Oracle

Oracle je americká spoločnosť pôsobiaca v oblasti počítačových technológií. Špecializuje sa na vývoj podnikových softvérov, databázových a cloudové inžinierstvo. Jej klasickými produktmi sú CRM systém, správa dodávateľských reťazcov, databázové systémy, analytika dát, vývojové nástroje v Jave, atď. Bola založená už v roku 1977 legendárnym Larrym Ellisonom a v podstate počas svojej celej histórie patrí medzi najdôležitejšie technologické podniky na svete.

V posledných rokoch ale príjmy spoločnosti stangovali na úrovni okolo 40 miliárd USD. Včera firma zverejnila svoje kvartálne výsledky za svoj 4. fiškálny štvrťrok a čísla rovnako ako komentáre manažmentu Wall Street potešili. Akcie Oracle následne v dnešnom obchodovaní stúpajú o +4,7 % na 121,94 USD.

Cloud a AI sú zdrojom rastu

Cloudové tržby Oracle medziročne vzrástli o 54 % na 4,4 miliardy USD. Tempo rastu sa pritom oproti minulému štvťroku zrýchlilo zo 45 %. Generálna riaditeľka firmy Safra Catz uviedla, že v ďalšom fiškálnom roku, ktorý sa skončí v máji 2024, by mali cloudové príjmy rásť podobným tempom. John DiFucci, analytik spoločnosti Guggenheim Securities, v reakcii na výsledky uviedol, že pokračujúca sila cloudovej ponuky je abnormálna vzhľadom na súčasné ekonomické prostredie.

Spoločnosť Oracle sa zamerala na rozšírenie svojho podnikania v oblasti cloudovej infraštruktúry, aby výraznejšie konkurovala lídrom na trhu, akými sú Amazon, Microsoft a Google. Výnosy z cloudovej infraštruktúry sa medziročne zvýšili o 76 % na 1,4 miliardy USD. Rozmach generatívnej AI, ktorá dostala Nvidiu nad biliónovú hranicu a dáva priestor na opätovné oživenie už zabudnutých akcií, zvyšuje aj dopyt po cloudovej ponuke Oracle.

Vo vyhlásení uviedol predseda predstavenstva Larry Ellison, že firmy, ktoré vyvíjajú veľké jazykové modely na spôsob ChatGPT a Bard, ako sú Mosaic ML, Adept AI a Cohere, nedávno zazmluvnili kapacitu cloudu Oracle vo výške viac ako 2 miliardy USD. „Gen2 Cloud od Oracle sa rýchlo stal voľbou č. 1 pri spúšťaní úloh generatívnej AI,“ povedal.

Celkové tržby sa v tomto štvrťroku zvýšili o 17 % na 13,8 miliardy USD, pričom nalytici v priemere odhadovali 13,7 miliardy USD. Čistý zisk vzrástol v porovnaní s minulým rokom o 4 % na 3,32 miliardy USD. Upravený zisk dosiahol 1,67 na akciu, čo tiež prekonalo prognózy analytikov s výškou 1,58 USD na akciu.

Na konci roku 2021 Oracle oznámil dohodu o kúpe Cerneru (dnes Oracle Health), ktorá mala rozšíriť zákaznícku základňu Oracle o nových klientov v odvetví zdravotnej starostlivosti. Tým mohla dodávať svoje cloudové a databázové riešenia. Divzía Oracle Health vygenerovala počas štvrťroku 1,5 miliardy USD. Oracle začal rušiť pracovné miesta v divízii začiatkom tohto roka s cieľom zvýšiť ziskovosť.

Akcie Oracle


V súčasnosti sa akcie Oracle pri cene 121,41 USD obchodujú za 40,1 násobok zisku na akciu (P/E); 45,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF), 22,5 násobok EV/EBITDA. Očakávaný pomer P/E má na konci roku 2023 podľa aktuálnej ceny dokonca klesnúť na 21,6 násobok. Dividendový výnos akcií Oracle je 1,12 %.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 

xtb
xtb
Predchádzajúci článokUSA chce zablokovať kúpu Activision Blizzard Microsoftom
Ďalší článokIntel kľúčovým investorom do IPO spoločnosti Arm
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno