PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok

PepsiCo zaznamenala v 3. štvrťroku medziročný nárast výnosov o 11,6% a avizuje lepšie ako predpokladané výsledky za celý rok 2021.

0
362

Kvartálne výsledky

Spoločnosť PepsiCo bola vôbec prvou významnou firmou, ktorá zverejnila svoje kvartálne výsledky za tretí štvrťrok 2021, pričom v ďalších dňoch budú tradične nasledovať so zverejňovaním svojich čísel banky a finančné inštitúcie. Hlavný konkurent Coca-Coly zverejnil svoje výsledky včera pred otvorením trhu a prekonal analytické predpoklady z hľadiska výnosov i ziskov aj napriek tomu, že firma už pocítila infláciu na zdražovaní výrobných vstupov. Manažment však zostáva optimistický aj naďalej a informoval, že vďaka dobrému doterajšiemu vývoju zvyšuje svoje ciele pre celý rok 2021.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V treťom fiškálnom štvrťroku 2021 firma zaznamenala tržby vo výške $20,19 mld., čo je o +11,6% viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, keďže Wall Street očakávala príjmy na úrovni $19,38 mld. Organický rast výnosov (bez akvizícií) dosiahol +9,0%, čo taktiež prevýšilo očakávania (+6,3%).

Operatívny zisk: Operatívny zisk Pepsi v porovnaní s predošlým rokom stúpol o +4,9%, z $2,83 mld. na $3,05 mld. Operatívna marža mierne klesla z 15,7% na 15,1%.

xtb

Čistý zisk: Čistý zisk PepsiCo sa medziročne znížil z $2,29 mld. na $2,22 mld. (-2,9%), resp. z $1,65 na $1,60 na akciu (-3,0%). Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) dosiahol výšku $1,79. Analytici odhadovali zisk $1,74 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow v treťom kvartáli 2021 vzrástol z $6,12 mld. na $6,63 mld., čo predstavuje nárast o +8,3%, Voľný cashflow oproti minulému roku vzrástol o +7,7%, z $4,05 mld. na $4,36 mld., resp. z $2,91 na $3,14 (+7,9%).

Portfólio značiek Pepsi
Portfólio značiek Pepsi, zdroj obrázku: Themanufcaturer

Vedenie spoločnosti reagovalo na silný priebeh doterajšieho roka zvýšením výhľadu pre celý rok 2021. Po novom manažment očakáva, že medziročný organický rast výnosov dosiahne hodnotu 8%, čo je viac ako predtým (6%) a rast zisku na akciu (EPS) o najmenej 11%. PepsiCo zároveň oznámilo, že za celý rok 2021 vynaloží na dividendy zhruba 5,8 miliardy dolárov a ďalších 106 miliónov dolárov na spätný výkup akcií.

„Sme spokojní s našimi výsledkami za tretí štvrťrok, pretože sme dosiahli veľmi silný rast čistých tržieb a zároveň sa starostlivo orientujeme v dynamickom a nestabilnom dodávateľskom reťazci a nákladovom prostredí. Vzhľadom na našu aktuálnu výkonnosť teraz očakávame, že naše celoročné organické výnosy sa zvýšia približne o 8 percent a zisky na akciu bez započítania menových konverzií sa zvýšia najmenej o 11 percent, “povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ramon Laguarta.

„Naše silné výsledky v tomto roku ukazujú, že investície, ktoré sme urobili, aby sme sa stali rýchlejšou, silnejšou a lepšou spoločnosťou, fungujú. Na ďalšie doplnenie a zdokonalenie nášho strategického rámca sme nedávno predstavili PepsiCo Positive (pep+), zásadnú transformáciu typu end-to-end toho, čo robíme a ako to robíme, aby sme vytvorili rast a zdieľanú hodnotu s udržateľnosťou a ľudským kapitálom uprostred. Sme mimoriadne spokojní s pokrokom, ktorý robíme v rámci našej strategickej agendy a naďalej sa angažujeme v investíciách do našich ľudí, dodávateľského reťazca, závodov, systémov uvádzania na trh a digitalizačných iniciatív s cieľom vybudovať konkurenčné výhody a vyhrať na trhu.”

Akcie Pepsi


Akcie Pepsi sa aj napriek súčasným korekciám na trhu spôsobených obavami z rastúcej inflácie a problémov na čínskom realitnom trhu nachádzajú blízko svojho cenového maxima. V tomto roku však s rastom o +1,9% zaostávajú za indexom S&P 500, ktorý vzrástol o +15,7%.

Aktuálne sa akcie Pepsi obchodujú za 25,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 29,3 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Konsenzus analytikov ohľadom akcií firmy je prevažne neutrálny, pričom ich priemerný cenový cieľ je vo výške $167 na akciu, čo je o +10,5% viac ako je ich súčasná cena. Dividendový výnos PepsiCo je momentálne na úrovni 2,85%.

Prečítaj si tiež:
Akcie Coca-Cola vs. Pepsi: Ktoré sú lepšie v roku 2021?

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno