Spolupráca Adobe a OpenAI?
Rýchle prijatie generatívnej umelej inteligencie urobilo z Adobe minulý rok jednu z najžiadanejších akcií medzi softvérovými firmami. Predstihla dokonca lídra v oblasti umelej inteligencie, spoločnosť Microsoft. Avšak tento rok je to zatiaľ úplne iný príbeh. V decembri minulého roku manažment v posledných kvartálnych výsledkoch sklamal investorov. Okrem slabšieho výhľadu boli investori sklamaní aj kvôli nedostatočnému zapojeniu umelej inteligencie.
To je hlavný dôvod prečo organizácia skúma možnosti integrácie umelej inteligencie do svojich softvérov. Spoločnosť sa v súčasnosti nachádza v počiatočných fázach umožňovania nástrojov generatívnej umelej inteligencie tretích strán, ako je napríklad Sora od OpenAI a ďalšie, vo svojom široko používanom softvéri na úpravu videa.
Aplikácia Adobe Premiere Pro je veľmi rozšírená v televíznom a filmovom priemysle. Spoločnosť plánuje tento rok pridať do softvéru funkcie založené na báze umelej inteligencie, ako je schopnosť vyplniť časti scény objektmi generovanými umelou inteligenciou alebo odstrániť rušivé prvky zo scény bez únavnej manuálnej práce videorežiséra.
Obidve tieto funkcie budú závisieť na modeli AI s názvom Firefly, ktorý Adobe už nasadil vo svojom softvéri Photoshop na úpravu statických obrázkov. V čase konkurencie zo strany OpenAI, Midjourney a ďalších začínajúcich spoločností sa Adobe snaží odlíšiť tým, že svoj Firefly systém trénuje na údajoch, na ktoré má plné práva, a ponúka používateľom ochranu pred autorskými nárokmi.
Manažment však tiež uviedol, že vyvíja spôsob, ako umožniť svojim používateľom využívať nástroje tretích strán od spoločností OpenAI, ako aj startupov Runway a Pika Labs, na generovanie a používanie videí v rámci Premiere Pro. Tento krok by mohol pomôcť firme, ktorej akcie v tomto roku už klesli o 17,5 %, zareagovať na obavy Wall Street, že nástroje AI na generovanie obrázkov a videí ohrozujú jej hlavné podnikanie.
OpenAI demonštroval svoj model Sora generujúci realistické videá na základe textových pokynov, ale nezverejnil technológiu verejne a ani neuviedol časový rámec, kedy bude k dispozícii. Adobe zverejnila túto demonštráciu Sory pri použití na generovanie videa v Premiere Pro, opísala demonštráciu ako „experiment“ a neposkytla žiadny časový plán, kedy by Sory mohla byť k dispozícii.
Deepa Subramaniam, viceprezidentka produktového marketingu pre kreatívne profesionálne aplikácie v spoločnosti uviedla, že Adobe zatiaľ neupravilo, ako budú rozdelené príjmy generované nástrojmi AI tretích strán používanými na jej softvérovej platforme. Subramaniam však povedala, že používatelia Adobe budú upozornení, keď nebudú používať „komerčne bezpečné“ modely AI od organizácie, a všetky videá vytvorené v Premiere Pro budú jasne označené, ktorá AI technológia bola použitá na ich vytvorenie.
Nástroje generovania obrázkov
Akciový vývoj spoločnosti za posledný rok je dobrým indikátorom toho, ako sa investori snažia zvládať potenciálne rušivé účinky generatívnej umelej inteligencie. Bezplatné verejné nástroje ako Dall-E umožnili používateľom vytvárať realistické obrázky rôznych bizarných konceptov. Tieto nástroje boli však náchylné na chyby, ako napríklad nesprávne zobrazenie končatín, a nemali žiadne, alebo len minimálne, kontroly na zabránenie použitia chránených diel.
Preto tieto nástroje nie sú až tak príťažlivé pre profesionálnych tvorcov obsahu, ktorí tvoria väčšinu zákazníckej základne spoločnosti. V správe z marca minulého roku sa analytik spoločnosti Wolfe Research, Alex Zukin, zaoberal nástupom služieb ako Dall-E a Stable Diffusion a uviedol, že „súčasné modely umelej inteligencie sú ďaleko od dokonalého generovania obsahu alebo schopnosti tak urobiť v etických a právne kompatibilných rámcoch, aby tvorcovia mohli byť primerane odmenení za svoju prácu.“
Sora zatiaľ nie je verejne dostupná. Predstavitelia OpenAI oznámili, že „súčasný model má slabé miesta“, kde môže byť náchylný na chyby, ako je nepresné „simulovanie zložitých scén.“ Analytik UBS Karl Keirstead napísal, „hoci sme boli potešení ohľadom nástroja Sora, naši dizajnéri neprejavili žiadne náznaky toho, že by Sora mohla nahradiť tradičnú tvorbu videa alebo ovplyvniť základnú aplikáciu na úpravu videa Adobe Premiere Pro.“
Akcie Amazon
Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +26,1 % na 476,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 45,4 násobok zisku na akciu (P/E), 23,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 27,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 213,4 miliardy USD.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.