Expanzia smerom na Čínu

Volkswagen plánuje investovať 700 miliónov USD do firmy Xpeng a spoločne vyvíjať elektrické vozidlá v Číne. Nemecká automobilka totiž bojuje o zastavenie poklesu predaja na svojom najdôležitejšom trhu. VW bude nakoniec držať 5 % podiel v čínskej spoločnosti prostredníctvom navýšenia kapitálu a získa miesto pozorovateľa v správnej rade.

Prémiová značka Audi prehĺbi vzťahy s dlhodobým partnerom Volkswagenu, SAIC Motor, aby tiež posilnila svoj rad elektrických vozidiel. VW sa snaží zvrátiť situáciu v Číne, kde Tesla a miestny šampión BYD majú v súčasnosti navrch. Hlavným dôvodom je zníženie cien a tiež fakt, že obidve spoločnosti vedia efektívnejšie vyrábať elektromobily s technológiou a softvérom prispôsobeným miestnemu vkusu.

Volkswagen na nedávnej výstave uviedol, že do roku 2026 predstaví 10 ďalších modelov elektrických vozidiel a skráti čas na vývoj nových modelov takmer o 40 %, aby udržal krok s rýchlejšími čínskymi rivalmi. „Našou hlavnou snahou je vývoj pre Čínu na plné obrátky,“ povedal Thomas Schafer, generálny riaditeľ VW.

Čínski výrobcovia elektrických vozidiel ťažia z vládneho tlaku na rozšírenie nákupov. Pre automobilu Xpeng je zmluva s VW vynikajúcou správou, keďže firma je v súčasnosti vo veľkých problémoch, kvôli slabému dopytu. VW a Xpeng plánujú najmenej dva nové modely na batérie, pričom prvý by mal prísť na trh v roku 2026.

XPeng počas kvartálu dodal 18 230 vozidiel v prvom štvrťroku 2023 v porovnaní s 34 561 v prvom štvrťroku 2022. Podniku nepomáha ani to, že na trh sa agresívne tlačia staršie automobilky a znižovanie cien Tesla núti konkurentov, aby ich nasledovali. Pri pohľade do budúcnosti firma očakáva, že v druhom štvrťroku dodá 21 000 až 22 000 vozidiel. Aprílové dodávky boli 7 079 kusov.

Generálny riaditeľ VW Oliver Blume podnikol niekoľko ciest do Číny, aby dal najavo, že automobilka prispôsobuje produkty čínskemu trhu. VW využíva miestne spoločnosti, aby posilnil svoju stratégiu, ktorej sloganom je „v Číne, pre Čínu“. Firma vyvíja technológiu autonómneho riadenia s Horizon Robotics Technology, spolupracuje s ThunderSoft na softvéri do auta a spolupracuje s čínskym výrobcom batérií Gotion High-Tech.

Veľké investície v VW

Nemecký automobilový gigant Volkswagen Group v nedávnej dobe oznámil veľkú expanziu vo výdavkoch na elektromobily a „digitalizáciu“. VW uviedol, že v priebehu nasledujúcich 5 rokov vynaloží 193 miliárd USD na to, čo spoločnosť nazýva „najatraktívnejšie zdroje zisku“, medzi ktoré patrí výroba batérií, digitalizácia a rozšírenie svojej stopy v Severnej Amerike Číne.

Firma hovorí, že dve tretiny výdavkov budú vyčlenené špeciálne na elektrifikáciu a digitalizáciu, čo znamená napríklad softvér pre autá a funkcie používateľského rozhrania. Volkswagen tvrdí, že investície budú smerovať aj do motorov poháňaných plynom, ktorých vrchol sa očakáva v roku 2025.

Akcie Volkswagen


Akcie Volkswagen, za posledných 12 mesiacov klesli o -8,9 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 118,52 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 4,9 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 43,8 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 3,8 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos je v súčasnosti 7,3 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie Meta opäť posilňujú o 7%, rast spoločnosti opäť zrýchľuje
Ďalší článokFED i ECB zvýšili úrokové sadzby na 22-ročné maximum, ekonomika USA šliape
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno