Právne spory

Americký konglomerát 3M dlhodobo čelí súdnym sporom. V kontroverznej snahe ochrániť sa pred približne 230 000 súdnymi spormi týkajúcich sa dodania vojenských štuplí do uší, ktoré by mohli spoločnosť stáť miliardy dolárov, podnik nechal zbankrotovať svoju dcérsku firmu Aearo Technologies. Týmto spôsobom sa snažil obmedziť výšku výplat zo súdneho sporu, avšak zámer bol zo strany konkurzného sudcu v Indiane v USA zamietnutý. Dividendový kráľ 3M uviedol, že je sklamaná a plánuje sa proti rozhodnutiu odvolať.

Toto rozhodnutie zasiahlo 3M a generálneho riaditeľa Mika Romana doteraz najrazantnejšie, pretože straty v 10 testovacích procesoch už viedli k odškodnému vo výške 300 miliónov USD, ktoré udelili súdne poroty. Ďalšie milióny dolárov na právnych poplatkoch by mali po piatkovom rozsudku pokračovať v dôsledku ďalších procesov. Analytik RBC Capital Markets Deane Dray odhaduje, že právne vyrovnania pre vojenských veteránov by mohli 3M stáť viac ako 10 miliárd dolárov.

Hlavným zdrojom problému sú produkty PFAS, látky používané v rade spotrebných produktov vrátane nepriľnavého riadu, hasiacej peny a niektorých kozmetických prípravkov. Spoločnosť sa zaviazala zastaviť výrobu a používanie PFAS do konca roka 2025. Celková suma urovnania súdneho sporu je ekvivalentom takmer 2 rokom ziskov spoločnosti. Peniaze sa majú poskytnúť počas 13-ročného obdobia na testovanie a ošetrenie akejkoľvek kontaminácie z PFAS.

Chemikálie, ktoré sa v prírode alebo v ľudskom tele len tak ľahko nerozkladajú, sú odjakživa spájané s rôznymi zdravotnými problémami a súdne spory PFAS proti 3M a ďalším spoločnostiam sa hromadia už roky. Len 3M údajne čelí okolo 4 000 súdnym sporom v súvislosti s týmto konkrétnym problémom.

Americký gigant by sa mohol pokúsiť vytvoriť komplexný systém riešenia tohto problému tak ako to v roku 2007 urobila spoločnosť Merck & Co a to v prípade urovnania sporu v súvislosti so stiahnutým liekom proti bolesti Vioxx. V rámci tohto vyrovnania klienti predložili dôkazy o svojich zraneniach a boli odškodnení podľa toho, ako vážne boli poškodení.

Priemyselný gigant 3M urovnáva súdne spory v hodnote 10 miliárd USD

3M

3M je globálna spoločnosť s takmer 100 tisíc zamestnancami, ktorá za rok 2021 vygenerovala tržby vo výške 35 miliárd dolárov. Portfólio spoločnosti zahŕňa viac ako 60 000 produktov, ktoré sa každý deň používajú v domácnostiach, kancelárskych budovách, školách a nemocniciach. Podnikanie 3M sa teraz skladá zo štyroch obchodných segmentov:

  • Bezpečnosť a priemysel
  • Doprava a elektronika
  • Zdravotná starostlivosť
  • Spotrebiteľský segment

Keďže spoločnosť zvýšila svoju ročnú dividendu už 64 rokov v rade, právom patrí medzi najpopulárnejších dividendových kráľov na trhu. Súčasné legislatívne spory však môžu znamenať, že 3M o tento titul príde.

Akcie 3M


Akcie 3M od začiatku roka klesli o -17,1 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -20,8 % na 101,6 USD. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 10,5 násobok zisku na akciu (P/E); 14,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 8,3 násobok EV/EBITDADividendový výnos predstavuje 5,91 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokBude Nvidia ďalším investorom pri IPO spoločnosti ARM ?
Ďalší článokBroadcom dostal zelenú pri akvizícií VMware v hodnote 61 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno