteligencie a Google Cloudu nám pomáhajú dosiahnuť výrazné zlepšenie digitálneho zážitku všetkých.“

Spoločnosť ukončila druhý štvrťrok s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi na úrovni 23,6 miliardy dolárov. Manažment taktiež informoval, že medzi aprílom a júnom firma odkúpila vlastné akcie v hodnote 12,8 miliardy dolárov v rámci schváleného programu spätných odkupov v akcií v hodnote 50 miliárd dolárov, ktorý bol schválený začiatkom roka.

Akcie Alphabet


Akcie Google sa obchodujú blízko svojej maximálnej úrovne a v tomto roku jednoznačne prekonávajú širší akciový trh, keď vzrástli už o +56,17%, zatiaľ čo index S&P 500 o +17,74%. Akcie 5. najhodnotnejšej firmy sveta sa aktuálne obchodujú za 35 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 38 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Medzi analytikmi len ťažko nájdete tak jednoznačný konsenzus ako pri akciách Google. Tie pokrýva 44 analytikov a až 38 z nich má pre ne stanovený rating BUY, resp. odporúčanie nákupu. Ich cenový cieľ pre akcie podniku sa nachádza v rozpätí od $2 500 do $3 350, pričom priemerný cieľ je vo výške $2 835. Skvelý štvrťrok by tieto hodnoty mohol posunúť ešte vyššie.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

Odpovedať

Prosím vyplňte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno