Úrokové sadzby sa nemenia

Podľa očakávania rozhodla Európska centrálna banka na svojom marcovom zasadnutí s kľúčovou úrokovou sadzbou nehýbať. Zostala tak na rekordnej úrovni 4,5 %. Nastavenie nástrojov monetárnej politiky zamerané na hlavné zníženie inflácie sa tak v eurozóne nezmenilo už štvrté zasadanie v rade, respektíve od októbra.

Európska centrálna banka vyčkáva, úrokové sadzby sa nemenia

Uvoľneniu monetárnej politiky centrálnej banke bráni iba pozvoľné znižovanie inflácie. Tá by mala podľa ECB po novom dosiahnuť 2,3 % v roku 2024, 2 % v roku 2025 a 1,9 % v roku 2026. Jadrová inflácia bez energií a potravín bola tiež revidovaná smerom nadol a v priemere by mala dosiahnuť 2,6 % za rok 2024, 2,1 % za rok 2025 a 2 % za rok 2026 .

Rast spotrebiteľských cien vo februári klesol na 2,6 % z januárových 2,8 % ak cieľovým 2 % sa blížia pomalšie, ako očakávali ekonómovia. Výraznejšiemu poklesu bráni napríklad rýchly rast miezd, ktorý sa vo štvrtom kvartáli znížil na 4,46 % zo 4,69 % v predchádzajúcom štvrťroku, čo je najvyššie zaznamenané maximum od roku 2005.

Otázkou tak zostáva, kedy ECB pristúpi ku zníženiu úrokových sadzieb. Predstavitelia centrálnej banky zvolili opatrný prístup. Obávajú sa, že by mohli znížiť sadzby príliš skoro. Na druhej strane vysoké sadzby ekonomík eurozóny, ktorá sa potáca na okraji recesie a výhľad Európskej komisie na jej rast v roku 2024 sa nedávno znížil na 0,8 % z predchádzajúcich 1,2 %.

ECB si tak chce počkať na ďalšie dáta, ktoré by mohli zabezpečiť správne rozhodnutie. Viacero analytikov očakáva, že k poklesu sadzby v eurozóne by mohlo dôjsť na júnovom alebo júlovom zasadnutí.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie európskych spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, GuruFocus
Predchádzajúci článokZemný plyn končí zimnú sezónu v poli porazených. Čo bude ďalej?
Ďalší článokNovo Nordisk odhalil revolučnú pilulku na chudnutie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno