SEC vs Správcovia aktív

Celý kryptomenový svet pred pár dňami oslavoval pomerne veľké víťazstvo. Odvolacia komisia totiž rozhodla o víťazstve spoločnosti Grayscale Investments v spore s americkou komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC). Správcovia aktív sa už roky snažia presvedčiť SEC, aby schválila spotový bitcoinový ETF, ktorý by investorom umožnil dostať sa do najväčšej svetovej kryptomeny bez toho, aby ju museli vlastniť. SEC zamietla rôzne aplikácie a tvrdila, že produkty sú náchylné na manipuláciu s trhom.

Spoločnosť Grayscale sa v roku 2022 rozhodla žalovať SEC po tom, čo jej nebolo dovolené previesť jej Greyscale Bitcoin Trust na spotovú ponuku bitcoínov, pričom tvrdila, že agentúra už schválila produkty obchodované na burze, ktoré obsahujú termínované zmluvy na bitcoiny. Trojčlenná odvolacia komisia uviedla vo svojom rozhodnutí, že Grayscale „poskytla podstatné dôkazy“, že jej produkt je podobný Bitcoin futures ETF, ktorý už je schválený komisiou SEC.

„Odmietnutie návrhu Grayscale bolo svojvoľné a vrtošivé, pretože komisia nedokázala vysvetliť svoje odlišné zaobchádzanie s podobnými výrobkami,“ uviedla sudkyňa Neomi Rao. Toto rozhodnutie by mohlo posilniť šance pre ostatných správcov aktív získať schválenie pre ich produkty. Najväčší svetový správca aktív na svete, BlackRock, podal v júni návrh regulačným orgánom, na vytvorenie spotového bitcoinového fondu obchodovaného na burze. Coinbase sa mala stať správcom týchto bitcoinových držieb.

Celý kryptomenový svet pred pár dňami oslavoval pomerne veľké víťazstvo. Odvolacia komisia totiž rozhodla o víťazstve spoločnosti Grayscale Investments v spore s americkou komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC

Toto leto iní inštitucionálni hráči ako Invesco a WisdomTree Investments tiež obnovili žiadosti o spotové bitcoinové ETF, ktoré predtým predložili regulačným orgánom. „Podľa nás niet pochýb o tom, že teraz prichádzajú bitcoinové ETF do USA,“ povedal Tim Bevan, zakladateľ a generálny riaditeľ britskej spoločnosti poskytujúcej kryptofinančné služby ETC Group.

Komisia pre cenné papiere a burzy uviedla, že preskúmava nové rozhodnutie súdu a rozhodne o svojich ďalších krokoch. Hovorca Grayscale povedal „Tím Grayscale a naši právni poradcovia aktívne skúmajú podrobnosti uvedené v stanovisku súdu a budú pokračovať v ďalších krokoch s SEC.“

SEC bojuje na viacerých frontoch

SEC bojuje s kryptomenovým priemyslom na mnohých iných frontoch. Od začiatku roku 2023 SEC obvinila 17 rôznych krypto aktérov z porušovania zákonov o cenných papieroch, vrátane niekoľkých búrz, ktoré umožňujú investorom obchodovať s digitálnymi menami. Hlavným tvrdením SEC v mnohých z týchto prípadov je, že kryptomeny sú cenné papiere, a preto by mali byť zaregistrované v agentúre. Súdy doteraz nemali jasno v tom, ako by sa malo s digitálnymi menami zaobchádzať.

Analisa Torres, americká sudkyňa v okrese New York, povedala, že digitálny token vydaný spoločnosťou Ripple Labs bol cenným papierom iba vtedy, keď bol predaný inštitucionálnym investorom, a nie vtedy, keď ho kúpila široká verejnosť. SEC tiež zažalovala Ripple za predaj neregistrovaných cenných papierov. Následne koncom júla americký sudca Jed Rakoff nesúhlasil s podobným názorom vo svojom prípade, v ktorom SEC tvrdila, že emitent stablecoinov Terraform Labs predal neregistrované cenné papiere.

Objem BTC najnižší za posledných 5 rokov

Objem obchodovania s Bitcoinmi sa tento mesiac dostal na najnižšiu úroveň za približne 5 rokov. Investori totiž nedostávajú žiaden väčší dôvod, prečo by sa mali vrátiť na trh s krypotomenami. Z údajov firmy CryptoQuant, ktoré zahŕňajú spotové aj derivátové burzy, vyplýva, že celkový objem bitcoinov držaný na svetových burzách sa začiatkom augusta 2023 dostal na najnižšiu úroveň od roku 2018.

K dnešnému dňu objem na všetkých burzách predstavoval 129.307 BTC, podľa správy, ktorú vypracovala firma CryptoQuant. 12. augusta tohto roka objem dokonca klesol až na 112.317 BTC, čo je najnižšia úroveň od 10. novembra 2018. Od marcového maxima na úrovni 3,5 milióna BTC, je aktuálne nižší približne o 94 %. Cena bitcoinu je však stále o 57 % vyššie v porovnaní so začiatkom tohto roka. Aktuálne sa pohybuje na úrovni 24,05 EUR.

Klesajúci trend na trhu s kryptomenami trvá už takmer 500 dní. Tento fakt si všimol známy analytik, CEO a zakladateľ MN Trading, Michaël van de Poppe. Ten hovorí, že existujú dva scenáre, ktoré sa v dohľadnej dobe môžu začať realizovať. V prípade, že by sa bitcoin dokázal vrátiť do svojho rastúceho trendu, ktorý začal začiatkom roka 2023, existovala by možnosť prelomenia dlhodobého klesajúceho trendu a rast by mohol atakovať nové tohtoročné rekordy.

Na druhej strane, ak by ostala kapitalizácia kryptotrhu približne na súčasnej hodnote, ktorá sa pohybuje okolo 1,09 bilióna USD, môžeme vidieť ďalšie straty. Tie by potenciálne mohli priviesť trh do výrazných problémov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Rôzne kryptomeny si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie 3M vzrástli po vysporiadaní sa s žalobou za 5,5 miliardy USD
Ďalší článokVzostup a pád WeWork
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno