Samsung predstavuje nový čip

Samsung Electronics oznámil vývoj nového pamäťového čipu, ktorý má „najvyššiu kapacitu“ v priemysle. Juhokórejský gigant tvrdí, že HBM3E 12Hzvyšuje výkon a kapacitu o viac ako 50 %.“ „Prevádzkovatelia služieb, ktoré poháňa umelá inteligencia, čoraz viac požadujú náš čip HBM s vyššou kapacitou. Nový produkt HBM3E 12H bol navrhnutý tak, aby splnil túto potrebu,“ povedal Yongcheol Bae, výkonný viceprezident plánovania produktu pamäte spoločnosti.

Samsung je najväčším výrobcom dynamických pamäťových čipov, ktoré sa používajú v spotrebiteľských zariadeniach, ako sú smartfóny a počítače. Generatívne modely umelej inteligencie, ako napríklad ChatGPT od spoločnosti OpenAI, vyžadujú veľké množstvo výkonných pamäťových čipov. Takéto čipy umožňujú generatívnym modelom umelej inteligencie zapamätať si detaily z minulých konverzácií a používateľské preferencie, aby mohli generovať „ľudské“ odpovede.

Rast umelej inteligencie ďalej podporuje výrobcov a návrhárov čipov. Americký dizajnér čipov Nvidia zaznamenal 265 % nárast tržieb za štvrtý kvartál vďaka obrovskému dopytu po jeho čipov H100, vlajkovej lodi Nvidie. Jej čipy sa tiež využívajú v dátových centrách. Generálny riaditeľ Nvidie Huang cestoval po svete a tvrdí, že vlády a korporácie potrebujú svoje vlastné systémy AI na ochranu svojich údajov a získanie konkurenčnej výhody. „Generatívna AI odštartovala úplne nový investičný cyklus,“ povedal Huang.

To povedie k zdvojnásobeniu inštalovanej základne svetových dátových centier v priebehu nasledujúcich piatich rokov a „predstavuje ročnú príležitosť príjmov v stovkách miliárd,“ povedal CEO Nvidie Jensen Huang. Tiež dodal, že spoločnosť nemusí byť schopná udržať túto úroveň rastu alebo tržieb počas celého roka.

„Keďže aplikácie umelej inteligencie rastú exponenciálne, očakáva sa, že HBM3E 12H bude optimálnym riešením pre budúce systémy, ktoré vyžadujú viac pamäte. Jeho vyšší výkon a kapacita umožnia zákazníkom najmä flexibilnejšie riadenie ich zdrojov a zníženie celkových nákladov na prevádzku dátových centier,“ uviedli predstavitelia firmy. Prvé hromadné dodávky týchto čipov pre zákazníkov sú naplánované na prvú polovicu roku 2024.

Okrem Samsungu oznámil spustenie hromadnej výroby pamäťových čipov aj Micron. Ten oznámil, že ich čip HBM3E (High Bandwidth Memory 3E) spotrebúva o 30 % menej energie ako konkurenčné produkty. Podľa predstaviteľov firmy môže tento čip pomôcť využiť stúpajúci dopyt po čipoch, ktoré napájajú generatívne aplikácie umelej inteligencie.

Micron aj Samsung utrpeli kolaps objednávok po svojich produktoch, keď slabší dopyt po PC a smartfónoch viedol k nahromadeniu zásob. Juhokórejská firma dokonca v posledných štvrťročných výsledkoch oznámila pokles tržieb o 35 % a najhorší prevádzkový zisk za posledných 15 rokov. V septembri však Samsung získal kontrakt na dodávku čipov s vysokým prenosovým pásom 3 pre Nvidiu.

Očakávania investorov

Investori budú chcieť počuť o dlhodobých investičných plánoch spoločnosti Samsung, najmä v oblasti AI. Firma koncom novembra minulého roka oznámila predstavenie nového generatívneho modelu umelej inteligencie, s názvom Samsung Gauss. Táto technológia je navrhnutá pre aplikácie AI na zariadeniach. V prípade ak sa táto technológia dostane do ich smartfónov, firma by bola medzi prvými výrobcami mobilných telefónov na svete, ktorá by do svojich zariadení zaviedli generatívnu AI, dokonca skôr ako jej najväčší konkurent Apple.

Cieľom juhokórejskej spoločnosti je teraz dobehnúť konkurenčnú spoločnosť SK Hynix v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti pamäťových čipov, kde plánuje v roku 2024 zvýšiť kapacitu na takmer 3 násobok. HBM, pokročilý čip, ktorý spracováva dáta rýchlejšie, spolupracuje s hardvérom ako sú akcelerátory Nvidia na urýchlenie spracovania údajov pre náročné úlohy, ako sú napríklad tréningové modely AI. Generálny riaditeľ Hynixu Kwak Noh-Jung povedal, že očakáva, že dopyt po AI pomôže zdvojnásobiť trhovú hodnotu kórejskej firmy v priebehu troch rokov. V súčasnosti má spoločnosť SK Hynix trhovú hodnotu 85,8 miliárd USD a ide o 2. najhodnotnejšiu spoločnosť v Južnej Kórei.

Akcie Samsung


Akcie Samsung za posledných 12 mesiacov vzrástli o +25,5 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 56,4 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 34,4 násobok zisku na akciu (P/E); 11,8 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 8,1 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia firmy je v súčasnosti 376,9 miliardy USD a ide tak o najhodnotnejšiu Juhokórejskú firmu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokXTB zvyšuje úroky z voľných prostriedkov!
Ďalší článok3 čínske akcie, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno