Akcie vodikového startupu Nikola sa prepadli už o takmer 90%

Spoločnosť Nikola čelila v uplynulých mesiacoch viacerým problémom čo poslalo cenu jej akcií na ročné minimum.

0
425

Akcie Nikola

Spoločnosť Nikola predstavuje výrobcu vodíkovo-elektrických vozidiel, pohonných jednotiek pre elektrické vozidlá, komponentov vozidiel, systémov na skladovanie energie a infraštruktúry čerpacích staníc na vodík. Špekulanti v minulom roku vyniesli akcie Nikola z cenovej hladiny $10 na najvyšší bod $93,99, čo predstavuje nárast o viac ako +800%.

Špekulatívnu mániu poháňali najmä očakávania ohľadom elektrickej a vodíkovej budúcnosti automobilového priemyslu ako aj informácie ohľadom možnej obchodnej dohody s jednou z najväčších automobiliek v USA General Motors. Ešte pred pár mesiacmi sme ľudí vystríhali, aby si dali pozor na obrovské riziko, ktoré so sebou investovanie do takejto spoločnosti prináša.

Séria nevydarených obchodných dohôd, ktorých možný úspech živil nenormálny rast akcií firmy, vyvolala prepad z najvyššej úrovne $93,99 za akciu na úrovne pod $20. Na pokles mal tiež významný vplyv fakt, že firma bola obvinená z preháňania ohľadom dohôd a poskytovania nepravdivých informácií čo malo za dôsledok odstúpenie zakladateľa a výkonného riaditeľa Trevora Miltona.

xtb

Dnes sú už akcie Nikola blížia k cene, na ktorej debutovali na akciovom trhu, pričom už prerazili svoju najnižšiu cenu za posledných 52 týždňov. Obchodujú sa za cenu $10,63 čo predstavuje pokles od svojej maximálnej úrovne o -88,7%.


Ďalší prepad akcií Nikola spôsobili viaceré problémy. Vo februári firma znížila plánovanú produkciu svojich prvých komerčných vozidiel s nulovými emisiami a uviedla, že by sa mohla usilovať o zvýšenie kapitálu. V marci zas jej strategický partner Hanwha Group naznačil zámer zbaviť sa polovice svojho podielu.

Mnoho súkromných investorov vrátane spoločností Fidelity, P. Schoenfeld Asset Management LP a ValueAct investovalo do podniku práve na cene 10 dolárov za akciu predtým, ako debutovala na akciovej burze v rámci PIPE (súkromnej investície do verejného kapitálu, ktorá sprevádza SPAC transakcie). To znamená, že ak investori stále vlastnia svoje pôvodné akcie, nie je ďaleko od toho, aby padli do mínusu.

Akcie začínajúcich elektromobilov ako Nikola, ktoré ešte nedokázali svoju životaschopnosť ako ziskové subjekty generujúce príjmy, sa tento rok prepadli aj z dôvodu zintenzívňujúcej sa konkurencie, keď veľkí hráči na automobilovom trhu ako sú General Motors, Ford či Volkswagen obracajú svoju pozornosť k elektromobilite čoraz viac.

Ďalšie novinky

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno