Krach spoločnosti ?

Predstavitelia spoločnosti WeWork upozorňujú, že existujú „podstatné pochybnosti“ o jej schopnosti udržať sa v podnikaní počas budúceho roka z dôvodu finančných strát a potreby hotovosti a ďalších faktorov. Firma so zameraním na zdieľanie pracovných priestorov so sídlom v New Yorku má veľké problémy a niektorí predstavitelia tvrdia, že jej schopnosť zostať v prevádzke závisí od zlepšenia jej likvidity a ziskovosti v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.

Spoločnosť WeWork vstúpila na burzu v októbri 2021 po veľkolepom kolapse počas prvého pokusu, čo viedlo k zosadeniu jej generálneho riaditeľa a zakladateľa Adama Neumanna. Spoločnosť bola ocenená na 47 miliárd USD, predtým, ako investori začali po jednom odchádzať kvôli Neumannovmu nevyspytateľnému správaniu a prehnaným výdavkom.

Spoločnosť prenajíma budovy a rozdeľuje ich na kancelárske priestory do podnájmu svojim členom, medzi ktoré patria malé podniky, startupy a nezávislí pracovníci, ktorí sa chcú vyhnúť plateniu za trvalé kancelárske priestory. Postupom času však jeho prevádzkové náklady prudko vzrástli a spoločnosť sa spoliehala na opakované peňažné infúzie od súkromných investorov. Organizácia tiež uviedla, že čelí vysokej fluktuácii členov. Uviedla, že plánuje vyjednať priaznivejšie podmienky prenájmu, kontrolovať výdavky a hľadať dodatočný kapitál vydaním dlhu, akcií alebo predajom aktív.

Dočasný generálny riaditeľ WeWork, David Tolley, obhajoval výsledky spoločnosti za druhý štvrťrok, počas ktorého stratila 349 miliónov USD. „Transformácia spoločnosti pokračuje rýchlym tempom, so zameraním sa na udržanie členov a rast, zdvojnásobenie nášho úsilia o optimalizáciu portfólia nehnuteľností a udržiavanie disciplinovaného prístupu k znižovaniu prevádzkových nákladov,“ povedal Tolley.

image 15

WeWork

Coworkingový startup patril dlho medzi najcennejšie jednorožce v USA a na jeho vstup na burzu sa čakalo pomerne dlho. Konkrétne až 2 roky, avšak nakoniec WeWork debutoval na akciovom trhu v rámci SPAC akvizície v hodnote 9 miliárd USD. Ocenenie podniku na úrovni 9 miliárd USD bolo chabou náplasťou v porovnaní s neúspešným IPO pokusom v roku 2019 v hodnote 47 miliárd USD.

Obchodný model organizácie sa točí okolo prenájmu kancelárskych priestorov, ich renovácie a následného prenájmu nezávislým pracovníkom, startupom, malým podnikom a dokonca väčším podnikom. Spoločnosť svojim nájomcom poskytuje flexibilné podmienky prenájmu, možnosti vytvárania sietí a rôzne vybavenie.

Spoločnosť zaznamenala vo svojich prvých rokoch rýchlu expanziu. Rozrástla sa z jedného miesta v New Yorku na stovky miest v mestách po celom svete. Cieľom spoločnosti bolo vytvoriť globálnu sieť pracovných priestorov, ktoré podporujú spoluprácu a komunitu medzi jej členmi.

Na svojom vrchole dosiahol WeWork ohromujúcu hodnotu viac ako 40 miliárd USD. Firma prilákala významné investície od rôznych spoločností rizikového kapitálu, inštitucionálnych investorov a SoftBank, japonského konglomerátu. Neskôr však čelila v priebehu rokov rôznym kontroverziám, vrátane obáv týkajúcich sa jej ocenenia, správy a riadenia spoločnosti a obchodných praktík. Diskutovalo sa o udržateľnosti jej obchodného modelu, najmä preto, že v dôsledku rýchlej expanzie utrpel značné straty.

Pandémia COVID-19 mala hlboký vplyv na WeWork, keďže práca na diaľku sa stala normou a dopyt po kancelárskych priestoroch sa znížil. Pandémia poukázala na potenciálne výzvy obchodného modelu WeWork, ktorý sa spoliehal na hustú obsadenosť kancelárií a úzku interakciu medzi členmi.

Akcie WeWork


V súčasnosti sa akcie WeWork obchodujú za 0,21 USD a jej hodnota padla za posledný rok o -95,5 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie Robloxu odpísali 21 % po poklese denných používateľov
Ďalší článokPredajca luxusu Tapestry kúpi konkurenta Capri Holdings za 8,5 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno