Čo znamená označenie „jednorožec“
V oblasti investovania na akciovom trhu, kde dominujú čísla a štatistiky, existuje pojem, ktorý vyvoláva pocit mystiky a úžasu. Hovoríme o pojme „Unicorn“ teda jednorožec. Ten je tradične spájaný s mýtickým stvorením, vo svete investícií predstavujú niečo podobné, vzácne súkromne vlastnené startupy, ktoré dosiahli hodnoty presahujúce 1 miliardu USD. Tento pojem vytvorila riziková kapitalistka Aileen Lee v roku 2013. Tento výraz použila na zdôraznenie vzácnosti vysoko cenených startupov, čím vytvorila paralelu s mýtickým stvorením.
Primárnou charakteristikou jednorožcov je ich mimoriadne ocenenie. Toto ocenenie sa určuje prostredníctvom kôl financovania, kde spoločnosti rizikového kapitálu, fondy súkromného kapitálu alebo bohatí jednotlivci vkladajú kapitál do spoločnosti výmenou za vlastníctvo. Jednorožce sú v podstate synonymom rýchleho rastu a potenciálu firmy. Takéto podniky využívajú technologické inovácie, využívajúc špičkové riešenia, softvér a platformy na podporu svojho pokroku.
Rozrastanie jednorožcov
V prvých rokoch boli jednorožce skutočne zriedkavé, no ich populácia sa časom výrazne rozrástla. Podľa výskumnej spoločnosti CB Insights bolo v roku 2022 na celom svete viac ako 700 takýchto startupov v rôznych odvetviach a sektoroch. Za posledných 25 rokov viac ako tisíc súkromných startupov dosiahlo hodnotu 1 miliardy USD.
Zatiaľ čo niektoré z týchto startupov nakoniec vstúpia na burzu a stanú sa verejne obchodovanými, je tiež bežné, že niektoré sa buď predajú alebo zlúčia s inými organizáciami prostredníctvom rôznych fúzií. V skutočnosti viac ako polovica z 1 110 takýchto startupov v USA od roku 1997 urobila nejaký druh obchodu buď prostredníctvom IPO, priameho kótovania, SPAC alebo akvizície.
V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, ktoré spoločnosti najviac skupujú jednorožce, teda najcennejšie startupy sveta.
Najúspešnejšie firmy v hľadaní jednorožcov
Meta Platforms, materská spoločnosť Facebooku, bola najúspešnejšiou firmou za posledných 25 rokov v akvizíciach jednorožcov, keď od svojho založenia v roku 2008 kúpila 5 miliardových startupov. Sú nimi ako Kustomer, WhatsApp, Instagram, CTRL-Labs a Oculus VR. Je pozoruhodné, že WhatsApp, ktorý sa uzavrel za kúpnu cenu 19 miliárd USD, bol doteraz najdrahšou akvizíciou spoločnosti Meta, firmu stál viac ako deväťnásobok ich ďalšieho najdrahšieho nákupu, Oculus VR.
Alphabet a Cisco sú na 2. mieste so 4 akvizíciami jednorožcov. Na rozdiel od svojich kolegov z Big Tech spoločnosť Apple uskutočnila iba jedinú takúto akvizíciu a tou bola kúpa navigačnej spoločnosť HopStop, ktorá pomohla priniesť funkcie verejnej dopravy do Apple Maps.
Nasleduje 6 firiem s kúpou 3 jednorožcov. Konkrétne sa jedná o firmy Amazon, Bristol-Myers Squibb, AT&T, Nortel, Johnson&Johnson a Merck. Celkovo 27 spoločností našlo minimálne 2 miliardových stratupov čo predstavuje takmer 38 % všetkých akvizícií. 110 spoločností získalo len jedného jednorožca.
Spomaľujú sa akvizície Unicorn?
Hľadanie nových jednorožcov je do značnej miery ovplyvnené prostredím rizikového financovania. Možnosti financovania sa zvyšujú, keď úrokové sadzby klesajú, vďaka čomu sú riskantnejšie nápady v rizikovom rozsahu lákavejšie. Počas posledného desaťročia boli úrokové sadzby nízko až do roku 2022 a počet akvizícií s jednorožcami bol najväčší za celú históriu. Technologické firmy ako Apple, Microsoft, Alphabet a Meta poslednú dekádu zaznamenávajú obrovské zisky a tie využívali na nákupy startupov, ktoré by mohli napodobniť úspech ich samotných.
Éra „ľahkých peňazí“ sa však minimálne na teraz skončila a oceňovanie súkromne vlastnených startupov zaznamenal v posledných rokoch klesajúci trend. To by malo znamenať, že aspoň kým sa menová politika neprestane sprísňovať, by sa hľadanie jednorožcov malo stať zriedkavejším. Pretrvávajúca inflácia a vládny protimonopolný tlak sú len niektoré z ďalších faktorov, ktoré viedli k tomu, že akvizície startupov klesli na najnižšiu štvrťročnú úroveň za desaťročie.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové