Kvartálne výsledky

Autodesk včera po uzavretí trhu zverejnil svoje kvartálne výsledky za tretí fiškálny štvrťrok 2022. Výrobca návrhového softvéru a profesionálnych nástrojov pre tvorbu digitálnych projektov „o chlp“ porazil odhady analytikov z hľadiska príjmov aj zisku, avšak výhľad manažmentu na posledný kvartál očakávania nesplnil. Akcie Autodesk tak v reakcii v pre-market obchodovaní klesajú o -13,56% na $262,78.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom fiškálnom štvrťroku 2022 Autodesk zaznamenal tržby vo výške $1,13 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +18,2%. Analytici predpokladali príjmy na úrovni $1,12 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk sa medziročne zvýšil o +15,1%, zo $168, mil. na $193,3 mil. Operatívna zisková marža mierne klesla zo 17,6% na 17,2%.

Čistý zisk: Čistý zisk spoločnosti stúpol o +3,4%, zo $132,2 mil. na $136,7 mil., resp. z $0,59 na $0,61 na akciu. Upravený zisk (Non-GAAP) dosiahol hodnotu $1,33 na akciu, pričom prognózy Wall Street počítali so ziskom $1,26 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow vzrástol o +3,7%, zo $779,6 mil. na $808,5 mil. a voľný cashflow o +6,6%, zo $712 mil. na $759 mil., resp. z $3,20 na $3,41 na akciu.

„Naši zákazníci naďalej prijímajú a uprednostňujú digitálnu transformáciu s cieľom podporiť rast, efektívnosť a udržateľnosť, čím sa vytvára silný dopyt po platforme Autodesk,“ povedal Andrew Anagnost, prezident a generálny riaditeľ Autodesku. „Rýchlo inovujeme a optimalizujeme naše podnikanie, aby sme mnohým zákazníkom umožnili zažiť náš ekosystém a využiť príležitosti, ktoré nás čakajú.“

„Dopyt bol v 3. štvrťroku silný, čo viedlo k silnému rastu nových predplatiteľov a mier obnovy. Očakávame, že to tak zostane aj vo štvrtom štvrťroku,“ povedala Debbie Clifford, CFO Autodesku. „Narušenie dodávateľského reťazca a následné inflačné tlaky, globálny nedostatok pracovnej sily a odliv a odliv COVID však ovplyvňujú tempo nášho oživenia a vyhliadky.“

Tržby Autodesk, akcie autodesk
Geografické a produktové rozloženie výnosov Autodesk v 3. štvrťroku, zdroj obrázku: autodesk

Hodnota objednávok vyjadrená v dolároch sa medziročne zvýšila o 16% na 1,17 miliardy dolárov a opakujúce príjmy tvorili až 97% celkových výnosov podniku. Na obrázku vyššie je taktiež možné vidieť geografické a produktové rozloženie výnosov Autodesk v 3. štvrťroku .

Vedenie firmy taktiež oznámilo, že v 4. kvartáli prognózuje tržby v rozpätí od 1,185 do 1,2 miliardy dolárov, zisk (GAAP) na úrovni $0,71 až $0,77 na akciu a upravený zisk (Non-GAAP) $1,41 až $1,47 na akciu. Za celý rok by tak mali tržby dosiahnuť hodnotu 4,74 až 4,8 miliardy dolárov, operatívnu ziskovú maržu 15%, zisk $2,54 až $2,60 na akciu a voľný cashflow 1,42 až 1,46 miliardy dolárov.

Akcie Autodesk


Akcie Autodesk v doterajšom priebehu roka poklesli o -0,44%, čo predstavuje významné zaostávanie za širším trhom. Sklamanie investorov ohľadom výhľadu však toto zaostávanie ešte zvýrazní, keďže v pre-market obchodovaní akcie spoločnosti klesajú o ďalších -13,56% na $262,78.

V súčasnosti sa akcie Autodesk obchodujú za 52,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a až 89,3 násobok EV/EBITDA. Napriek drahému oceneniu podniku sú analytici ohľadom jeho budúcnosti pomerne optimistickí, keďže 15 z 24 analytikov mu odporučilo hodnotenie BUY. Priemerný cenový cieľ týchto analytikov pritom je vo výške $345. Akcie Autodesk

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Zoom sa prepadli už o 58% a sú na ročnom minime
Sea pokračuje v astronomickom raste, manažment zvyšuje výhľad
Akcie Walt Disney klesajú, počet používateľov Disney+ naďalej spomaľuje
Akcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb
Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBooking kupuje ETraveli a Getaroom za €2,74 mld.
Ďalší článokAkciové trhy klesajú kvôli obavám z nového variantu Covid 19
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno