Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje

Rekordné tržby, rekordný zisk a zmena z cestovateľskej platformy na platformu na bývanie. Aj tak by sa dal v skratke opísať najlepší štvrťrok v histórií Airbnb.

0
957

Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna sezóna pokračuje v plnom prúde, pričom včera malo na pláne zverejnenie svojich kvartálov viacero známych a populárnych spoločností vrátane Square, Pinterest, Moderna, Uber, MercadoLibre, Peloton, Cloudflare, Fortinet či Airbnb. Práve poslednej z menovaných firiem sa budeme venovať podrobnejšie.

Airbnb pozitívne prekvapilo svojím prvým aj druhým štvrťrokom, keď napriek pretrvávajúcej pandémii sa počty rezervácií držali na pomerne kvalitných číslach a to predovšetkým vďaka domácemu turizmu, ale aj dlhodobým pobytom (27 dní a viac). Investori boli preto optimistickí, že tento trend vydrží aj naďalej a Airbnb prekvapí opäť.

xtb

A podarilo sa. Americká online platforma, ktorá umožňuje ľudom primárne zdieľať ubytovanie zaznamenala svoj najlepší štvrťrok vo svojej histórií z hľadiska tržieb aj zisku. Akcie Airbnb v dnešnom pre-market obchodovaní rastú o +4,93% na $187,25.

Najdôležitejšie čísla:

Počet rezervácií: V 3. štvrťroku sa počet rezervácií zvýšil medziročne o +29% a v porovnaní s druhým štvrťrokom 2019 poklesol o -7% na 79,7 mil.

GBV: Hrubá hodnota rezervácií vyjadrená v dolároch sa zvýšila v porovnaní s minulým rokom o +48% a v porovnaní s rokom 2019 o +23% na $13,4 mld.

Výnosy: Výnosy dosiahli úroveň $2,2 mld., čo je o +67% viac ako v predchádzajúcom roku a o +36% viac ako v roku 2019.

Operatívny zisk: Operatívny zisk stúpol medziročne o +103,5%, z $418,7 mil. na $852,0 mil. a operatívna marža z 31,19% na 38,1%.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol oproti minulému roku o +280,3%, z $219,3 mil. na $833,9 mil., resp. na $1,22 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow sa zvýšil o +55,7%, z $336 mil. na $523 mil., zatiaľ čo voľný cashflow o +57,9%, z $328 mil. na $518 mil., resp. na $0,76 na akciu.

Dobré čísla Airbnb ťahalo opätovné zotavovanie cestovania a to najmä v Severnej Amerike a na trhu EMEA, pričom akceleráciu vedenie podniku zaznamenalo aj v Latinskej Amerike. To avizovalo, že súčasná doba prináša výrazné zmeny v cestovateľskom správaní. V liste akcionárom manažment uviedol, že technológie ako Zoom umožňujú ľudom pracovať z domu a Airbnb umožňuje pracovať z akéhokoľvek domova. Milióny ľudí teraz môžu častejšie cestovať, podnikať dlhšie výlety, cestovať na viac miest a dokonca žiť kdekoľvek vďaka Airbnb.

Airbnb sa mení

Spoločnosť zároveň potvrdila, že mnoho ľudí mení vnímanie Airbnb z cestovateľskej platformy na platformu na bývanie, keďže dlhodobé pobyty (27 dní a viac) patrili medzi najrýchlejšie rastové kategórie podniku. Predstavovali až 20% všetkých rezervovaných nocí, čo predstavuje významný nárast oproti 3. kvartálu 2020, kedy tvorili iba 14%. Aktuálne viac ako 90% ponúk ubytovania akceptuje dlhodobé pobyty a počet aktívnych ubytovaní, ktoré ponúkajú mesačnú zľavu, sa v porovnaní s 3. štvrťrokom 2019 zvýšil o 20 %.

V rámci zabezpečenia ďalšieho rastu manažment plánuje klásť dôraz na budovanie značky a chápania možností, ktoré Airbnb vytvára, ale aj na získavanie nových hostiteľov, zjednodušovania procesov a zabezpečenia ešte vyššej kvality. Okrem toho sa podnik zameriava aj rozvoj nových iniciatív ako je rezervácia zážitkov a online zážitkov.

V poslednom kvartáli 2021 vedenie firmy očakáva ďalšie zotavovanie cestovania a výrazný nárast rezervácií oproti minulému roku. Tržby by mali dosiahnuť úroveň 1,39 až 1,48 miliardy dolárov, čo je výrazne viac ako v rokoch 2020 a 2019.

Akcie Airbnb


Akcie Airbnb v tomto roku s výkonom +21,6% mierne zaostávajú za výkonom indexu S&P 500, ktorý vzrástol o +24,1%. Aktuálne sa obchodujú za 24,3 násobok ročných tržieb na akciu (P/S) a 74,5 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Konsenzus analytikov ohľadom Airbnb je prevažne pozitívny, keď k 28. októbru 21 z 39 analytikov malo určený rating BUY alebo OUTPERFORM. Rozpätie cenového cieľa jednotlivých analytikov sa pohybuje od $132 do $220 na akciu, pričom priemerný cenový cieľ je $182,5, čo je o +2,3% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG


xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno