Najvýkonnejšie ETF fondy

V minulom článku sme sa pozreli na najvýkonnejšie akcie prvého polroku 2023. V rebríčku sme si posvietili na 50 akcií, ktoré priniesli svojim akcionárom najvyšší percentuálny výnos. Tentoraz sa pozrieme na 50 najvýnosnejších ETF fondov za posledný 1 rok (12 mesiacov), čím nadviažame na náš predchádzajúci článok o najväčších podielových a ETF fondoch na svete. Pozreli sme sa však tiež i na ich dlhodobejšiu výkonnosť (3 a 5 rokov), na veľkosť spravovaných aktív a ich ročnú mieru výdavkov.

50 najvýkonnejších ETF

Technológie, inovácie, čipy, štáty a páky

Zatiaľ čo je veľmi pravdepodobné, že rok 2023 z hľadiska výkonnosti ovládnu technologické tituly, tak ako predchádzajúce 2 roky ovládli energie, za posledných 12 mesiacov tak jednoznačný trend nie je. Ak by sme spomedzi najvýkonnejších ETF fondov mali vypichnúť druhy aktív, tak sú to inovácie, štátne ETF a „napákované“ inštrumenty.

Rebríček ovládol fond „ProShares UltraShort Bloomberg Natural Gas (KOLD)“ s výnosom +202,8 %. Jeho inverzná stratégia úspešne využila veľký pokles cien zemného plynu na burze.

Hneď v prvej desiatke nájdeme 6 ETF fondov, ktoré využívajú páku. Prvý z nich „NAIL“ (151,3 %) sa zaoberá investovaním do spoločností v sektore výstavby domov. Ďalší „FNGU“ (149,2 %) pákuje výkonnosť FANG+ akcií kam patria technologickí giganti. Nasleduje „MEXX“ napákovaný ETF fond investujúci do mexických spoločností. Fondy „TECL“ (78,9 %) a „UBOT“ (73,2 %) s pákou investujú technológií, robotizácie, automatizácie a umelej inteligencie.

Najvýkonnejšie ETF fondy
Najvýkonnejšie ETF fondy za posledný rok

V prvej desiatke nájdeme i pákovaný ETF fond „USD“ (107,1 %) zameraný na výrobcov čipov. Mimo prvej desiatky sa nachádza ďalších 5 fondov zložených z polovodičových a čipových firiem. Na 6. mieste je „ARGT“ (78,7 %) zameraný na argentínske spoločnosti a na 8. mieste „TUR“ (72,7 %) zameraný na turecké spoločnosti. Mimo prvú desiatku sa nachádzajú aj ďalšie štátne „štátne ETF“, ktoré sú zložené z brazílskych, polských, írskych, talianskych, peruánskych, čilských a latinskoamerických akcií.

Medzi najvýkonnejšie ETF fondy sa zaradilo aj viacero titulov zameraných na inovácie. Za zmienku stoja populárne inštrumenty „Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF“ s výnosom 40,6 % a „Global X Artificial Intelligence & Technology ETF“ (36 %). Za zmienku stojí aj „ARK Fintech Innovation ETF“ známej investorky Cathie Wood.

Kto vedie dlhodobo?

Pri pohľade na 5-ročnú výnosnosť spomínaných ETF sa všetko mení. Vedú ETF so stratégiou na polovodiče a čipy. Spoločnosti ako Nvidia, AMD, TSMC, Qualcomm, Broadcom, Intel a ďalší výrobcovia ťažia z digitalizácie, cloudu, veľkých IT výdavkov a nástupu umelej inteligencie. Najvýkonnejší ETF ProShares Ultra Semiconductors si za posledných 5 rokov pripísal +319,9 %. Vysoko sú aj pákované inštrumenty zamerané na technologické akcie.

Naopak medzi najvýkonnejšie ETF fondy za 5 rokov nepatria štátne inštrumenty. Tie svojim výkonom skôr zaostávajú. Tomu či sa oplatí investovať do rozvojových trhov a akcií sme sa venovali v našom samostatnom článku.

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

3 agresívne rastové ETF fondy, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 technologické ETF fondy reprezentujúce odvetvia s vysokým potenciálom
3 najlepšie európske ETF fondy pre dlhodobé pasívne investovanie
Najvýnosnejšie ETF fondy roku 2021 + EÚ rebríček

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTesla aj napriek nižším maržiam prekvapila výsledkami, Musk tento rok sľubuje Cybertruck
Ďalší článokBuffett znížil podiel v spoločnosti Activision Blizzard o 70 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno