Volvo už nebude financovať Polestar

Akcie švédskej spoločnosti Volvo vzrástli v nedeľu po tom, čo predstavitelia automobilového výrobcu oznámili, že firma prestane financovať svoju dcérsku spoločnosť Polestar Automotive. Skupina oznámila, že môže prenechať dohľad nad luxusnou automobilovou značkou Polestar, čínskej spoločnosti Geely Holding. Tá je väčšinovým akcionárom Volvo a vlastní 78,6 % podiel v spoločnosti, podľa údajov z Londýnskej burzy.

V svojej výročnej správe predstavitelia Volvo uviedli, že Polestar „vstupuje do ďalšej vzrušujúcej fázy svojej cesty. So súčasným obchodným plánom a opatreniami na zníženie nákladov, sa firma tento rok stále viac približuje k veľkému uvedeniu SUV Polestar 3„, ale materská spoločnosť sa sústreďuje na rozvoj automobilov Volvo a koncentruje svoje zdroje podľa potreby.

„Preto hodnotíme potenciálnu úpravu podielu Volvo Cars v spoločnosti Polestar, vrátane distribúcie akcií akcionárom Volvo Cars. Toto môže viesť k tomu, že Geely Sweden Holdings sa stane významným novým akcionárom,“ dodala spoločnosť. Výkonný riaditeľ Volvo Cars Jim Rowan povedal, že ide o „prirodzený vývoj“ vo vzťahu medzi obidvoma automobilkami.

„Samozrejme, oddelili sme Polestar ako samostatnú spoločnosť už pred rokmi a odvtedy sme s Polestarom inkubovali a spolupracovali niekoľko rokov,“ povedal Rowan. „Teraz čaká Polestar veľmi vzrušujúca budúcnosť. Prešli z toho, že boli spoločnosťou so špeciálnym autom na spoločnosť so tromi autami, majú dva úplne nové autá, ktoré prichádzajú veľmi čoskoro, v prvom polroku tohto roku, a to ich privedie na novú úroveň rastu.“

Podľa údajov z Londýnskej burzy drží Volvo Cars približne 44 % podielu v Polestar, ktorú získala v roku 2015. Luxusná elektrická automobilová značka Polestar sa od svojho verejného vstupu v júni 2022 potýkala s problémami a analytici predpovedali, že sa stane bremenom pre zdroje Volvo.

Rowan povedal, že teraz je ten správny čas pre Volvo Cars začať znižovať svoj podiel v Polestar a pre spoločnosť hľadať financovanie mimo Volvo. „To nám umožňuje sústrediť sa na našu rastovú cestu, najmä na niektoré investície do technológií, ktoré musíme urobiť v nasledujúcich dvoch-tri rokoch.“

V stanovisku povedali predstavitelia Polestar, že „vítajú Geely Sweden Holding ako potenciálneho priameho nového akcionára“ a Volvo Cars bude „ďalej strategickým partnerom v oblastiach od výskumu a vývoja, výroby, po predaj a obchod“. „S našou sa rozširujúcou ponukou exkluzívnych výkonných automobilov je Polestar v jednej z najnádejnejších fáz vývoja,“ povedal riaditeľ Polestar Thomas Ingenlath.

Spoločnosť Volvo Cars v nedeľu oznámila nárast prevádzkového zisku za štvrtý štvrťrok, ktorý dosiahol 643,83 milióna USD, v porovnaní s 350 miliónmi USD za rovnaké obdobie v roku 2022. Tržby za štvrtý kvartál dosiahli 10,4 miliardy USD oproti 10 miliardy USD za rok 2022.

Pre celý rok 2023 vzrástol prevádzkový zisk na 2,4 miliardy USD oproti 1,7 miliardy USD v roku 2022, pričom tržby sa zvýšili na 37,9 miliardy USD oproti 31,4 miliardy USD za predchádzajúci rok. Trhová kapitalizácia minulý rok vzrástla o 42 %.

Akcie Polestar


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -87,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 0,14 USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 3,7 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokKomodity: Január 2024 na komoditných trhoch
Ďalší článokMeta s historickým rekordom, hodnota firmy za jeden deň vzrástla o 204,5 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno