Amazon a hromadiaca sa hotovosť

Najnovší člen slávneho indexu Dow Jones Industrial Average, Amazon, je už viacero rokov najšetrnejší z pomedzi veľkých technologických gigantov, pokiaľ ide o návrat kapitálu akcionárom. Teraz však firma generuje toľko hotovosti, že niektorí analytici na Wall Street očakávajú štedrejšie výnosy pre investorov.

Po rekordnej sume voľného cash flow vo výške 32 miliárd USD v minulom roku sa predpokladá, že Amazon túto hodnotu v tomto roku takmer zdvojnásobí. S narastajúcim odporom voči akvizíciám veľkých technologických spoločností zo strany regulátorov má organizácia menej možností, ako využiť túto hotovosť, zdôraznil Robert Schiffman, hlavný analytik Bloomberg Intelligence.

„Rast voľného cash flow naznačuje nárast akcií na trhu, ale aj agresívnejšiu politiku návratu kapitálu, ktorá by mohla zahŕňať aj dividendy,“ povedal Schiffman. „Ak sa návrat kapitálu späť k investorom nezvýši, hotovostné zostatky by sa mohli do konca tohto roka vyšplhať nad 100 miliárd USD.“

Amazon mal na konci roku 2023 viac ako 86 miliárd USD v hotovosti. Väčšinu svojich troch desaťročí existencie sa Amazon rozhodol reinvestovať svoju hotovosť späť do podnikania. Posledný buyback firmy bol vo výške 10 miliárd USD v roku 2022, čo je zanedbateľná suma v porovnaní s rovnako veľkými konkurentmi.

Veď len v roku 2023 spoločnosť Alphabet odkúpila viac ako 60 miliárd USD vlastných akcií. Meta, materská spoločnosť Facebooku, minula viac ako 20 miliárd USD na nákupy vlastných akcií v rovnakom období a vo februári prisľúbila ďalších 50 miliárd USD, pričom zahájila svoju prvú štvrťročnú dividendu.

Čo urobí Amazon s hromadiacou hotovosťou na účte?

Na rozdiel od toho Amazon v roku 2023 neuskutočnil žiadny buyback. Zmena politiky organizácie návratu kapitálu smerom k investorom by mohla byť “tvárou“ zmeny výkonného riaditeľa Andyho Jassyho. Ten prevzal kormidlo od zakladateľa Jeffa Bezosa v roku 2021 a nastavenie dividendy by mohlo signalizovať novú cestu Amazonu.

Akciám firmy sa však darí, dokázali prekonať svoje historické maximá, aj bez veľkých buybackov. Ich hodnota v tomto roku vzrástla o 24,1 % a trhová hodnota organizácie vzrástla nad 1,9 bilióna USD. Avšak, hoci Amazon nedávno dosiahol svoje historické maximum, je posledný spomedzi päť najväčších technologických spoločností v USA, ktoré štartujú rekordnú trajektóriu (hodnoty akcií).

Napríklad spoločnosť Microsoft sa obchoduje už približne o 20 % nad svojím maximom z roku 2021, zatiaľ čo Meta je viac ako o 30 % vyššie v porovnaní s predchádzajúcim vrcholom. Meta sa dokonca stala jedným z najvýkonnejších akciových titulov v rámci S&P 500 v tomto roku, keď si pripísala už viac ako 47 %.

To je jeden z dôvodov, prečo si viacero analytikov myslí, že Amazon v blízkej dobe oznámi buyback. Príkladom je Naveen Jayasundaram, hlavný výskumný analytik spoločnosti ClearBridge Investments. Ten očakáva, že Amazon oznámi realizáciu odkupu vlastných akcií v desiatkach miliárd USD niekedy tento rok, avšak dividendu považuje za nepravdepodobnú. „Bol by som prekvapený, keby sme tento rok dostali dividendu,“ povedal Jayasundaram. „Avšak, zdá sa, že by to mohlo prísť v nasledujúcich štyroch alebo piatich rokoch.“

Amazon bude reportovať výsledky za prvý štvrťrok 2024 na konci tohto mesiaca. Firma stále znižuje náklady a má dosť hotovosti na výdavky. Amazon plánuje v nasledujúcich 15 rokoch investovať takmer 150 miliárd USD do dátových centier na spracovanie predpokladaného náporu dopytu po digitálnych službách súvisiacich s umelou inteligenciou.

Tento typ výdavkov je podľa Cyrusa Aminiho, hlavného investičného riaditeľa spoločnosti Helium Advisors, kľúčový pre ochranu Amazonu svojho trhu pred konkurentmi a mal by mať prednosť pred návratom kapitálu investorom. „Nebol by som sklamaný, keby sa rozhodli pre spätný odkup akcií, ale prekvapilo by ma to,“ povedal. „Amazon stále rastie a musí pokračovať vo výdavkoch na ochranu svojho hradu.“

Firma nedávno zvýšila svoju stávku na AI dodatočnou investíciou do startupu Anthropic. Amazon tak úspešne uzavrel dohodu z minulého roka, na základe ktorej investoval celkovo do firmy Anthropic, najväčšieho konkurenta OpenAI, 4 miliardy USD. Práve takýto typ kapitálových výdavkov v budúcnosti očakáva väčšina analytikov.

Akcie Amazon


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +81,2 % na 186,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 64,2 násobok zisku na akciu (P/E), 38,2 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 23,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,94 bilióna USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokSalesforce má na muške Informaticu, išlo by o jeden z najväčších nákupov firmy
Ďalší článokSpojenie kreativity a umelej inteligencie: Adobe skúma partnerstvo s OpenAI
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno