Salesforce vďaka výborným výsledkom opäť zvýšil svoj výhľad

Najinovatívnejšia spoločnosť sveta podľa Forbesu naplno benefituje z digitálnej transformácie biznisu, čo viedlo k zvýšeniu dopytu zo strany zákazníkov. Manažment aktuálne očakáva ročné príjmy vo výške 26,3 miliardy dolárov.

0
305

Kvartálne výsledky

Salesforce, priekopník v oblasti cloudového SaaS softvéru zameraného na manažment vzťahov so zákazníkmi, marketingové kampane, zákaznícku podporu, správu e-shopu či analytické riešenia, včera zverejnil svoje kvartálne výsledky za druhý štvrťrok 2022. Najinovatívnejšia firma súčasnosti podľa Forbesu predčila očakávania Wall Street z hľadiska tržieb i zisku a zároveň zvýšila svoj výhľad pre tretí kvartál.

Akcie podniku sa v pre-markete obchodujú vyššie o +2,70%. Firme sme sa venovali tiež v našom článku 3 technologické akcie, ktoré menia svet.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom polroku 2021 Salesforce zaznamenal výnosy vo výške $6,34 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +23%, pričom prognóza analytikov bola vo výške $6,24 mld.

xtb

Operatívny zisk: Operatívny zisk sa medziročne zvýšil takmer o +86,5%, zo $178 mil. na $332 mil. Operatívna marža stúpla z 3,5% na 5,2% a non-GAAP operatívna marža na 20,4%.

Čistý zisk: Čistý zisk v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol o -79,6%, z $2,63 mld. na $0,54 mld., resp. z $2,85 na $0,56 na akciu (-80,4%). Minuloročný zisk bol pozitívne ovplyvnený daňovými kompenzáciami vo výške $1,8 mld. Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) dosiahol výšku $1,48, pričom priemerné očakávania Wall Street boli na úrovni zisk $0,92 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow sa oproti minulému roku znížil o -10%, z $429 mil. na $386 mil. a voľný cashflow o -45,1%, z $315 mld. na $173 mil.

RPO: Ukazovateľ RPO, ktorý možno preložiť aj ako zostávajúce záväzky plnenia zákazníkov sa zvýšila medziročne o +18% na $36,2 mld. Aktuálne záväzky zostávajúceho plnenia zákazníkov vzrástli o +23% na $18,7 mld.

Nárast tržieb Salesforce
Vývoj tržieb Salesforce v miliardách dolárov

„Keďže spoločnosti a vlády na celom svete pokračujú v akcelerácii svojich digitálnych transformácií, dodali sme náš piaty fenomenálny štvrťrok za sebou,“ povedal Marc Benioff, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti. „Salesforce nikdy nevidel lepšie prevedenie alebo väčšiu dynamiku. Našu platformu Customer 360 teraz poháňa stádo jednorožcov, ktoré sú perfektne navrhnuté pre tento digitálny svet. Predaj, služby, marketing a obchod, platforma, Tableau, MuleSoft a teraz Slack sú produkty za miliardy dolárov, ktoré prinášajú úspech u zákazníkov ako žiadna iná spoločnosť. “

V ďalšom štvrťroku vedenie podniku očakáva medziročný nárast výnosov o 25% na 6,79 miliardy dolárov, stratu $0,05 až $0,06 na akciu, non-GAAP zisk $0,91 až $0,92 na akciu a nárast RPO o 22%. Za celý rok manažment teraz očakáva rast príjmov o 23% až 24% na 26,3 miliardy dolárov, operatívnu maržu 1,8%, zisk $0,81 až $0,83 na akciu, non-GAAP zisk $4,36 až $4,38 na akciu a rast operatívneho cash flowu o 14% až 15%.

Akcie Salesforce


Akcie Salesforce sa po prudkom prepade hodnoty z dôvodu predraženej akvizície spoločnosti Slack spred polroka začali v posledných 3 mesiacoch opäť spamätávať. V doterajšom priebehu roka doteraz stúpli už o +17,22%, čo je v podstate v súlade s výkonom indexu S&P 500, ktorého cena sa zvýšila o +19,70%. Aktuálne sa spoločnosť obchoduje za 54,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 43,7 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Ohľadom akcií Salesforce je konsenzus analytikov naďalej optimistický, keď až 39 zo 49 analytikov má pre ne určený rating BUY alebo OUTPERFORM. Ich cenový cieľ sa pohybuje v rozpätí od $200 do $335, pričom priemerný cenový cieľ je na úrovni $290, čo je o +11% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

JD pridalo ďalších 32 miliónov zákazníkov a prekonalo očakávania trhu
Nvidia zvýšila zisk medziročne takmer štvornásobne
Just Eat Takeaway pokračuje vo výbornom raste
Alibaba napriek regulačným tlakom prekonala očakávania trhu
Akcie Amazon klesajú po štvrťroku, ktorý nesplnil očakávania Wall Street
Akcie Facebook v poklese o 4% napriek zdvojnásobeniu ziskov
Zisk Apple medziročne vzrástol o 93%, akcie bez výraznejšieho pohybu
Nezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno