Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň možno považovať za vrchol, keďže v priebehu utorka až štvrtka zverejnia čísla tie najobľúbenejšie akcie na trhu vrátane spoločností Apple, Alphabet, Facebook, Amazon, Microsoft, AMD, Visa, Starbucks, McDonald´s, Boeing, Shopify, Pfizer, Mastercard a mnoho ďalších.

Včera vykázala svoje kvartálne čísla najhodnotnejšia automobilová spoločnosť sveta, Tesla. Tá v druhom štvrťroku 2021 prekonala prognózy analytikov a zaznamenala svoj vôbec najvyšší zisk, maržu a produkciu v histórii napriek s pretrvávajúcim nedostatkom čipov, ktorý sužuje viaceré odvetvia, medzi nimi i automobilový. Akcie firmy sa v dnešnom pre-market obchodovaní obchodujú vyššie o +1,83%.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom kvartáli roku 2021, Tesla zaznamenala výnosy vo výške $11,96 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +98% a mierne prevýšenie analytických odhadov, ktoré boli na úrovni $11,39 mld. Príjmy z predaja automobilov tvorili 85,3% celkových príjmov.

Dodávky vozidiel: Dodávky vozidiel prvýkrát prekročili hranicu 200 tisíc vozidiel a dosiahli hodnotu 201 304, čo je o +121% viac ako v predchádzajúcom roku. 99% dodaných vozidiel tvorili modely Tesla 3 a Tesla Y.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti bol rekordný a oproti minulému roku sa zvýšil o +301%, z $327 mil. na $1,31 mld. Operatívna marža vzrástla z 5,4% na 11%, čo je taktiež rekordná hodnota v histórií Tesly.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol 10 násobne, zo $104 mil. na $1,14 mld., resp. z $0,10 na $1,02. Analytici očakávali zisk $0,90 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow Tesly medziročne stúpol o +120%, z $964 mil. na $2,12 mld. a voľný cashflow o +48%, z $418 mil. na $619 mil. Pomalší rast voľného cashflowu možno prisúdiť rastúcim kapitálovým výdavkom podniku, ktoré súvisia s výstavbou nových závodov v Berlíne a Texase.

tesla 1
Zdroj obrázku: Q2 2021 Update Tesla

Na obrázku vyššie je je zobrazený vývoj kľúčových ukazovateľov z oblasti dodávok, operatívneho a voľného cashflowu, čistého zisku a upraveného EBITDA za posledné 3 roky.

Tesla ukončila štvrťrok s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi na úrovni 16,23 miliardy dolárov, čo je najmenej za posledných 9 mesiacov, avšak stále ide o 88% medziročný nárast. Manažment očakáva, že v horizonte niekoľkých rokov bude rásť počet dodaných vozidiel zákazníkom priemerným tempom 50% ročne s tým, že v najbližších mesiacoch môže tieto čísla ovplyvniť globálny nedostatok čipov.

Zároveň vedenie spoločnosti informovalo, že spustenie výroby v pripravovaných závodoch v Berlíne a Texase by sa mohlo uskutočniť v obmedzenom režime už tohto roka, avšak výroba modelu Cybertruck a nákladného ťahača Semi sa začne najskôr v roku 2022.

Akcie Tesla


Akcie Tesla reagovali na rekordný štvrťrok nárastom v dnešnom pre-market obchodovaní o +1,83% na cenu $669,50. Bude zaujímavé sledovať či pokračujúci rast a pozitívny vývoj viacerých ukazovateľov bude investorom stačiť na to, aby vrátili akcie automobilky späť k rastu. Tie totiž po minuloročnej býčej nálade výrazne zaostávajú za akciovým trhom, keď v roku 2021 zatiaľ poklesli o -6,8%, zatiaľ čo index S&P vzrástol o +17,46%

Aktuálne sa akcie Tesla obchodujú 657 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 167,5 násobok predpokladaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 305 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF). To z nich robí jednu z najdrahších akcií na trhu vôbec, ale ani to nezabraňuje niektorým analytikom, aby boli ohľadom budúcnosti podniku optimistickí. Akcie k dnešnému dňu pokrýva 39 analytikov, ktorých cenový cieľ sa pohybuje v rozpätí od $67 do $1 471 za akciu, pričom ich priemerný cenový cieľ je $684 za akciu.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb
xtb
Predchádzajúci článokKam až je ochotná Čína zájsť? Vzdelávanie čaká tvrdá regulácia
Ďalší článokNezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno