TSMC očakáva silný záver roka vďaka rastúcemu dopytu

Manažment spoločnosti zvýšil svoje očakávania do posledného štvrťroku kvôli silnému dopytu a zároveň oznámil vydanie 2 korporátnych dlhopisov na financovanie rozšírenia produkcie.

0
473

Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna sa nám rozbehla a okrem najväčších amerických bánk mal na pláne dnes zverejnenie štvrťročných čísel aj taiwanský gigant Taiwan Semiconductor Company (TSMC). Toho sme taktiež minulý týždeň zaradili medzi 3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať.

Spoločnosť v posledných rokoch ťaží z rapídne zvýšeného dopytu po čipoch a polovodičových produktoch, na ktorých výrobu sa zameriava. V rámci snahy uspokojiť rastúci dopyt sa 9. najhodnotnejší podnik sveta v minulom roku zaviazal investovať 100 miliárd dolárov do rozšírenia produkcie. TSMC zverejnilo tretí štvrťrok, ktorý bol v podstate v súlade s očakávaniami analytikov, avšak silný výhľad vedenia podniku na záver roka prekvapil. Akcie TSMC sa v pre-markete po zverejnení výsledkov obchodujú vyššie o +2,48%.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V treťom kvartáli 2021 spoločnosť zaznamenala tržby vo výške $14,88 mld., čo je o +16,3% viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Tento výsledok sa zhodovali s prognózami, keďže Wall Street očakávala príjmy na úrovni $4,89 mld.

xtb

Operatívny zisk: Operatívny zisk TSMC v porovnaní s minulým rokom stúpol o +14,0%, z $5,11 mld. na $6,14 mld. Operatívna marža mierne klesla z 42,1% na 41,2%.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne stúpol z $4,68 mld. na $5,61 mld. (+13,9%), resp. z $0,90 na $1,08 na akciu (+13,8%). Analytici odhadovali zisk $1,03 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow sa zvýšil oproti predošlému roku o +76,1%, z $6,49 mld. na $11,42 mld a voľný cashflow o +52,1%, z $3,07 mld. na $4,67 mld.

Vývoj tržieb a ziskov spoločnosti TSMC v miliardách dolárov

„Náš obchod v treťom štvrťroku bol podporovaný predovšetkým silným dopytom všetkých štyroch rastových platforiem, ktorými sú aplikácie pre smartfóny, HPC, IoT a Automotive,“ povedal Wendell Huang, viceprezident a finančný riaditeľ TSMC. „Vo štvrtom štvrťroku 2021 očakávame, že naše podnikanie bude podporované silným dopytom po našej špičkovej 5nm technológii.“

Manažment spoločnosti prognózuje silný koniec roka 2021 vďaka silnému dopytu zákazníkov po 5nm technológií. Túto produkciu dokáže zvládnuť TSMC zatiaľ ako jediná zlievareň na svete. V poslednom štvrťroku vedenie firmy očakáva výnosy v rozpätí od 15,4 do 15,7 miliardy dolárov, hrubú ziskovú maržu na úrovni 51% až 53% a operatívnu maržu vo výške 39% až 41%.

Taiwanský podnik zároveň potvrdil svoj cieľ stať sa do roku 2050 uhlíkovo neutrálnym a oznámil, že vydanie 2 typov korporátnych dlhopisov, ktorých súhrnná hodnota by nemala prekročiť 9 miliárd dolárov. Tieto prostriedky spoločnosť pravdepodobne využije na spomínané rozširovanie produkcie.

Akcie TSMC


Akcie TSMC majú v doterajšom priebehu roka s rastom +0,9% zaostávajú za indexom S&P 500 , ktorý stúpol o +16,2%. Aktuálne sa TSMC obchoduje za 27,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 58,6 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Z 10 analytikov, ktorí pokrývajú akcie TSMC k 11. októbru 6 má stanovený rating BUY alebo OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ pre akcie firmy je $131, čo je o +19,1% viac ako je súčasná ich súčasná cena. Dividendový výnos TSMC je momentálne na úrovni 1,67%.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno