Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň možno považovať za vrchol, keďže v priebehu utorka až štvrtka zverejnia čísla tie najobľúbenejšie akcie na trhu vrátane spoločností Apple, Alphabet, Facebook, Amazon, Microsoft, AMD, Visa, Starbucks, McDonald´s, Boeing, Shopify, Pfizer, Mastercard a mnoho ďalších.

Facebook zaznamenal vo svojom druhom štvrťroku ďalší výborný rast, ktorého zdrojom boli najmä vyššie príjmy z reklamy a prekonal tak prognózy analytikov. Pozitívny rast najväčšia sociálna sieť dosiahla taktiež z hľadiska mesačne aktívnych používateľov, no napriek rekordnému štvrťroku sa akcie Facebook v pre-markete obchodujú nižšie o -4,07%.

Investori sa totiž obávajú manažmentom avizovaného vplyvu upgradu iOS od Apple, ktorá sťažuje sledovanie správania používateľov na jej platforme. To bude mať za dôsledok horšie cielenie reklamy na jednotlivých zákazníkov, pričom vedenie spoločnosti očakáva, že upgrade materiálne ovplyvní čísla Facebooku v ďalšom kvartáli.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2021 Facebook zaznamenal výnosy vo výške $29,08 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +56% a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $27,99 mld. Najväčšou mierou sa na nich podieľali tržby z reklamy ($28,58 mld. / +56%) a menšou mierou ostatné príjmy ($497 mil. / +36%).

Operatívny zisk: Operatívny príjem za druhý štvrťrok 2021 dosiahol hodnotu $12,37 mld. v porovnaní s $5,96 mld. za rovnaké obdobie roku 2020. To predstavuje medziročný nárast o +107%. Operatívna marža stúpla z 32% na 43%.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol medziročne o +101%, z $5,18 mld. na $10,39 mld. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol z $1,80 na $3,61. (+101%), analytici odhadovali EPS vo výške 3,02.

Cashflow: Operatívny cashflow sa oproti minulému roku zvýšil o +241,6%, z $3,88 mld. na $13,25 mld. a voľný cashflow sa zvýšil o +1285,9%, z $0,62 mld. na $8,63 mld.

Používatelia: Počet denných používateľov “rodiny Facebook” (Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp) stúpol o +12% na 2,76 mld. Počet mesačných používateľov vzrástol taktiež o +12% na 3,51 mld.

Počet používateľov Facebook
Počet mesačných používateľov rodiny Facebook, zdrojové údaje: FB Q2 22 Release

Vyššie príjmy Facebooku, ziskové marže a zisky boli ťahané predovšetkým zvýšeným nákladmi zákazníkov na reklamu. Počet používateľov v oblasti USA, Kanady a Európy medziročne stagnoval, avšak 6 miliónov nových používateľov získali sociálne siete patriace pod Facebook v oblasti Ázie a Afriky.

„Máme za sebou silný štvrťrok, keďže aj naďalej pomáhame firmám rásť a zostať v kontakte,“ povedal Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku. „Som nadšený, že vidím ako sa naše hlavné iniciatívy okolo tvorcov, komunity, obchodu a budovania ďalšej výpočtovej platformy stretávajú a prenášajú naše vízie do reality.“

Akcie Facebook


Akcie Facebook sa včera pred zverejnením kvartálnych výsledkov obchodovali na svojej najvyššej úrovni v histórií, pričom od začiatku tohto roka vzrástli už o +36,65% a výkon akciového indexu tak prevýšili dvojnásobne. V dnešnom pre-market obchodovaní sa akcie nachádzajú nižšie o -4,07%.

Aktuálne sa obchodujú akcie Facebook za 32 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 44,7 násobok ročného cashflowu na akciu (P/FCF). Optimistickí ohľadom ďalšieho vývoja firmy sú taktiež analytici. Z 52 analytikov, ktorí pokrývajú akcie podniku, až 38 má určený rating BUY a ich priemerný cenový cieľ je $406. To je o +8,5% viac ako je súčasná cena akcií Facebook na trhu.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Zisk Apple medziročne vzrástol o 93%, akcie bez výraznejšieho pohybu
Nezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Lucid Motors – nový vyzývateľ Tesly vstúpil na burzu
Ďalší článokAkcie Robinhood včera vstúpili na burzu poklesom o -8,4%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno