Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer päťnásobne, tržby však sklamali

Pozri si najdôležitejšie operatívne čísla a novinky z dielne Tesly.

0
367

Najočakávanejšou udalosťou včerajšieho dňa bolo zverejnenie výsledkov za 3. kvartál 2021 spoločnosťou Tesla po uzavretí americkej burzy. Automobilka vykázala nižšie príjmy ako sa očakávalo, avšak ukazovatele zisku a počtu dodaných vozidiel prevýšili analytické odhady. Vedenie spoločnosti sa pochválilo tým, že jej dodávateľský reťazec napriek nedostatku čipov zostáva silný, avšak negatívom je ďalšie oddialenie spustenia výroby v prevádzke v Nemecku. Akcie spoločnosti Tesla sa v dnešnom pre-market obchodovaní pohybujú nižšie o -0,96%.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartáli roku 2021, Tesla zaznamenala výnosy vo výške $13,76 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +56,8%, pričom automobilové príjmy predstavovali s príjmami vo výške 12,06 mld. až 87,6% všetkých príjmov podniku. Analytici prognózovali tržby v okolí $14 mld.

Dodávky vozidiel: Dodávky sa zvýšili o +72,9%, zo 139 593 na 241 391 vozidiel. Až 96% všetkých dodaných vozidiel tvorili modely Tesla 3 a Tesla Y.

xtb

Nabíjacie stanice: Počet nabíjacích staníc stúpol v porovnaní s minulým rokom o +49%, z 2 181 na 3 254.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti bol rekordný a oproti minulému roku sa zvýšil o +147,7%, z $809 mil. na $2,00 mld. Operatívna marža vzrástla z 9,2% na 14,6%, čo je taktiež rekordná hodnota v histórií Tesly.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol takmer päťnásobne, z $331 mil. na $1,62 mld., resp. z $0,27 na $1,44. Upravený zisk (Non-GAAP) dosiahol hodnotu $1,86 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $1,62 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow Tesly medziročne stúpol o +31,1%, z $2,40 mld. na $3,15 mld. a voľný cashflow klesol o -4,8%, z $1,40 mld. na $1,33 mld, resp. z $1,26 na $1,18 (-6,3%). Pokles voľného cashflowu možno prisúdiť rastúcim kapitálovým výdavkom podniku, ktoré súvisia s výstavbou nových závodov v Berlíne a Texase.

Ukazovatele Tesla
Vývoj kľúčových operatívnych ukazovateľov, zdroj obrázku: Tesla.com

Vyššia rentabilita spoločnosti bola spôsobená predovšetkým lokálnou produkciu v Šanghaji, ktorá ponúka vyššiu efektivitu a úsporu nákladov aj v súvislosti s logistikou.

Manažment informoval, že aj výrobné závody v Berlíne a Austine, ktoré budú produkovať model Y by mali byť pripravené koncom tohto roka. Pôvodne sa však očakávalo, že továreň v Berlíne už bude pripravená. Spoločnosť zároveň napreduje v industrializácii kontroverzného modelu Cybertruck. V súvislosti s rozšírením výrobnej kapacity, Tesla aj naďalej predpokladá, že v niekoľkoročnom horizonte bude dosahovať priemerné ročné tempo rastu dodávok vozidiel na úrovni 50%.

Z hľadiska rentability vedenie firmy počíta s tým, že operatívna marža bude v priebehu času naďalej rásť. Konkrétne číselne usmernenie ohľadom tržieb či zisku Tesla neponúkla.

Akcie Tesla


Akcie Tesla v tomto roku vzrástli o +22,69%, čím mierne prekonávajú širší trh a nachádzajú sa blízko svojej historicky najvyššej úrovne. Z hľadiska ocenenia akcií sa firma javí stále mimoriadne draho, keďže akcie Tesla sa obchodujú za 450,9 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 126,6 násobok predpokladaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 374,3 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Názory analytikov na akcie Tesla sú stále veľmi rôznorodé, nakoľko 51 analytikov má určené svoje hodnotenie naprieč celou škálou od BUY po SELL. Ich cenový cieľ to odzrkadľuje taktiež, keď k 20. októbru sa analytické ciele pohybujú od $67 do $1 591 na akciu. Priemerný cenový cieľ je pritom na úrovni $757 na akciu, čo je o -12,6% nižšie ako je ich aktuálna hodnota na burze.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno