Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami

Pozreli sme sa na tie najdôležitejšie novinky a čísla z dielne najhodnotnejšej automobilky sveta, ktorej akcie v roku 2021 výrazne zaostávajú za akciovým trhom.

0
316

Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň možno považovať za vrchol, keďže v priebehu utorka až štvrtka zverejnia čísla tie najobľúbenejšie akcie na trhu vrátane spoločností Apple, Alphabet, Facebook, Amazon, Microsoft, AMD, Visa, Starbucks, McDonald´s, Boeing, Shopify, Pfizer, Mastercard a mnoho ďalších.

Včera vykázala svoje kvartálne čísla najhodnotnejšia automobilová spoločnosť sveta, Tesla. Tá v druhom štvrťroku 2021 prekonala prognózy analytikov a zaznamenala svoj vôbec najvyšší zisk, maržu a produkciu v histórii napriek s pretrvávajúcim nedostatkom čipov, ktorý sužuje viaceré odvetvia, medzi nimi i automobilový. Akcie firmy sa v dnešnom pre-market obchodovaní obchodujú vyššie o +1,83%.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom kvartáli roku 2021, Tesla zaznamenala výnosy vo výške $11,96 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +98% a mierne prevýšenie analytických odhadov, ktoré boli na úrovni $11,39 mld. Príjmy z predaja automobilov tvorili 85,3% celkových príjmov.

xtb

Dodávky vozidiel: Dodávky vozidiel prvýkrát prekročili hranicu 200 tisíc vozidiel a dosiahli hodnotu 201 304, čo je o +121% viac ako v predchádzajúcom roku. 99% dodaných vozidiel tvorili modely Tesla 3 a Tesla Y.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti bol rekordný a oproti minulému roku sa zvýšil o +301%, z $327 mil. na $1,31 mld. Operatívna marža vzrástla z 5,4% na 11%, čo je taktiež rekordná hodnota v histórií Tesly.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol 10 násobne, zo $104 mil. na $1,14 mld., resp. z $0,10 na $1,02. Analytici očakávali zisk $0,90 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow Tesly medziročne stúpol o +120%, z $964 mil. na $2,12 mld. a voľný cashflow o +48%, z $418 mil. na $619 mil. Pomalší rast voľného cashflowu možno prisúdiť rastúcim kapitálovým výdavkom podniku, ktoré súvisia s výstavbou nových závodov v Berlíne a Texase.

Zdroj obrázku: Q2 2021 Update Tesla

Na obrázku vyššie je je zobrazený vývoj kľúčových ukazovateľov z oblasti dodávok, operatívneho a voľného cashflowu, čistého zisku a upraveného EBITDA za posledné 3 roky.

Tesla ukončila štvrťrok s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi na úrovni 16,23 miliardy dolárov, čo je najmenej za posledných 9 mesiacov, avšak stále ide o 88% medziročný nárast. Manažment očakáva, že v horizonte niekoľkých rokov bude rásť počet dodaných vozidiel zákazníkom priemerným tempom 50% ročne s tým, že v najbližších mesiacoch môže tieto čísla ovplyvniť globálny nedostatok čipov.

Zároveň vedenie spoločnosti informovalo, že spustenie výroby v pripravovaných závodoch v Berlíne a Texase by sa mohlo uskutočniť v obmedzenom režime už tohto roka, avšak výroba modelu Cybertruck a nákladného ťahača Semi sa začne najskôr v roku 2022.

Akcie Tesla


Akcie Tesla reagovali na rekordný štvrťrok nárastom v dnešnom pre-market obchodovaní o +1,83% na cenu $669,50. Bude zaujímavé sledovať či pokračujúci rast a pozitívny vývoj viacerých ukazovateľov bude investorom stačiť na to, aby vrátili akcie automobilky späť k rastu. Tie totiž po minuloročnej býčej nálade výrazne zaostávajú za akciovým trhom, keď v roku 2021 zatiaľ poklesli o -6,8%, zatiaľ čo index S&P vzrástol o +17,46%

Aktuálne sa akcie Tesla obchodujú 657 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 167,5 násobok predpokladaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 305 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF). To z nich robí jednu z najdrahších akcií na trhu vôbec, ale ani to nezabraňuje niektorým analytikom, aby boli ohľadom budúcnosti podniku optimistickí. Akcie k dnešnému dňu pokrýva 39 analytikov, ktorých cenový cieľ sa pohybuje v rozpätí od $67 do $1 471 za akciu, pričom ich priemerný cenový cieľ je $684 za akciu.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno