Kvartálne výsledky

Docusign, líder v oblasti podnikových e-podpis riešení, bol jednou z firiem, ktoré výrazne ťažili z pandémie koronavírusu. Znemožnenie fyzického kontaktu medzi pracovníkmi a obchodnými partnermi logicky zvýšilo dopyt po službách podniku a ten sa ešte viac dostal na oči Wall Street. Včera podnik zverejnil svoje kvartálne výsledky za 3. hospodársky štvrťrok 2022, v ktorom prekonal očakávania analytikov z hľadiska tržieb i zisku.

Výhľad manažmentu na posledný štvrťrok však investorov sklamal. To vyvolalo na akciových trhoch veľké pohyby, keďže akcie Docusign v dnešnom pre-market obchodovaní klesajú o -31,63% na $159,87, čo je najnižšia cenová úroveň od júna 2020.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom fiškálnom štvrťroku 2022 Docusign zaznamenal tržby vo výške $545,5 mil., čo je o +42,4% viac ako v predchádzajúcom roku. Rast výnosov bol ťahaný predovšetkým vďaka príjmom z predplatného, ktoré stúpli o +44,3% na $528,6 mil., zatiaľ čo profesionálne služby a iné príjmy vzrástli o +3,6% na $16,9 mil. Analytici očakávali výnosy vo výške $532,6 mil.

Operatívna strata: Operatívna strata sa medziročne znížila o -93,1% z -$48,5 mil. na -$3,4 mil. a operatívna marža sa zlepšila z -12,7% na -0,6%.

Čistá strata: Čistá strata spoločnosti v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom klesla z -$58,5 mil. na -$5,7 mil., resp. z -$0,31 na –$0,03 na akciu. Upravený zisk (Non-GAAP) sa zvýšil z $0,22 na $0,58 na akciu, čo predstavuje nárast o +163,6%. Wall Street odhadovala upravený zisk v hodnote $0,46 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow stúpol oproti predošlému roku o +83,6%, z $57,4 mil. na $105,4 mil. a voľný cashflow o +136,2%, z $38,1 mil. na $90,0 mil., resp. z $0,20 na $0,46 na akciu.

„Rast tržieb v treťom štvrťroku medziročne o 42% a operatívna marža 22% prekročili naše očakávania. Po šiestich štvrťrokoch zrýchleného rastu sme videli, ako sa zákazníci vrátili k normalizovanejším nákupným vzorcom, čo viedlo k 28% medziročnému rastu fakturácií,“ povedal Dan Springer, generálny riaditeľ DocuSign. „S 50 miliardami dolárov TAM (cieľového adresného trhu) a 1,11 miliónmi zákazníkov po celom svete sme si istí hodnotou, ktorú DocuSign prináša v čoraz digitálnejšej ekonomike kdekoľvek.“

Vývoj tržieb a objednávok Docusign
Vývoj kľúčových ukazovateľov Docusign, zdroj obrázku: Quarterly presentation

Spomaľovanie rastu

Spoločnosť Docusign tak zverejnila ďalší dobrý štvrťrok, keď jej počet zákazníkov stúpol už na 1,1 milióna, avšak na vývoji všetkých kľúčových indikátoroch možno badať spomaľovanie. Ukazovateľ Net retention rate, ktorý možno označiť aj ako čistú mieru udržania zákazníkov, vyjadruje nárast opakujúcich sa výnosov znížený o pokles výnosov z dôvodu zrušenia alebo zredukovania kontraktov. Hodnota tohto ukazovateľa klesla firme 3. štvrťrok v rade a dosiahla úroveň 121%.

Spomalenie sa premietlo aj do očakávaní manažmentu. Ten teraz prognózuje, že tržby v poslednom kvartáli končiacom sa 31. januára 2022 dosiahnu 557 až 563 miliónov dolárov, zatiaľ čo fakturácie stúpnu na 647 až 659 miliónov dolárov. Upravená operatívna zisková marža (non-GAAP) by mala byť v rozmedzí 17% až 19%. Analytici z Wall Street pritom rátali s tým, že príjmy v 4. kvartáli 2022 dosiahnu úroveň 575,3 milióna dolárov.

Za celý fiškálny rok 2022 momentálne vedenie podniku očakáva tržby vo výške 2,083 až 2,089 miliardy dolárov, fakturácie v hodnote 2,335 až 2,347 miliardy dolárov a upravenú operatívnu ziskovú maržu 19% až 21%.

Akcie Docusign


Akcie Docusign donedávna tešili svojich akcionárov výbornými výnosmi, keď za 5 rokov sa ich cena zvýšila o +650%. V tomto roku však berúc do úvahu včerajšiu zatváraciu cenu ($233,82), akcie firmy stúpli len o +5,18%, zatiaľ čo index S&P 500 o +21,86%. Táto výkonnostná priepasť sa však ešte rozšíri, keďže v dnešnom pre-market obchodovaní klesajú o -31,63% na $159,87.

Aktuálne sa Docusign obchoduje za 108,2 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 25 násobok ročných výnosov na akciu (P/S). Konsenzus analytikov je napriek značnej negatívnej reakcii akciových trhov na slabší rast v ďalších rokoch pomerne optmistický. Až 17 z 21 analytikov k dnešnému dňu hodnotilo akcie ratingom BUY alebo OUTPERFORM, pričom ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $327,5, čo je o +40,1% viac ako bola včerajšia zatváracia cena na burze.

Je však pravdepodobné, že mnoho analytikov bude vzhľadom na nové skutočnosti svoj výhľad revidovať smerom k horšiemu.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Snowflake sa po výborných výsledkoch odrazili o 14% vyššie
Akcie Salesforce opäť klesajú, výhľad manažmentu sklamal
Akcie Autodesk sa prepadávajú o 13,5%, rast firmy spomaľuje
Akcie Zoom sa prepadli už o 58% a sú na ročnom minime
Sea pokračuje v astronomickom raste, manažment zvyšuje výhľad
Akcie Walt Disney klesajú, počet používateľov Disney+ naďalej spomaľuje
Akcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb
Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Grab po najväčšom vstupe na burzu cez SPAC akvizíciu v histórií klesli o 20%
Ďalší článokAkcie MongoDB stúpajú o 20% po prekonaní analytických predpokladov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno