Potápajúca sa loď

Po kvartálnych výsledkoch firmy Beyond Meat, jej akcie klesli o 16 % po tom, čo rastlinná hamburgerová spoločnosť uviedla, že pravdepodobne nedosiahne svoj cieľ, mať pozitívny cash-flow v druhej polovici roka. Spoločnosť tiež znížila svoj výhľad predaja. Nočná mora tak pokračuje a akcie spoločnosti neustále klesajú.

Beyond Meat zaznamenal pokles predaja, pretože spotrebitelia strácajú záujem o produkty v dôsledku vysokých cien a otázok týkajúcich sa chuti, štruktúry a zdravotných výhod produktov. Spoločnosť v posledných štvrťrokoch spálila veľkú časť hotovosti, keď prepracovala svoje podnikanie a znížila výdavky, aby dosiahla udržateľný základ.

„Stanovený cieľ spoločnosti dosiahnuť v druhej polovici roku 2023 mať pozitívny cash-flow sa zdá byť nedosiahnuteľný, vzhľadom na väčšie než očakávané protivetry spotrebiteľov a neočakávaný vplyv na čisté príjmy,“ povedali predstavitelia Beyond Meat. Manažment sa naďalej zameriava na „dosahovanie pozitívnych operácií s peňažným tokom“ znížením nákladov a očakáva „zmysluplne zníženú spotrebu hotovosti“ do konca roka 2023.

Tržby za druhý štvrťrok vo výške 102 miliónov USD zaostali za priemerným odhadom analytikov. Predstavitelia spoločnosti oznámili slabý výkon na americkom trhu a znížili svoj výhľad výnosov na rok 2023 na rozsah 360 miliónov až 380 miliónov USD, čo je pokles z predchádzajúceho rozsahu až 415 miliónov USD.

„Zníženie ukazovateľov je sklamaním, najmä vzhľadom na slušný začiatok roka,“ povedal Arun Sundaram, analytik CFRA. „V súčasnosti sa vraciame k rozhovorom o spálení hotovosti a potrebe navýšiť kapitál, pretože je teraz veľmi nepravdepodobné, že spoločnosť bude mať pozitívny cash-flow kedykoľvek v tomto roku. Niečo sa musí zmeniť, aby sa zabránilo potopeniu tejto lode.“ doplnil.

Generálny riaditeľ Ethan Brown povedal, že Beyond Meat očakáva v treťom a štvrtom štvrťroku mierny rast tržieb v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Brown zostal neoblomný, že široká konzumácia rastlinného mäsa je nevyhnutná. Napriek tomu uznal, že to je ťažký boj.

Spoločnosť Beyond Meat, ktorá v máji oznámila predaj až 200 miliónov USD v rámci ponuky akcií, je zasiahnutá širším prepadom v kategórii rastlinného mäsa. Objem predaja chladených alternatív mäsa klesol o 22 % v porovnaní s rovnakým obdobím o rok skôr. Alternatívy mrazeného mäsa rovnakým spôsobom klesli o 10 %.

Podnik, ktorého cieľom je nahrádzať mäsitú stravu alternatívami akou je napr. „falošné mäso“ vytvorené na rastlinnej báze, ešte pred pár rokmi plnil hlavné správy. Pútal pozornosť najmä dôležitými partnerstvami. Spolupráce so sieťami StarbucksTaco BellPepsiCoMcDonald´s alebo KFC boli jednými z mnohých.

Spoločnosť prepustila pracovníkov a znížila prevádzkové náklady, aby zachovala likviditu. K 1. júlu mala spoločnosť hotovosť vo výške 211 miliónov USD, čo je pokles oproti 259 miliónom USD vykázaným v predchádzajúcom štvrťroku. V USA poklesli tržby v maloobchode aj v stravovaní, a to aj napriek niektorým zvýšeným zľavám a menšiemu počtu produktov posielaných do likvidácie. Svetlým bodom zostali medzinárodné tržby, ktoré prekonali odhady analytikov. Spoločnosť International Foodservice zaznamenala 19 % nárast v objeme predaných produktov vďaka zákazníkom rýchleho občerstvenia v Európe.

Žaloba

Poklesu príjmov nepomohli ani vyššie zmienené partnerstvá. A práve toho sa týka ďalší kameň úrazu. K radu problémov okolo Beyond Meat možno pripočítať hromadnú žalobu zo strany akcionárov. Podľa nej sa mala spoločnosť dopustiť toho, že zámerne „uviedla investorov do omylu“, pokiaľ ide o pravdepodobnosť a potenciálny úspech rozsiahlych partnerstiev. Väčšina z nich totiž nikdy neprekročila štádium testovania. Pochopiteľne predstavitelia firmy obvinenie odmietajú a argumentujú tým, že verejnosť „zmenila spotrebiteľské vzorce“.

Akcie Beyond Meat


Akcie Beyond Meat si od začiatku tohto roka pripísali +2,8 % ale za posledných 12 mesiacov klesli o -65,7 % na 12,8 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 2,1 násobok tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokApple už neťahá predaj iPhonov ale služby
Ďalší článokVýsledky Palantir investory přiliš nepotěšily. Akcie zamířily do červena
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno