Micron bude hromadne vyrábať čipy

Spoločnosť Micron Technology začala hromadnú výrobu svojich vysokoúčinných pamäťových čipov (HBM) určených pre využitie v najnovších čipoch od Nvidie pre umelej inteligencie. Čip HBM3E (High Bandwidth Memory 3E) spotrebúva o 30 % menej energie ako konkurenčné produkty, oznámili predstavitelia výrobcu čipov, a podľa nich môže pomôcť využiť stúpajúcu dopyt po čipoch, ktoré napájajú generatívne aplikácie umelej inteligencie.

Nvidia bude tento čip používať vo svojich najnovších grafických procesoroch H200, ktoré sa začnú dodávať v druhom štvrťroku a nahradia súčasný čip H100, ktorý spôsobil masívny nárast príjmov tejto dizajnérskej spoločnosti čipov. „Myslím si, že to je obrovská príležitosť pre Micron, najmä keď popularita HBM čipov zdá sa, že neustále rastie v aplikáciách umelej inteligencie,“ povedal Anshel Sag, analytik z Moor Insights & Strategy.

Dopyt po HBM čipoch, trh, ktorý vedie dodávateľ Nvidie, SK Hynix, zvýšil aj nádeje investorov, že Micron bude schopný prekonať pomalé oživenie v iných svojich trhoch. „Keďže ‚SK Hynix už predal celú svoju skladovú zásobu na rok 2024, mať ďalšieho dodávateľa na trhu môže pomôcť výrobcom GPU ako AMD, Intel alebo NVIDIA škálovať ich výrobu GPU,“ dodal Sag. HBM je jedným z najziskovejších produktov od Micronu, čiastočne aj vďaka technickej zložitosti spojenej s jeho výrobou. Spoločnosť predtým uviedla, že očakáva „niekoľko stoviek miliónov“ USD z príjmov z HBM v roku 2024 a pokračujúci rast v roku 2025.

Rovnako ako mnohí jeho konkurenti, aj Micron utrpel kolaps objednávok na svoje produkty po tom, čo slabší dopyt po PC a smartfónoch viedol k nahromadeniu zásob. Čipy Micron, ktoré pomáhajú ukladať a spracovávať informácie, sú obzvlášť citlivé na výkyvy dopytu, pretože pamäťové produkty sú priamo zameniteľné a obchoduje sa s nimi ako s komoditami.

HBM čipy

HBM čipy, alebo čipy s vysokou priepustnosťou pamäte (High Bandwidth Memory), sú typom pamäťových čipov navrhnutých na poskytnutie vysokého výkonu a rýchleho prístupu k dátam. Tieto čipy sú špeciálne optimalizované pre aplikácie, ktoré vyžadujú vysokú priepustnosť dát, ako sú grafické procesory pre umelej inteligencie (AI), grafické karty a rýchle počítačové systémy.

HBM čipy sú charakterizované ich schopnosťou poskytnúť vysokú šírku pásma, čo umožňuje rýchlejší prenos dát medzi procesormi a pamäťou. Táto vlastnosť je kritická pre výkonové náročné aplikácie, ako sú herné systémy s vysokým rozlíšením, vedecké výpočty, a najmä v aplikáciách umelej inteligencie, kde sa často pracuje s veľkými dátovými sadami.

Akcie Micron


Akcie Micron od začiatku roka vzrástli o +11,5 % a za posledný rok o +58,8 %. V súčasnosti sa sa obchodujú za 91,8 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 65,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokVyzve Mistral gigantov zo Silicon Valley a stane sa prvou európskou Big Tech spoločnosťou?
Ďalší článokTOP 50: Najziskovejšie spoločnosti na svete
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno