Rekordný rok

Už niekoľkokrát sme v našich článkoch spomínali, že v časoch, kedy sa akciovému trhu darí, sa počet spoločností vstupujúcich na burzu rýchlo zvyšuje. V posledných rokoch sme tak svedkami bezprecedentného počtu firiem, ktoré ponúkli svoje akcie verejnosti a to aj z dôvodu, že sa rozšírila možnosť vstúpiť na akciový trh prostredníctvom SPAC akvizícií. V doterajšom priebehu roka ich bolo až 777 a tie získali kapitál v hodnote 249,22 miliardy dolárov. Iba v najbližších dňoch pritom zažije debut na burze viacero spoločností, pričom 5 najzaujímavejších Vám teraz priblížime.

Akcie Autostore

Nórska softvérová spoločnosť, ktorá sa zameriava na robotickú automatizáciu skladov a za jej chrbtom stoja spoločnosti ako SoftBank či Thomas H. Lee Partners, vstúpi tento týždeň na burzu Euronext v Osle v najväčšom nórskom IPO za 20 rokov. Svoju ponuku akcií stanovila na 31 nórskych korún, čo predstavuje hornú hranicu jej predošlého usmernenia, nakoľko manažment eviduje veľký záujem verejnosti. Pri tejto cene akcií by Autostore získal trhové ocenenie zhruba 103,5 miliardy korún (10,8 miliardy eur).

Z primárnej ponuky akcií by tak firma mala získať 2,7 miliardy korún (280 miliónov eur), pričom tieto peniaze plánuje použiť na oddlženie s cieľom dostať finančnú situáciu na bezpečnejšiu úroveň. Pákový pomer tak manažment chce znížiť zo súčasného pomeru 5 až 6 na 2,5.

Spoločnosť AutoStore, založená v roku 1996, má viac ako 20 000 robotov nasadených na automatizáciu skladov vo viac ako 35 krajinách. Medzi jej zákazníkov patria firmy ako ASDA, Gucci a Lufthansa. Firma v minulom roku vykázala tržby vo výške 182,1 milióna dolárov. Pre rok 2021 vedenie podnik projektuje tržby na úrovni 300 miliónov dolárov a roku 2022 viac ako 500 miliónov dolárov. Akcie Autostore sa budú obchodovať na trhu už dnes pod skratkou AUTO.

Akcie WeWork

Coworkingový startup patril dlho medzi najcennejšie jednorožce v USA a na jeho vstup na burzu sa čakalo pomerne dlho. Konkrétne až 2 roky, avšak koniec čakaniu príde nakoniec zajtra, keď WeWork bude debutovať na akciovom trhu v rámci SPAC akvizície v hodnote 9 miliárd dolárov, avšak s oveľa väčšou pokorou ako sa pôvodne očakávalo. Súčasné ocenenie podniku je 9 miliárd dolárov, zatiaľ čo pri neúspešnom IPO pokuse v roku 2019 to bolo až 47 miliárd dolárov.

Akcionári SPAC spoločnosti BowX Acquisition v utorok hlasovali v prospech transakcie s WeWork, ktorá umožňuje poskytovateľovi zdieľaných kancelárskych priestorov debut na burze cenných papierov v New Yorku pod označením WE. Podľa BowX spoločnosť WeWork získa z transakcie peňažný výnos na úrovni približne 1,3 miliardy dolárov.

Creative Supply | WeWork Brand Profile
WeWork, zdroj obrázku: creativesupply.com

Spoločnosť sa snažila ubezpečiť investorov a verejnosť, že už zmiernila niektoré excesy, ktoré boli predmetom skúmania počas predchádzajúceho pokusu o vstup na burzu. Adam Neumann, zakladateľ a generálny riaditeľ spolupracujúcej skupiny, bol v roku 2019 odvolaný a nahradený veteránom z oblasti nehnuteľností Sandeepom Mathranim. Odvtedy firma znížila náklady aj počet kancelárskych miest a zamerala sa na svoju hlavnú činnosť.

Napriek tomu WeWork stále prichádza o miliardy dolárov. Spoločnosť odhalila investorom, že po strate 3,5 miliardy v roku 2019 sa strata v roku 2020 mierne znížila na 3,2 miliardy dolárov. Tržby pritom nedosahujú manažmentom stanovenú prognózu vo výške 3,2 miliardy dolárov na rok 2021. V aktualizovanej prezentácii spoločnosť WeWork uviedla, že príjmy dosiahli v prvom polroku necelých 1,2 miliardy dolárov a v druhom polroku by mali dosiahnuť 1,5 miliardy dolárov.

Akcie GlobalFoundries

Americký výrobca čipov GlobalFoundries v rukách hlavného akcionára Mubadala Investment plánuje ponúknuť svoje akcie v počiatočnej verejnej ponuke taktiež. Firma chce ponukou 55 miliónov akcií v cenovom rozpätí od $42 do $47 počas IPO získať 2,4 miliardy dolárov, čím by získala trhové ocenenie takmer 25 miliárd dolárov. Akcie GlobalFoundries by sa mali začať obchodovať na burze Nasdaq 29. októbra pod symbolom GFS.

GlobalFoundries je jednou z najväčších zlievarní polovodičov na svete a v súčasnosti je v kurze rovnako ako ostatní výrobcovia TSMC či Intel, keďže globálny priemysel čelí nedostatku čipov. Spoločnosť sa môže pochváliť partnerstvom s viac ako 200 zákazníkmi vrátane firiem Apple, Amazon, Advanced Micro Devices, Qualcomm, Broadcom či Samsung. Ako jediná zlieváreň s globálnou stopou, ktorá nemá sídlo v Číne alebo na Taiwane, pomáhame zákazníkom zmierňovať geopolitické riziko a poskytujeme väčšiu istotu dodávateľského reťazca,“ uviedol manažment podniku v dokumente IPO.

Za prvých 6 mesiacov firma vykázala tržby vo výške 3 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 11%. Čistá stratu v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesla z 534 miliónov na 301 miliónov dolárov.

O spoločnosti GlobalFoundries sme písali v júli v súvislosti so záujmom Intelu ju kúpiť, pričom Intel vtedy zvažoval ponúknuť za spoločnosť 30 miliárd dolárov (25,5 miliardy eur). Nevýhodou však je, že GlobalFoundries nevyrába najpokročilejšie a najkomplexnejšie procesory, ktoré tvoria takmer polovicu príjmov konkurenta TSMC. Pred niekoľkými rokmi spoločnosť upustila od plánov na výrobu podobne pokročilých čipov pomocou technológie ultrafialovej litografie (EUV). Táto technológia je taká zložitá a drahá, že dokonca aj Intel mal ťažkosti so zdokonalením výroby, pričom zatiaľ iba Samsung a TSMC preukázali, že môžu efektívne vyrábať čipy prostredníctvom tejto technológie.

Akcie Udemy

Na akciový trh vstúpi aj populárna online vzdelávacia platforma Udemy, ktorá plánuje počas IPO ponúknuť 14,5 milióna akcií v cenovom rozpätí od $27 do $29 za kus. Spoločnosť by mohla získať 420,5 milióna dolárov a získať trhovú kapitalizáciu takmer 4 miliardy dolárov. Akcie Udemy sa začnú obchodovať na burze Nasdaq pod symbolom UDMY v priebehu novembra.

Udemy online kurzy
Udemy, zdroj obrázku: udemy.com

Peňažný výnos z IPO bude použitý na všeobecné podnikové účely a prevádzkový kapitál, resp. na prípadné akvizície a investície do technológií. Firma ťažila zo súčasnej pandémie, keď dopyt po online vzdelávaní počas globálnych lockdownoch prudko rástol. Jej platforma aktuálne ponúka viac ako 183 000 kurzov v 75 jazykoch a jej 44 miliónov študentov pochádza z viac ako 180 krajín.

Za prvý polrok podnik zaznamenal zníženie čistej straty z 52,5 milióna dolárov v roku 2020 na 29,4 milióna dolárov v roku 2021, pričom jeho tržby sa medziročne zvýšili z 201,4 milióna na 250,6 milióna dolárov. Spoločnosť Udemy tak svojim debutom na burze nasledoval ďalšie vzdelávacie platformy, ktoré vstúpili na akciový trh len nedávno – Coursera a Duolingo.

Akcie Volvo

Automobilová spoločnosť Volvo Car sa snaží získať 25 miliárd korún (2,9 miliardy dolárov) prostredníctvom IPO na burze v Štokholme. Týmto krokom Volvo otestuje záujem investorov o svoje podnikanie počas prechodu celého odvetvia na elektrické vozidlá.

Švédska automobilka, ktorej majoritný podiel vlastní čínska spoločnosť Zhejiang Geely Holding Group, ponúka akcie od 53 do 68 korún. Pri tejto cene akcií by IPO mohlo firmu oceniť na 23 miliárd dolárov a išlo by tak o najväčší európsky debut na akciovom trhu od januára. Ten je naplánovaný na 27. októbra a verejnosť by mala mať prístup k obchodovaniu akcií Volvo nasledujúci deň.

Automobilka, ktorá má ambiciózny plán predávať do roku 2030 výhradne elektrické autá, plánuje použiť tieto prostriedky na zvýšenie výrobných kapacít, pričom spoločnosť taktiež plánuje postaviť závod na výrobu batérií. Cieľom vedenia podniku je takmer zdvojnásobiť ročný predaj na viac ako 1,2 milióna vozidiel. Manažment zároveň dúfa, že investori budú vnímať Volvo ako jedného z hlavných hráčov na trhu elektromobility, ktorí sa tešia výrazne vyšším oceneniam napriek zatiaľ chýbajúcim kľúčovým ukazovateľom ako sú predaje, príjmy či zisky.

Vstup na burzu prichádza tiež necelý mesiac po tom, čo elektromobilový startup Polestar, ktorý je ovládaný práve Volvom a spoločnosťou Geely oznámil, že zažije debut na trhu v New Yorku prostredníctvom SPAC akvizície. Volvo vlastní 50% firmy Polestar.

xtb
Predchádzajúci článokNetflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Ďalší článokPayPal sa snaží kúpiť Pinterest, trhy nie sú nadšené
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno