Just Eat Takeaway pokračuje vo výbornom raste

Najväčšia donášková platforma na svete, ktorá nedávno kúpila slovenské Bistro.sk sa priblížila k 100 miliónom aktívnych zákazníkov a zaznamenala nárast tržieb o 46% na 2,6 miliardy eur.

0
240

Kvartálne výsledky

Najväčšia platforma na objednávanie a donášku jedla na svete – Just Eat Takeaway, ktorá pred nedávnom uzavrela dohodu so spoločnosťou Ringier Axel Springier o kúpe slovenského portálu Bistro.sk za 50 miliónov eur, dnes oznámila svoje čísla za prvý polrok 2021. Britsko-holandský podnik sa aj naďalej vezie na vlne rýchleho rastu naprieč všetkými dôležitými ukazovateľmi s výnimkou ziskovosti, ktorá ide stále bokom. Akcie Just Eat Takeaway v reakcii na polročné výsledky v dnešnom obchodovaní rastú o +3,36%. Firme sa taktiež venovali v našej analýze spred polroka.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom polroku 2021 európska firma zaznamenala výnosy vo výške €2,61 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +47%, resp. o +52% pri vylúčení efektu menových konverzií.

GTV: Hrubá hodnota objednávok sa oproti minulému roku zvýšila o +46%, z €9,69 mld. na €14,12 mld.

xtb

Adjusted EBITDA: Upravený zisk pred zdanením, zaplatením úrokov a odpismi, ktorý je z hľadiska rentability Just Eat Takeaway kľúčový sa dostal v porovnaní s predchádzajúcim rokom do červených čísel, keď klesol z €205 mil. na -€190 mil.

Výsledok hospodárenia: Operatívna strata sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom prehĺbila z -€11 mil. na –€355 mil. Čistá strata spoločnosti sa znížila z -€57 mil. na -€25 mil.

Cashflow: Operatívny cashflow dosiahol negatívnu úroveň -€220 mil., zatiaľ čo v minulom roku bola hodnota cashflowu na úrovni €108 mil. Voľný cashflow bol vo výške -250 mil.

UkazovateľH1 2020H1 2021Zmena
Reštaurácie (tis.)426588+38%
Počet aktívnych zákazníkov (mil.)8198+21%
Počet objednávok (mil.)256,9412,4+61%
Podiel aktívnych zákazníkov64%67%+3 pb
Počet objednávok na aktívneho zákazníka13,616,5+2,9

Spoločnosť Just Eat Takeaway aj naďalej investuje do kľúčových krajín na udržanie svojej vedúcej pozície na trhu a zabezpečenie ďalšieho rastu. To spôsobilo pokles rentability, avšak pozitívne signály z hľadiska rýchleho rastu počtu objednávok, zákazníkov, reštaurácií a aktívnych zákazníkov však dáva akcionárom podniku dôvod na optimizmus.

Vyjadrenie Jitse Groen, generálneho riaditeľa spoločnosti Just Eat Takeaway: „V prvých šiestich mesiacoch tohto roka spoločnosť Just Eat Takeaway naďalej významne investovala a to predovšetkým do krajín, kde sme historicky až tak neinvestovali. Naša spotrebiteľská základňa, ponuka reštaurácií a frekvencia objednávok sa výrazne zvýšili, čo v budúcnosti povedie k zlepšeniu ziskovosti.“

Just Eat Takeaway
Zdroj obrázku: Just Eat Takeaway H1 Presentation

Manažment očakáva, že za celý rok 2021 spoločnosť dosiahne medziročný nárast objednávok o viac ako 45% (bez Grubhub v USA), nárast celkovej hodnoty predaného tovaru na 28 až 30 miliárd eur a upravený zisk EBITDA v rozpätí od -1% do -1,5%.

Akcie Just Eat Takeaway


Just Eat Takeaway sa aktuálne obchoduje na cene 74,87€ za akciu, čo je o takmer -30% menej ako počas najvyššej hodnoty dosiahnutej v októbri minulého roka. Táto cena oceňuje podnik z hľadiska trhovej kapitalizácie na 15,88 miliardy eur, čo je výrazne menej ako v prípade jeho amerického konkurenta Doordash. Akcie spoločnosti sa momentálne obchodujú za iba 5,02 násobok ročných výnosov na akciu (P/S).

Akcie Just Eat Takeaway aktuálne pokrýva 17 analytikov, pričom až 6 z nich má pre ne určený rating BUY a 9 očakáva, že prekonajú širší akciový trh. Ich cenový cieľ sa pohybuje v rozmedzí od 73€ do 145€ a ich priemerný cenový cieľ je na úrovni 125€, čo je o +67% viac ako je súčasná cena akcií na trhu. Európska donášková služba je podľa nášho názoru jedna z mála podhodnotených akcií na súčasnom drahom akciovom trhu.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Akcie Amazon klesajú po štvrťroku, ktorý nesplnil očakávania Wall Street
Akcie Facebook v poklese o 4% napriek zdvojnásobeniu ziskov
Zisk Apple medziročne vzrástol o 93%, akcie bez výraznejšieho pohybu
Nezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno