Ocado stredobodom záujmu

Dnes sa vo svete financií objavila správa, ktorá uvádza, že Amazon a niekoľko ďalších významných technologických firiem zvažuje podať ponuku na kúpu britskej spoločnosti Ocado Group. Podľa zverejnených informácií podniky zvažujú ponúknuť až 800 pencí za akcie Ocado. Tie v reakcii na správu stúpli o +30,65 % na 561,80 pencí.

Správa sa dotkla aj ďalších firiem pôsobiacich v oblasti doručovania jedla a potravín. V pluse sa ocitli akcie HelloFresh, Delivery Hero, Deliveroo i Just Eat Takeaway.com. Prípadná ponuka na kúpu akcií by mohla uštedriť tvrdý úder obchodníkom na krátko, ktorí skrz „shortovanie“ stávkujú na pokles akcií Ocado. Medvedie špekulácie na spoločnosť Ocado totiž patria medzi najvyššie v britskom indexe FTSE 100.

Ocado Group

Ocado Group je britská technologická spoločnosť, ktorá zároveň prevádzkuje online doručovanie potravín. Zákazníci spoločnosti si môžu prostredníctvom webovej stránky alebo aplikácie vybrať z širokého sortimentu potravín a uskutočniť objednávku priamo k dverám. Obchodný model Ocado sa zakladá na jej pokročilej technológii a infraštruktúre pre doručovanie potravín. Spoločnosť vyvinula automatizované sklady, ktoré využívajú robotiku a umelú inteligenciu na efektívne spracovanie a plnenie objednávok. Inteligentné sklady optimalizujú skladovanie a výber objednávok, čo umožňuje rýchle a efektívne spracovanie objednávok.

Okrem online predaja a doručovania potravín Ocado tiež poskytuje svoje skladové technológie iným predajcom po celom svete prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Ocado Solution. Ocado spolupracuje s niekoľkými veľkými predajcami na celom svete, vrátane Groupe Casino vo Francúzsku, Sobeys v Kanade a Kroger v Spojených štátoch, aby im pomohla vybudovať a prevádzkovať ich vlastnú online ponuku.

Akvizícia by dávala zmysel

Spoločnosť Ocado sa po rokoch významného rastu dostala do ťažkostí. Posledné 3 roky sa rast firmy z hľadiska tržieb v podstate zastavil a v roku 2022 dosiahli príjmy výšku 2,51 miliardy USD. Navyše firma stále hospodári s vysokými stratami. V poslednom roku dosiahla čistá strata 455,5 milióna USD a to v čase, kedy investori chcú vidieť jasné kroky k ziskovosti. V dôsledku toho akcie Ocado Group klesli aj napriek dnešnému nárastu o -80 % od svojej najvyššej hodnoty zo septembra 2020.

Súčasná trhová hodnota Ocado je na úrovni 4,6 miliardy USD, čo môže byť potenciálnym lákadlom pre väčšie technologické, logistické alebo potravinárske skupiny. Vďaka technologickým schopnostiam by akvizícia Ocado dávala zmysel pre Amazon, ktorý prevádzkuje maloobchodné reťazce Amazon Fresh a Whole Foods Market i ďalších konkurentov. Viac o podnikaní Amazonu sa dočítate v našej analýze.

Akcie Ocado Group


Akcie Ocado Group od začiatku roka odpísali -12,1 % a za posledných 12 mesiacov -30,5 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 1,3 násobok tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokKtoré firmy skupujú najviac jednorožcov – miliardových startupov?
Ďalší článokKtorým investíciam sa bude dariť v ďalších 10 rokoch a aký ponúknu výnos?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno