Kvartálne výsledky

Salesforce, priekopník v oblasti cloudového SaaS softvéru zameraného na manažment vzťahov so zákazníkmi, marketingové kampane, zákaznícku podporu, správu e-shopu či analytické riešenia, včera zverejnil svoje kvartálne výsledky za tretí štvrťrok 2022. Jedna z najinovatívnejších firiem poslednej dekády predčila očakávania Wall Street z hľadiska tržieb i zisku a zároveň zvýšila svoj výhľad pre tretí kvartál.

Taktiež vedenie podniku ohlásilo, že Bret Taylor sa stal novým Co-CEO. Napriek dobrému výkonu sa akcie Salesforce v dnešnom rozšírenom pre-market obchodovaní prepadávajú o -6,8% na $265,58. Pokles je vyvolaný predovšetkým slabším výhľadom manažmentu v oblasti ziskovosti na ďalší rok ako sa predpokladalo.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom polroku 2021 Salesforce zaznamenal výnosy vo výške $6,86 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +26,6%, pričom prognóza analytikov bola vo výške $6,8 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk sa medziročne znížil o -83,0%, z $224 mil. na $38 mil. Operatívna zisková marža klesla z 4,1% na 0,5%.

Čistý zisk: Čistý zisk v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol o -56,7%, z $1,08 mld. na $468 mil., resp. z $1,15 na $0,47 na akciu. Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) dosiahol výšku $1,27, pričom priemerné očakávania Wall Street boli na úrovni $0,92 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow vzrástol o +19,2%, z $339 mil. na $404 mil. a voľný cashflow o +10,7%, z $215 mld. na $238 mil., resp. z $0,23 na $0,24 na akciu.

RPO: Ukazovateľ RPO, ktorý možno preložiť aj ako zostávajúce záväzky plnenia zákazníkov sa zvýšila medziročne o +20% na $36,3 mld. 

„Dosiahli sme ďalší fenomenálny štvrťrok, ktorý podporil silný rast výnosov, ziskovej marže a cashflowu,“ povedal Marc Benioff, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti. „Salesforce je relevantnejší a strategickejší než kedykoľvek predtým, pretože každá firma urýchľuje svoju cestu digitálnej transformácie. Tak ako sme našim zákazníkom pomohli prekonať pandémiu, teraz ich vedieme k väčšiemu rastu, úspechu zákazníkov, zdraviu,bezpečnosti a dôvere. Vďaka obrovskej sile našej platformy Customer 360 a Slacku sme na dobrej ceste dosiahnuť vo fiškálnom roku 2026 príjmy vo výške 50 miliárd dolárov.“

Nárast tržieb Salesforce
Vývoj tržieb Salesforce v miliardách dolárov

Nový Co-CEO a výzvy pred sebou

Salesforce investorom pri prezentovaní kvartálnych výsledkov tiež oznámil povýšenie Breta Taylora, ktorý bude pôsobiť ako spoluvýkonný riaditeľ po boku súčasného generálneho riaditeľa Marca Benioffa. Taylor pôsobí ako prezident a prevádzkový riaditeľ podniku od roku 2019. Predtým bol hlavným produktovým riaditeľom. Spoločnosť mala zadefinovanú rolu spoluvýkonného riaditeľa už predtým, keď Keith Block, považovaný za možného nástupcu Benioffa, odstúpil z funkcie začiatkom roka 2020.

Taylor, ktorý bude mať na starosti pravdepodobne dennodenný chod firmy a jeho úlohou bude tiež hľadať možnosti udržania súčasného tempa rastu a najmä integráciu Slacku. Aplikáciu zameranú na komunikáciu medzi pracovníkmi kúpil Salesforce v tomto roku za 27,7 miliardy dolárov napriek tomu, že v tom čase negenerovala príjmy ani na úrovni 1 miliardy. Zatiaľ čo vedenie podniku na čele s M. Benioffom bolo nadšené ohľadom príležitostí, ktoré im Slack otvára, investori a analytici tento optimizmus necítili. Skôr naopak sťažovali sa na obrovskú cenu, ktorú musela spoločnosť zaň zaplatiť, čo vyvolalo aj prudký pokles ceny akcií.

Vzhľadom na predchádzajúce úspechy Taylora je však jeho povýšenie pochopiteľné. Za posledných niekoľko rokov hral ústrednú úlohu pri vývoji najdôležitejších produktov Salesforce. Popri stratégii Customer 360 Taylor tiež viedol úsilie o vybudovanie Hyperforce, ktorý umožňuje programom Salesforce bežať na veľkých verejných cloudoch, čo je prepracovanie architektúry, ktoré by sa mohlo ukázať ako rozhodujúce pre dlhodobú víziu spoločnosti.

Slabší výhľad

Hoci Salesforce, ktorý je stále jednou z najobľúbenejších akcií na Wall Street, rastie rýchlym tempom z hľadiska príjmov a manažment potvrdil, že je na dobrej ceste dosiahnuť vo fiškálnom roku 2026 výnosy na úrovni 50 miliárd dolárov, ziskovosť výrazne zaostáva. Vedenie spoločnosti informovalo, že v poslednom štvrťroku 2022 očakáva rast príjmov o 24% na 7,23 miliardy dolárov a stratu -$0,23 až -$0,24 na akciu. Na báze non-GAAP by mal upravený zisk dosiahnuť hodnotu $0,72 až $0,73 na akciu.

Za celý aktuálny fiškálny rok 2022 Salesforce prognózuje príjmy vo výške 26,39 až 26,40 miliardy dolárov, čo je o 24% viac ako pred rokom. Operatívna zisková marža by mala dosiahnuť hodnotu 1,8% a upravená operatívna marža (Non-GAAP) zhruba 18,6%. Zisk by mal byť na úrovni $1,28 až $1,29 na akciu a upravený zisk (non-GAAP) $4,68 až $4,69 na akciu. V roku 2023 by mali príjmy medziročne stúpnuť o 20% na 31,7 až 31,8 miliardy dolárov a operatívna zisková marža by mala byť v rozpätí 3 až 3,5%.

Akcie Salesforce


Akcie Salesforce v tomto roku stúpli o +28,05%, čím prekonali výkon indexu S&P 500, ktorého cena vzrástla o +21,59%. Tento nárast možno pripísať doháňaniu strát z prepadu, ktorý nastal začiatkom roka po ohlásení akvizície Slacku. Aktuálne sa spoločnosť obchoduje za 114,4 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 49 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 70,4 násobok EV/EBITDA.

Ohľadom akcií Salesforce je však naďalej konsenzus analytikov optimistický, keď až 43 z 50 analytikov ich hodnotí ratingom BUY alebo OUTPERFORM. Ich cenový cieľ sa pohybuje v rozpätí od $212 do $385, pričom priemerný cenový cieľ je na úrovni $330, čo je o +15,8% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Autodesk sa prepadávajú o 13,5%, rast firmy spomaľuje
Akcie Zoom sa prepadli už o 58% a sú na ročnom minime
Sea pokračuje v astronomickom raste, manažment zvyšuje výhľad
Akcie Walt Disney klesajú, počet používateľov Disney+ naďalej spomaľuje
Akcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb
Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb
xtb
Predchádzajúci článokZakladateľ Twitteru J. Dorsey odstupuje z pozície CEO
Ďalší článokAkcie Snowflake sa po výborných kvartálnych výsledkoch odrazili o 14% vyššie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno