Hrozba konkurencie

Rýchle prijatie generatívnej umelej inteligencie urobilo z Adobe minulý rok jednu z najžiadanejších akcií medzi softvérovými firmami. Predstihla dokonca lídra v oblasti umelej inteligencie, spoločnosť Microsoft. Avšak tento rok je to zatiaľ úplne iný príbeh. V decembri minulého roku manažment v posledných kvartálnych výsledkoch sklamal investorov. Okrem slabšieho výhľadu boli investori sklamaný aj kvôli nedostatočnému zapojeniu umelej inteligencie.

Oznámenie OpenAI minulý mesiac o novom nástroji na vytváranie textových videí s názvom Sora tiež zvýšilo obavy o budúci rast tržieb firmy. Akcie Adobe od tohto oznámenia klesli takmer o 10 %. Tento pokles znie niektorým povedome. Akcie organizácie totiž strávili prvých niekoľko mesiacov minulého roku v červených číslach, čiastočne pre obavy o konkurenčnú hrozbu predchádzajúcej generácie nástrojov na tvorbu obrázkov s využitím umelej inteligencie, ako napríklad Dall-E od OpenAI.

Avšak prvé predstavenie vlastného nástroja AI s názvom Firefly v marci minulého roku poslali akcie firmy opäť nahor. Akcie Adobe v roku 2023 vzrástli o +77 %. Vzrušenie okolo Firefly dokonca prekonalo obavy spojené s odvolaním plánov akvizície Figma za 20 miliárd USD. Tá bola v decembri zrušená kvôli odporu regulačných orgánov a Adobe musel spoločnosti Figma zaplatiť odstupné vo výške 1 miliardy USD.

Nástroje generovania obrázkov

Akciový vývoj spoločnosti za posledný rok je dobrým indikátorom toho, ako sa investori snažia zvládať potenciálne rušivé účinky generatívnej umelej inteligencie. Bezplatné verejné nástroje ako Dall-E umožnili používateľom vytvárať realistické obrázky rôznych bizarných konceptov. Tieto nástroje boli však náchylné na chyby, ako napríklad nesprávne zobrazenie končatín, a nemali žiadne, alebo len minimálne, kontroly na zabránenie použitia chránených diel.

Preto tieto nástroje nie sú až tak príťažlivé pre profesionálnych tvorcov obsahu, ktorí tvoria väčšinu zákazníckej základne spoločnosti. V správe z marca minulého roku sa analytik spoločnosti Wolfe Research, Alex Zukin, zaoberal nástupom služieb ako Dall-E a Stable Diffusion a uviedol, že „súčasné modely umelej inteligencie sú ďaleko od dokonalého generovania obsahu alebo schopnosti tak urobiť v etických a právne kompatibilných rámcoch, aby tvorcovia mohli byť primerane odmenení za svoju prácu.“

Sora zatiaľ nie je verejne dostupná. Predstavitelia OpenAI oznámili, že „súčasný model má slabé miesta“, kde môže byť náchylný na chyby, ako je nepresné „simulovanie zložitých scén.“ Analytik UBS Karl Keirstead napísal, „hoci sme boli potešení ohľadom nástroja Sora, naši dizajnéri neprejavili žiadne náznaky toho, že by Sora mohla nahradiť tradičnú tvorbu videa alebo ovplyvniť základnú aplikáciu na úpravu videa Adobe Premiere Pro.“

Rast akcií Adobe pribrzdený, hrozba konkurencie vzrastá

Kash Rangan z Goldman Sachs, poznamenal, že jednoduché vytvorenie obrazu alebo videa nepokrýva potrebu „úpravy, spracovania, ukladania a publikovania obsahu na veľký, profesionálny trh“, ktorý poskytuje platforma firmy. „Rozhrania na spracovanie prirodzeného jazyka znižujú prekážky pri tvorbe obsahu a tým zvyšujú celkový dopyt po vysokokvalitných, podnikových ponukách.“

V blízkej budúcnosti je však pre podnik rizikom, že konkurenčné nástroje podobné Firefly môžu pomaly generovať významné príjmy. Prognóza spoločnosti pre svoj súčasný fiškálny rok bola takmer identická s tým, čo spoločnosť dosiahla minulý rok. Tým nesplnila očakávania investorov, ktorí hľadali väčší prínos od umelej inteligencie. Výkonný viceprezident David Wadhwani povedal, že nedávne zmeny cien produktov spoločnosti, vrátane jej nástrojov AI, budú „viditeľnejšie“ vo výsledkoch spoločnosti v druhej polovici tohto roka.

Adobe má tiež tendenciu byť konzervatívna vo svojich predpovediach. Tvrdí tak agentúra FactSet, podľa ktorej v posledných desiatich rokoch v 70 % prípadov dosiahla alebo prekonala firma priemerné odhady svojej pôvodnej ročnej predpovede tržieb.

Akcie Adobe


Akcie firmy od začiatku tohto roka klesli o -4,9 % ale za posledných 12 mesiacov vzrástli o +70,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na 551,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 46,7 násobok zisku na akciu (P/E); 36,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 31,6 násobok EV/EBITDATrhová kapitalizácia spoločnosti je 249,6 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČínsky ropný koncern CNOOC objavil obrovské ropné pole
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno