Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň možno považovať za vrchol, keďže v priebehu utorka až štvrtka zverejnia čísla tie najobľúbenejšie akcie na trhu vrátane spoločností Apple, Alphabet, Facebook, Amazon, Microsoft, AMD, Visa, Starbucks, McDonald´s, Boeing, Shopify, Pfizer, Mastercard a mnoho ďalších.

Najsledovanejšie štvrťročné výsledky včera vykazoval technologický gigant najbohatšieho človeka sveta, J. Bezosa – Amazon. Spoločnosť síce vykázala pomerne rýchly rast príjmov a zisk, ktorý prekonal odhady analytikov avšak tržby dosiahli zhruba o 2 miliardy nižšiu úroveň akú očakávali investori z Wall Street. Pomalší rast Amazonu v porovnaní s ostatnými FAAMG akciami taktiež signalizuje, že otváranie ekonomiky už má na firmu negatívny vplyv, čo potvrdil manažment svojim výhľadom pre ďalší kvartál. Akcie reagovali na správy poklesom o -7,07% v pre-market obchodovaní.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2021 Amazon zaznamenal výnosy vo výške $113,08 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +27,2%, avšak analytici predpokladali príjmy na úrovni $115,06 mld. Tržby z divízie Amazon Web Services (AWS) sa zvýšili o +37% a dosiahli hodnotu $14,81 mld., čo prekonalo prognózy Wall Street ($14,18 mld.)

Operatívny zisk: Operatívny príjem za druhý štvrťrok 2021 dosiahol hodnotu $7,7 mld. v porovnaní s $5,84 mld. za rovnaké obdobie v roku 2020. To predstavuje medziročný nárast o +31,8%. Operatívna marža stúpla z 6,57% na 6,81%.

Čistý zisk: Čistý zisk spoločnosti vzrástol medziročne o +48,4%, z $5,24 mld. na $7,78 mld. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol z $10,30 na $15,12. (+46,8%), analytici odhadovali EPS vo výške 12,22.

Cashflow: Operatívny cashflow sa oproti minulému roku znížil o -38,3%, z $20,61 mld. na $12,72 mld. a voľný cashflow sa dostal do červených čísel na hodnotu -$1,57 mld. V predchádzajúcom roku bol voľný cashflow $13,15 mld. Veľký prepad v generovaní voľných hotovostných tokov bol spôsobený vysokými kapitálovými výdavkami a nákupom cenných papierov.

„Za posledných 18 mesiacov bolo naše spotrebiteľské podnikanie vyzvané k dodaniu bezprecedentného množstva položiek, vrátane potravín a ďalších výrobkov, ktoré pomohli komunitám na celom svete vyrovnať sa s ťažkými okolnosťami pandémie. AWS zároveň pomohol mnohým podnikom a vládam udržať kontinuitu podnikania a videli sme, ako sa rast AWS znova zrýchľuje, pretože stále viac spoločností predkladá plány na transformáciu svojich podnikov a prechod na cloud, “povedal Andy Jassy, generálny riaditeľ Amazonu. „Ďakujem všetkým našim zanieteným, inovatívnym a cieľavedomým zamestnancom po celom svete za to, že sa naďalej zameriavajú na uspokojovanie zákazníkov – som veľmi nadšený, že s vami budem môcť pracovať pri vymýšľaní a budovaní budúcnosti.“

Vedenie podniku vo svojej štvrťročnej správe zároveň uviedlo výhľad pre tretí kvartál roku 2021. Manažment očakáva, že dosiahne tržby v rozpätí od 112 do 116 miliárd dolárov, čo predstavuje 10 – 16% medziročný nárast a operatívny zisk by mal dosiahnuť 2,5 až 6 miliárd dolárov v porovnaní s 6,2 miliardami za rovnaké obdobie pred rokom. Ide o prvý štvrťrok, ktorý vedie ako CEO Andew Jassy po odstúpení J. Bezosa z čela firmy.

Akcie Amazon


Akcie Amazon v priebehu tohto mesiaca dosiahli svoju najvyššiu úroveň v histórií, keď sa dostali na úroveň $3 773 za kus. Pred zverejnením kvartálnych výsledkov však cena akcií mierne poklesla a po zverejnení sa v dnešnom pre-markete prepadli o ďalších -7,07%. Akcie Amazonu tak zdá sa budú aj naďalej prešľapovať na cenách, na ktorých sa pohybujú už viac ako 1 rok a zaostávajú tak za širším trhom, ktorý si v poslednom roku naopak užíval smelú jazdu nahor. Amazon v tomto roku vzrástol na burze iba o +10,5%, zatiaľ čo index S&P 500 o +17,2%.

Aktuálne sa obchodujú akcie Amazonu za 68,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 84 násobok ročného cashflowu na akciu (P/FCF). Napriek štvrťroku, ktorý bol jednoznačne zatienený ostatnými technologickými gigantmi zostávajú analytici ohľadom Amazonu optimistickí. Z 50 analytikov, ktorí v súčasnosti firmu pokrývajú, má až 41 analytikov určený rating BUY a ich priemerný cenový cieľ je vo výške $4 255,8. To je o +27% viac ako je súčasná cena akcie Amazonu v pre-market obchodovaní.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

Akcie Facebook v poklese o 4% napriek zdvojnásobeniu ziskov
Zisk Apple medziročne vzrástol o 93%, akcie bez výraznejšieho pohybu
Nezastaviteľný Google opäť rozmetal očakávania Wall Street
Tesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Twitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Čistý zisk SAP poskočil o 64% počas prechodu na cloud
Netflix s nevýrazným štvrťrokom, manažment potvrdzuje zameranie sa na videohry
Akcie IBM v pluse po najlepšom štvrťroku za posledné 3 roky
Akcie Pepsi na historicky najvyššej úrovni po rozdrtení analytických predpokladov
Ďalšie štvrťročné výsledky nájdete v príbehoch na našich sociálnych sieťach

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Robinhood včera vstúpili na burzu poklesom o -8,4%
Ďalší článokSquare sa dohodol na kúpe Afterpay za 24,5 miliardy eur
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno