Povolenie auditov

Americkí predstavitelia uviedli, že po prvýkrát získali dostatočný prístup k audítorským dokumentom o spoločnostiach z Číny a Hongkongu, čo je prelom, ktorý odstraňuje akútnu hrozbu vyradenia približne 200 spoločností z burzy v New Yorku. Americká rada pre dohľad nad účtovníctvom verejných spoločností vo štvrtok uviedla, že jej inšpektori boli schopní dostatočne preskúmať audítorské dokumenty od firiem so sídlom v dvoch jurisdikciách po desaťročia trvajúcom spore medzi Washingtonom a Pekingom.

Toto rozhodnutie znižuje šance, že spoločnosti ako napríklad Alibaba a JD budú vyradené zo zoznamu v USA, hoci inšpekotri musia byť schopný plne kontrolovať pracovné dokumenty auditu najmenej tri po sebe nasledujúce roky pred americkým depozitárom spoločností.

Ochota Pekingu urobiť ústupky pri auditoch ukazuje, že Čína a USA môžu stále spolupracovať na niektorých zložitých otázkach, aj keď medzi nimi panuje konflikt vo všetkom od polovodičov po národnú bezpečnosť a ľudské práva. Administratíva prezidenta Si Ťin-pchinga čelí tlaku, aby sa vyhla zbytočným narušeniam čínskeho podnikového sektora v čase, keď má hospodárstvo problémy a krajina prechádza turbulentným obdobím kvôli stratégii nulovej tolerancie voči Covidu. Problémom Číny sme sa viac venovali v našom článku Čo sa to deje v Číne? Hrozí tvrdý pád?.

„Je to skvelý prvý krok a dôležité víťazstvo a je veľmi dôležité ukázať, že existujú oblasti, v ktorých môžu USA a Čína viesť zmysluplný dialóg v inak veľmi napätom prostredí,“ povedala Sandra Hanna, ktorá vedie prax presadzovania cenných papierov pre Miller & Chevalier.

Čínska komisia pre reguláciu cenných papierov vo vyhlásení uviedla, že víta rozhodnutie americkej komisie a bude pokračovať v podpore spolupráce v oblasti auditu s USA. Čína a Hongkong sú jediné miesta, ktoré historicky nepovoľovali kontroly, pričom úradníci sa odvolávajú na obavy týkajúce sa národnej bezpečnosti a dôvernosti.

Hrozba stiahnutia čínskych akcií sa zmierňuje, keďže USA získajú prístup k údajom auditu
Zdroj: FinanceYahoo

Akcie čínskych akcií kótovaných na burze v USA spočiatku po týchto správach vyskočili, čím posunuli index Nasdaq Golden Dragon nahor až o 2,5 % hneď po štvrtkovom otvorení. Veľké technologické spoločnosti Alibaba a JD vzrástli až o 3,5 %, zatiaľ čo Pinduoduo vzrástlo o 3,1 %, než vymazali zisky, aby mohli sledovať široký prepad trhu. Index Zlatého draka uzavrel o 2,3 % nižšie, zatiaľ čo index Nasdaq 100 klesol o 3,4 %. Bloomberg News v novembri informovalo, že americkí úradníci dokončili svoje prvé kolo inšpekcie na mieste v Hongkongu v predstihu.

PCAOB v správe uviedol, že jeho inšpektori a vyšetrovatelia si mohli prezrieť kompletné audítorské pracovné dokumenty ôsmich spoločností kontrolovaných spoločnosťami KPMG Huazhen v Číne a PricewaterhouseCoopers v Hong Kongu a ponechať si potrebné informácie. Predstavenstvo zverejní správu o svojich inšpekciách každej audítorskej firmy v prvej polovici roku 2023, povedal Williams. Jednotlivé spoločnosti, ktorých audity boli kontrolované, nebudú v správach uvedené. Inšpekcie PCAOB slúžia ako audit, ktorý zabezpečuje, že závierky spĺňajú základné štandardy a poskytujú efektívnu kontrolu podnikového účtovníctva.

Nedostatky z auditu v Hong Kongu

32 zamestnancov agentúry vyslaných do Hongkongu našlo nespočetné množstvo potenciálnych nedostatkov, ale Williams povedal, že typ nedostatkov a ich počet sú typické pre jurisdikcie, ktoré PCAOB nikdy predtým nekontroloval. „Pozeráme sa na to ako na znamenie, že náš proces kontroly skutočne fungoval,“ povedala.

Williams pre Bloomberg News povedal, že agentúra má za sebou päť prebiehajúcich vyšetrovaní vyplývajúcich z jej práce v Číne. Tri sa začali predtým, ako zamestnanci PCAOB pristáli v Hongkongu v septembri, a dve boli iniciované neskôr, povedala. „Snažíme sa posunúť naše vyšetrovanie čo najrýchlejšie,“ povedal Williams a dodal, že „presadzovanie je jedným z najlepších spôsobov, ako chránime investorov.“

PCAOB vo svojej správe tiež uviedol, že „nezaznamenal žiadne prípady nedodržiavania“ zo strany čínskej vlády s podmienkami dohody o inšpekcii medzi týmito dvoma krajinami. „Toto je začiatok, nie koniec, našej práce na kompletnej kontrole a vyšetrovaní,“ povedal Williams vo štvrtok v rozhovore pre Bloomberg Markets. „Už teraz plánujeme, že v roku 2023 budú na mieste tímy, aby sme tam mohli pokračovať v pravidelných inšpekciách,“ povedal. „A ak nám Čína zamietne prístup, ak sa vyskytnú nejaké prekážky, ktoré nám postavia do cesty, nebudeme váhať a rozhodneme sa okamžite budúci rok.“

Spor o audity sa stal politickým kritickým bodom po tom, čo zákon o zodpovednosti zahraničných spoločností z roku 2020 uviedol, že klienti firiem, ktorých pracovné dokumenty sa nedajú skontrolovať, budú vystavení vylúčeniu z búrzNew York Stock Exchange a Nasdaq. Legislatíva stanovila trojročný časový rámec na vyradenie spoločností z burzy. Štvrtkové hlasovanie správnej rady ruší rozhodnutie z roku 2021, že Čína v tomto roku neudelila prístup, čím sa spustí odpočítavanie dodržiavania predpisov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, GuruFocus
Predchádzajúci článokFed podľa Billa Ackmana nesplní cieľ inflácie bez recesie, ktorá zničí pracovné miesta
Ďalší článokBlackRock spúšťa v Eúrope nový metaverse ETF fond
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno