Vstup na burzu

V poslednom čase sa pozornosť väčšiny investorov upriamila na to aké štvrťročné čísla vykážu najdôležitejšie spoločnosti na burze, avšak niekoľko dôležitých udalostí sa odohráva aj mimo výsledkovej sezóny. Jednou z nich je napríklad dlho očakávaný vstup spoločnosti Lucid Motors na burzu. Elektromobilový startup z USA je po firme Rivian považovaný za druhého relevantného súpera, ktorý by si mohol ukusnúť svoj podiel na trhu a podľa niektorých optimistov v dlhodobom horizonte dokonca aj vyzvať Teslu.

Akcie Lucid Motors sa začali obchodovať na burze pred 2 dňami, 26. júla, po uzavretí SPAC akvizície s firmou Churchill Capital Corp. IV a hneď v prvý deň vzrástli o +11%. Firmy oznámili SPAC dohodu vo februári uprostred vlny nadšenia ohľadom alternatívnej formy vstupu na burzu.

Prostredníctvom tejto transakcie získala spoločnosť Lucid Motors 4,4 miliárd dolárov. Tieto prostriedky plánuje manažment využiť na komercializáciu svojho modelu Lucid Air a výstavby výrobného závodu v Arizone, v USA. Súčasná trhová hodnota spoločnosti je na úrovni 44,8 miliardy dolárov, čo z nej robí 16. najcennejšiu verejnú automobilku sveta a nachádza sa tak pred značkami ako Kia, Xpeng, Nissan, Suzuki či Reanult. Automobilový startup a jeho akcie sa obchodujú na burze Nasdaq pod skratkou LCID.

Lucid Motors

Firma doteraz ešte nezačala s výrobou svojich automobilov, avšak začiatkom tohto mesiaca výkonný riaditeľ, Peter Rawlinson, analytikom na konferenčnom hovore oznámil, že podnik je na dobrej ceste k zahájeniu výroby koncom tohto roka a že eviduje už viac ako 10 000 predobjednávok pre svoj elektromobil typu Air. Cena tohto modelu sa pohybuje od 69 900 dolárov (59 200€) vyššie.

Na rozdiel od konkurencie sa Lucid Motors zameriava nie na masový trh, ale prémiovými modelmi sa bude snažiť presadiť skôr na trhu luxusných elektrických vozidiel.

Akcie Lucid Motors
Zdroj obrázku: Lucid Motors

Ešte pred vstupom na akciový trh získal Lucid Motors investíciu vo výške 2,9 miliardy dolárov zo saudskoarabského investičného fondu, ktorý sa stal majoritným vlastníkom podniku. Spoločnosť sídli v San Franciscu a bola založená v roku 2007 pôvode so zameraním na batérie do elektrických vozidiel, avšak neskôr s cieľom zopakovať úspech spoločnosti Tesla začala firma vyvíjať svoje vlastné vozidlá.

„Poslaním spoločnosti Lucid je skutočne hromadne industrializovať elektrické automobily a systémy elektrického pohonu prostredníctvom vývoja najpokročilejšej predstaviteľnej technológie,“ uviedol Rawlinson, ktorý taktiež stál pri zrode modelu Tesla S. „Lucid Air predstavuje novú generáciu elektromobilov a vytvára nové štandardy pre pohodlie interiéru, dojazd, účinnosť a výkon.“ Akcie Lucid Motors

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokZisk Apple medziročne vzrástol o 93%, akcie bez výraznejšieho pohybu
Ďalší článokAkcie Facebook v poklese o 4% napriek zdvojnásobeniu ziskov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno