Kvartálne výsledky

Databázová spoločnosť MongoDB, známa predovšetkým svojim kľúčovým produktom Atlas, včera reportovala kvartálne výsledky za tretí štvrťrok fiškálneho roka 2022 končiaci sa 31. októbra. Firma vykázala vyššie príjmy a nižšiu stratu ako sa očakávalo na Wall Street, navyše optimistický scenár manažmentu na ďalší kvartál dodal investorom sebavedomie. V reakcii tak akcie MongoDB stúpajú v pre-market obchodovaní o +20,84% na $518,82 a mali by tak vymazať straty za posledný mesiac.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom fiškálnom štvrťroku 2022 MongoDB zaznamenalo tržby vo výške $226,9 mil., čo je o +50,5% viac ako v predchádzajúcom roku. Rast výnosov bol ťahaný predovšetkým vďaka príjmom z predplatného, ktoré stúpli o +51,2% na $217,9 mil a tvorili až 96% celkových výnosov. Analytici Zacks očakávali výnosy vo výške $203,5 mil.

Operatívna strata: Operatívna strata sa medziročne zvýšila o +32,2%, z -$58,1 mil. na -$76,8 mil. a operatívna marža sa zlepšila z -38,5% na -33,8%.

Čistá strata: Čistá strata stúpla z -$72,6 mil. na -$81,3 mil., resp. z -$0,22 na –$0,22 na akciu (zmena v strate na 1 akciu nenastala kvôli vyššiemu počtu akcií na trhu v Q3 22. Upravená strata (Non-GAAP) sa znížila z -$0,31 na -$0,11 na akciu. Wall Street odhadovala upravenú stratu v hodnote -$0,41 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow dosiahol úroveň -$5,8 mil., čo predstavuje zlepšenie oproti -$8,1 mil. v minulom roku. Voľný ostal taktiež v červených číslach, ale zlepšil sa z -$14,9 mil. na -$9,2 mil., resp. z -$0,25 na -$0,14 na akciu.

„MongoDB priniesol ďalší fantastický štvrťrok, zvýraznený 84-percentným rastom výnosov Atlasu a zvýšením počtu našich zákazníkov na viac ako 31 000. Náš pokračujúci úspech odráža prijatie našej aplikačnej dátovej platformy zákazníkmi, ktorí potrebujú rýchlejšie inovovať, aby mohli konkurovať na dnešnom trhu,“ povedal Dev Ittycheria, prezident a generálny riaditeľ MongoDB.

„Veríme, že kľúčovou hnacou silou nášho úspechu bol skorý, ale rastúci trend zákazníkov, ktorí si zvolili MongoDB ako podnikový štandard pre svoj budúci vývoj aplikácií. Náš úspech naprieč odvetviami a široká škála prípadov použitia nás stavia do skvelej pozície časom budujte ešte hlbšie vzťahy s našimi zákazníkmi.“

Výhľad na ďalší kvartál

V ďalšom štvrťroku vedenie firmy prognózuje, že príjmy by mali byť v rozpätí 239 až 242 miliónov dolárov, upravená (non-GAAP) operatívna strata by mala dosiahnuť hodnotu -11 až -13 miliónov dolárov a upravená čistá strata -$0,21 až -$0,24 na akciu. Za celý rok manažment očakáva výnosy od 846,3 do 849,3 miliónov dolárov, upravenú operatívnu stratu -34,4 až -36,4 miliónov dolárov a čistú stratu -$0,71 až -$0,74 na akciu.

Za fiškálny rok 2023 analytici predpokladajú, že spoločnosť vykáže príjmy na úrovni 1,05 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 29,4%, zatiaľ čo strata by mohla dosiahnuť hodnotu -$1,10 na akciu. Akcie MongoDB

Akcie MongoDB


Akcie MongoDB v doterajšom priebehu roka majú v podstate identický výkon ako širší trh. Zatiaľ čo akcie databázového podniku stúpli o +19,58%, index S&P 500 vzrástol o +22,25%. Ako však naznačuje dnešné pre-market obchodovanie, akcionári MongoDB sa na konci roka budú môcť pravdepodobne tešiť z výrazne lepšej výkonnosti.

Aktuálne sa akcie MongoDB obchodujú za 37,5 násobok ročných výnosov na akciu (P/S). Ďalšie klasické hodnotové ukazovatele nie sú k dispozícií, keďže firma negeneruje zisk ani pozitívny cashflow. Napriek veľmi drahému oceneniu sú analytici ohľadom jej akcií optimistickí, keď 12 zo 17 analytikov má k 2. decembru stanovený rating BUY alebo OUTPEFORM. Ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $530.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Docusign strácajú tretinu hodnoty a atakujú najnižšiu cenu za rok a pol
Akcie Snowflake sa po výborných výsledkoch odrazili o 14% vyššie
Akcie Salesforce opäť klesajú, výhľad manažmentu sklamal
Akcie Autodesk sa prepadávajú o 13,5%, rast firmy spomaľuje
Akcie Zoom sa prepadli už o 58% a sú na ročnom minime
Sea pokračuje v astronomickom raste, manažment zvyšuje výhľad
Akcie Walt Disney klesajú, počet používateľov Disney+ naďalej spomaľuje
Akcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb
Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Docusign strácajú tretinu hodnoty a atakujú najnižšiu cenu za rok a pol
Ďalší článokTOP 10: Najočakávanejšie IPO roka 2022
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno