Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a my aj naďalej pre Vás spracúvame štvrťročné čísla a novinky z dielne tých najdôležitejších spoločností na akciovom trhu. Včera sa pozornosť investorov upriamovala predovšetkým na čínskeho inovatívneho giganta JD.com, hlavného konkurenta Alibaby, ktorý v poslednom čase zažíva podobne ako ostatné čínske firmy ťažké chvíle.

V druhom štvrťroku končiacom 2021 JD prekonalo prognózy analytikov z hľadiska tržieb i zisku. Akcie spoločnosti po zverejnení kvartálnej správy včera vzrástli o +3,5% a počas dnešného obchodovacieho dňa, ktorý sa nesie v znamení zotavovania čínskych akcií rastú o ďalších +13,2%.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V druhom kvartáli JD.com zaznamenala výnosy vo výške RMB 253,8 mld. ($39,3 mld.), čo predstavuje medziročný nárast o +26,2%. Tieto príjmy prekonali očakávania analytikov, keďže tí rátali s výnosmi na úrovni $38,2 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk medziročne poklesol z RMB 5,0 mld. na RMB 0,3 mld. ($46,6 mil.). Operatívna marža oproti minulému roku klesla z 2,6% na 0,1%.

Čistý zisk Čistý zisk JD.com klesol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o -95,22%, z RMB 16,45 mld. na RMB 0,79 mld. ($123 mil.). Zisk pripadajúci na 1 akciu sa znížil z $1,48 na $0,08 (-94,59%). Non-GAAP upravený zisk dosiahol hodnotu $0,45 na akciu, čo prekonalo odhady Wall Street, ktoré boli vo výške $0,40.

Cashflow: Operatívny cashflow spoločnosti sa oproti minulému roku zvýšil z RMB 26,62 mld. na RMB 28,89 mld. ($4,45 mld.), čo predstavuje nárast o +8,53%. Voľný cashflow stúpol o +14,41%, z RMB 25,80 mld. na RMB 29,52 mld. ($4,57 mld.)

Zákazníci: Počet aktívnych zákazníkov JD.com sa za posledných 12 mesiacov zvýšil na o +27,4%, z 417,4 na 531,9 mil., čo je o 114,5 mil. viac ako pred rokom.

JD.com
Vývoj tržieb JD.com v miliardách dolárov

„Za 18 rokov od nášho založenia spoločnosti JD.com sme vždy kládli dôraz predovšetkým na záujmy našich zákazníkov, partnerov a zamestnancov a zároveň dodržiavali dlhodobý princíp podnikania správnym spôsobom,“ povedal Richard Liu, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ. „Dnes sa JD stala vedúcou čínskou technologickou a dodávateľskou spoločnosťou, ktorá slúži rastúcej základni miliónov partnerov a 532 miliónov zákazníkov. So stovkami tisíc zamestnancov na plný úväzok a inteligentnou dodávateľskou sieťou a infraštruktúrnou sieťou ďalšej generácie sa JD stal novým typom podniku založeného na reálnej ekonomike, ktorý dlhodobo podporuje rozvoj Číny. “

Vedenie spoločnosti taktiež informovalo, že JD má dnes k dispozícií už viac ako 1 200 skladov, ktoré majú spolu rozlohu viac ako 23 miliónov kilometrov štvorcových a pokrýva takmer všetky mestá a oblasti v Číne. Medzikvartálny nárast používateľov o 32,1 miliónov je zároveň najvyšším prídavkom v histórií spoločnosti.

Akcie JD


Akcie JD.com v tomto roku zatiaľ za širším trhom výrazne zaostávajú rovnako ako celý čínsky sektor, keď poklesli o -16,02%, zatiaľ čo index S&P vzrástol o +19,47%. Čínsky gigant tak ponúka investorom veľký potenciál za veľmi výhodnú cenu, keďže akcie firmy sa obchodujú za 13,8 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 19,7 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 0,9 násobok ročných výnosov na akciu (P/S).

Investori však musia rátať s politickým rizikom, ktoré v sebe ukrývajú všetky čínske akcie, pretože mnoho analytikov a investorov očakáva, že regulačné orgányv Číne môžu svoj tlak na technologický sektor ešte zvýšiť. Napriek politickému riziku sú však analytici z Wall Street ohľadom akcií JD optimistickí, keď z 46 až 37 analytikov má určený rating BUY.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Nvidia zvýšila zisk medziročne takmer štvornásobne
Just Eat Takeaway pokračuje vo výbornom raste
Alibaba napriek regulačným tlakom prekonala očakávania trhu
Akcie Amazon klesajú po štvrťroku, ktorý nesplnil očakávania Wall Street
Akcie Facebook v poklese o 4% napriek zdvojnásobeniu ziskov
Zisk Apple medziročne vzrástol o 93%, akcie bez výraznejšieho pohybu
Nezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPalantir si ide naďalej svojou netradičnou cestou
Ďalší článokVisa investuje do „Cryptopunk“ NFT 150 000 dolárov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno