Akvizícia

Softvérový gigant Oracle sa dohodol kúpe poskytovateľa systémov lekárskych záznamov – firmy Cerner za približne 28,3 miliardy dolárov (25,06 miliardy eur). Tento podľa niektorých odvážny krok predstavuje výrazné odklonenie od súčasnej cesty, v ktorej Oracle vyniká. Zároveň ho veľmi neocenili ani akciové trhy, keďže akcie Oracle vo štvrtok po prvých neoficiálnych správach prudko klesli a prepad pokračoval aj včera. Od štvrtka tak prišli akcie Oracle až o -11,4 % zo svojej hodnoty.

Kúpa Cerneru má rozšíriť širokú zákaznícku základňu Oracle o nových klientov v odvetví zdravotnej starostlivosti, ktorej by mohla dodávať svoje cloudové a databázové riešenia. Pre 42. najcennejšiu spoločnosť sveta ide o vôbec najväčšiu akvizíciu v jej histórií a mala by byť vykonaná celá v hotovosti, pričom Oracle zaplatí $95 za akcie spoločnosti Cerner. Táto cena vyjadruje 20 % prémium oproti štvrtkovej záverečnej cene.

Generálna riaditeľka spoločnosti Oracle Safra Catz uviedla, že akvizícia by mala „okamžite zvýšiť zisky Oracle“ na upravenom základe v prvom fiškálnom roku po uzavretí transakcie a prispieť „podstatne viac k ziskom v druhom fiškálnom roku a neskôr“. Očakáva sa, že transakcia sa uzavrie budúci rok, uviedli v spoločnom vyhlásení oba podniky.

Oracle a Cerner

Oracle, druhý najväčší výrobca softvéru podľa príjmov, je známy najmä vďaka starším databázovým produktom. Spoločnosť má však v posledných rokoch problémy s presadzovaním sa v oblasti cloudovej výpočtovej techniky, v rámci ktorej ju valcujú ďalší giganti ako Amazon a Microsoft.

Akvizícia by ale mohla spoločnosti Oracle poskytnúť obrovskú oporu v technológiách pre zdravotnícky priemysel. Tento sektor totiž podľa výskumnej organizácie IDC do roku 2023 vynaloží 15,8 miliardy dolárov na cloudovú infraštruktúru a softvérové riešenia. Oracle tak plánuje systémy Cerner integrovať do vlastného cloudového portfólia.

Výzvou pre Oracle bude presvedčiť zákazníkov Cerneru, z ktorých mnohí už pravdepodobne používajú niektoré produkty Oracle vo svojich vlastných podnikových dátových centrách, aby prešli na jeho moderné cloudové aplikácie pod prísľubom, že viac prispôsobených ponúk zdravotnej starostlivosti bude k dispozícii v najbližších rokoch.

Nie je však jasné ako veľmi úspešný v tejto otázke Oracle naozaj bude. Pred 2 rokmi totiž Cerner oznámil dohodu s cloudovou divíziou Amazonu, Amazon Web Services (AWS). Dohoda sa zameriava na vývoj programov, ktorých cieľom je predpovedať lekárske diagnózy a odporúčať pacientom lliečebné postupy.

Spoločnosť Cerner, ktorej hlavnými konkurentmi sú podniky Epic Systems a Allscripts Healthcare Solutions, vygenerovala v roku 2020 príjmy vo výške 5,51 miliardy dolárov a predpokladá sa, že jej tržby v tomto roku vzrastú o 5 % na 5,8 miliardy dolárov.

Oracle pritom nie je jediný softvérovým hráčom, ktorý sa vydal týmto smerom, keďže aj Microsoft vidí príležitosť v zdravotníctve. V apríli Microsoft oznámil, že vynaloží 19,6 miliardy dolárov na kúpu priekopníka v oblasti rozpoznávania reči Nuance Communications, s cieľom získať technológiu umelej inteligencie zameranú na pomoc lekárom predpovedať potreby pacientov a na modernizáciu vedenia digitálnych záznamov v nemocniciach.

Akcie Oracle


Akcie Oracle napriek poklesu vyvolanému ohlásením akvizície v tomto roku stúpli o +41,66 %, čím jasne prekonávajú výkon širšieho trhu. Investori začali byť ohľadom firmy opäť viac optimistickí začiatkom roka, keďže výsledky Oracle ukázali po dlhých rokoch stagnácie opätovný rast.

Aktuálne sa akcie Oracle obchodujú za 26,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 39,7 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 21 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos je vo výške 1,32 %. Konsenzus analytikov je ohľadom podniku skôr priemerný, keď k 20. decembru 8 z 32 analytikov má stanovený rating akcií hodnotením BUY alebo OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $105 za akciu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAkcie IoT firmy Samsara debutovali na burze
Ďalší článokBarron´s TOP 10: Aké akcie odporúčajú „baróni“ pre rok 2022?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno