Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.

Napriek dobrému medziročnému rastu naprieč všetkými dôležitými metrikami badať v číslach Facebooku značné spomaľovanie, ktoré by sa malo ďalej stupňovať. Optimizmus však vyvolal nový plán spätného odkupu akcií či reorganizácia podniku.

0
444

Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň možno považovať za vrchol, keďže v ňom vykážu svoje čísla viaceré populárne a významné spoločnosti. Medzi nimi napr. Advanced Micro Devices, Microsoft, Alphabet, Visa, Apple, Amazon, Starbucks, Shopify, McDonald´s, Boeing, Coca-Cola či Facebook, ktorého kvartálne výsledky zhrnieme ako prvé, keďže ten reportoval svoj štvrťrok už včera po uzavretí trhu.

Na kvartálne výsledky Facebooku sa pritom čakalo s očakávaním. Spoločnosť Marka Zuckerberga totiž v posledných týždňoch čelila obvineniam bývalej zamestnankyne z toho, že firma uprednostňuje zisk pred bezpečnosťou, ale aj svojmu historicky najväčšiemu výpadku, keď v podstate všetky jej sociálne siete zostali nefunkčné na niekoľko hodín. Manažment pritom taktiež varoval, že rast príjmov by mal v tomto štvrťroku významnejšie spomaliť v dôsledku avizovanej aktualizácie iOS od Apple, ktorá sťažuje sledovanie správania používateľov na jej platforme.

xtb

Táto aktualizácia má za dôsledok horšie cielenie reklamy na jednotlivých zákazníko, čo sa už prejavilo na výkone spoločnosti Snap, ktorá prevádzkuje sociálnu sieť Snapchat. Tá kvôli problémom, ktoré jej aktualizácie iOS vytvorili reportovala len slabé výsledky a jej akcie sa prepadli tak výrazne, že spoločnosť stratila štvrtinu svojej hodnoty.

Facebook nakoniec vo svojom 3. štvrťroku prekonal analytické predpoklady z hľadiska zisku, avšak rast výnosov sa nevyhol spomaleniu a nedosiahol očakávané hodnoty. Vedenie podniku pritom očakáva, že spomaľovanie by malo pokračovať aj v 4. kvartáli. Akcie Facebook reagovali na zverejnenie štvrťročných čísel rastom o +2,33% na $336,39 v rozšírenom pre-market obchodovaní.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V 3. kvartáli roku 2021 Facebook zaznamenal výnosy vo výške $29,01 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +33%, avšak odhady Wall Street boli na úrovni $29,58 mld. Najväčšou mierou sa na raste výnosov podieľali tržby z reklamy ($28,28 mld. / +33%) a menšou mierou ostatné príjmy ($734 mil. / +195%).

Operatívny zisk: Operatívny príjem sa zvýšil oproti minulému roku o +30%, z $8,04 mld. na  $12,37 mld, pričom operatívna zisková marža klesla z 37% na 36%.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol medziročne o +17%, zo $7,85 mld. na $9,19 mld., resp. z $2,71 na $3,22 na akciu. Analytici prognózovali zisk vo výške $3,19 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpol o +43%, z $9,83 mld. na $14,09 mld. a voľný cashflow o +56%, z $6,14 mld. na $9,55 mld., resp. z $2,12 na $3,34

Používatelia: Počet denných používateľov “rodiny Facebook” (Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp) stúpol o +11% na 2,81 mld. a počet mesačných používateľov vzrástol o +12% na 3,58 mld.

Vývoj počtu mesačných používateľov Facebook v miliardách
Vývoj počtu mesačných používateľov rodiny Facebook v miliardách

„V tomto štvrťroku sme dosiahli dobrý pokrok a naša komunita naďalej rastie,“ povedal Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku. „Som nadšený z našej cesty, najmä pokiaľ ide o tvorcov, obchod a pomoc pri budovaní metavesmíru.“

Napriek tomu, že medziročný rast, ktorý Facebook dosiahol v 3. štvrťroku je stále výborný, medzikvartálne výnosy aj zisk mierne poklesli. Manažment navyše očakáva, že ešte výraznejšie spomalenie príde v poslednom kvartáli roka, pričom celkové príjmy by mohli dosiahnuť rozpätie 31,5 až 34 miliárd dolárov. Tento odhad odzrkadľuje neistotu vedenia podniku z dôvodu aktualizácie Apple iOS 14, makroekonomických neistôt a faktorov súvisiacich s pandémiou COVID 19.

Odkupy akcií a reorganizácia

Vedenie spoločnosti taktiež oznámilo, že počas posledného štvrťroku pokračovalo v agresívnom nákupe vlastných akcií, keď na túto činnosť minula 14,37 miliardy dolárov. V rámci tohto programu má Facebook ešte k dispozícií ďalších 7,97 miliardy dolárov, ktoré budú navýšené o dodatočných 50 miliárd dolárov, čo potvrdzuje plán pokračovať v spätných odkupoch.

V rámci čoraz väčšieho zapájania sa firmy do budovania metavesmíru a virtuálnej reality plánuje Facebook reorganizáciu a zmenu vykazovania výsledkov, čoho výsledkom bude interné rozdelenie spoločnosti na Family of Apps a Facebook Reality Labs.

Prvý segment, Family of Apps, bude zahŕňať Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp a ďalšie služby. Druhý segment, Facebook Reality Labs, bude zahŕňať hardvér, softvér a obsah súvisiaci s rozšírenou a virtuálnou realitou. Manažment chce týmto krokom zdôrazňovať dôležitosť tejto oblasti a v najbližších rokoch v nej plánuje preinvestovať miliardy dolárov. Len nedávno spoločnosť oznámila, že v rámci vývoja metavesímru plánuje vytvoriť v Európe 10 000 pracovných miest. V poslednom čase sa dokonca šepkalo o tom, že podnik by mohol zmeniť svoje meno, aby nebol spájaný iba so sociálnymi sieťami.

Viac sme sa novým iniciatívam Faceboku a jeho cieľu vybudovať metavesmír venovali v našej analýze akcie Facebook: metavesmír a ešte ďalej

Akcie Facebook


Akcie Facebook po nedávnom dosiahnutí zažili v posledných dňoch kvôli spomínaným problémom pokles o približne -15% a v doterajšom priebehu roka ich výkon je na úrovni +22,36%, čo v podstate korešponduje s rastom indexu S&P 500. Aktuálne sa obchodujú akcie Facebook za 24,3 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 29,5 násobok ročného cashflowu na akciu (P/FCF).

To je vzhľadom na rastový potenciál spoločnosti, jej postavenie a silu skutočne málo a to najmä v porovnaní so súčasným ocenením celkového akciového trhu.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno