More

  Súčasný miláčik Wall Street, spoločnosť Nvidia, predstavuje novú generáciu čipov Blackwell AI. Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Nvidia Jensena Huanga ide o najvýkonnejšie čipy na svete.

  Súčasný miláčik Wall Street, spoločnosť Nvidia, predstavuje novú generáciu čipov Blackwell AI. Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Nvidia Jensena Huanga ide o najvýkonnejšie čipy na svete.

  Nvidia predstaví čipy na konferencii GTC 2024

  V pondelok CEO spoločnosti Nvidia Jensen Huang odhalil dlho očakávaný grafický procesor (GPU) Blackwell na jej každoročnej konferencii GTC v San Jose, Kalifornia. Blackwell je nástupcom už veľmi obľúbených čipov H100 a H200 a podľa spoločnosti ide o najvýkonnejší čip na svete. Čipy H100 a H200 sa stali štandardom pre aplikácie v umelej inteligencii, čo výrazne prispelo k nárastu tržieb z dátových centier spoločnosti Nvidia v posledných niekoľkých štvrťrokoch.

  Len v poslednej štvrťročnej správe spoločnosť hlásila tržby z dátových centier vo výške 18,4 miliardy dUSD. Ak si to porovnáme, celoročné tržby spoločnosti Nvidia za rok 2022 dosiahli 27 miliárd USD. Podobne ako predchádzajúce čipy Hopper GPU, čip Blackwell GPU bude k dispozícii ako samostatný čip GPU, alebo dva čipy Blackwell GPU môžu byť spojené a spárované s centrálnym procesorom Grace spoločnosti Nvidia, aby vytvorili tzv. GB200 Superchip.

  Podľa spoločnosti tento setup ponúkne až 30-násobné zvýšenie výkonu oproti čipu Nvidia H100 pre veľké pracovné záťaže s inferenciou veľkých jazykových modelov pri použití až o 25-násobok menej energie. Táto úspora energie je dôležitou súčasťou inovácií.

  Zákazníci spoločnosti Nvidia, vrátane spoločností Microsoft, Amazon, Google, Meta a Tesla, momentálne používajú alebo aktívne vyvíjajú vlastné čipy umelej inteligencie ako alternatívu k ponuke spoločnosti Nvidia. Čiastočným dôvodom toho je, že tak nemusia platiť desiatky tisíc USD za čipy Nvidie. Ale druhým dôvodom je, že čipy Nvidie sú obzvlášť náročné na energiu.

  Nvidia hovorí, že Amazon, Google, Microsoft a Oracle budú medzi prvými spoločnosťami, ktoré začnú ponúkať prístup k čipom Blackwell prostredníctvom svojich cloudových platforiem. Okrem čipov Blackwell a GB200 Superchip spoločnosť Nvidia tiež uviedla svoj superpočítačový systém DGX SuperPOD. Tento systém pozostáva z ôsmich alebo viac systémov DGX Grace Blackwell 200 (GB200), ktoré zahŕňajú 36 GB200 Superchipov Grace Blackwell 200 pre spustenie ako jedného počítača. Nvidia tvrdí, že zákazníci môžu škálovať systém SuperPOD na podporu desiatok tisíc GB200 Superchipov v závislosti od ich potrieb.

  DGX SuperPOD tiež dostáva novú architektúru v škálovateľnom pásme chladiacej kvapaliny, čo znamená, že systém je chladený pomocou kvapaliny cirkulujúcej cez sériu potrubí a radiátorov, namiesto chladenia vzduchom s ventilátorom, ktoré môže byť menej efektívne a energeticky náročné. Čipy Blackwell GPU a GB200 Superchip budú novými špičkovými lídrami spoločnosti Nvidia, pokiaľ ide o tréning a inferenciu umelej inteligencie, čo znamená, že budú vysoko žiadané okamžite po ich uvedení na trh.

  Ale konkurenti AMD a Intel nezaháľajú a takmer iste pracujú na vlastných čipoch s nádejou, že budú raz schopní dobehnúť Nvidiu. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 2,2 bilióna USD a jej akcie za posledný rok vzrástli o +241,5 %, a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 884,5 USD. Podľa trhovej kapitalizácie ide o 3. najhodnotnejšiu firmu na svete.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.