Vstup na burzu

Grab Holdings, najväčšia prepravná a doručovacia spoločnosť v juhovýchodnej Ázii, klesla v prvý deň obchodovania o -20,53% na $8,75 po dokončení fúzie so SPAC firmou Altimeter Growth. Ide o vôbec najväčšiu transakciu pre akvizičnú spoločnosť na špeciálne účely (SPAC) v histórií. Akcie Grab

Spoločnosť bola pri debute na akciový trh ocenená na takmer 40 miliárd dolárov, avšak v dôsledku poklesu ceny akcií sa jej trhová kapitalizácia prepadla na zhruba 34,6 miliárd dolárov. Prostredníctvom SPAC akvizície získala dodatočný kapitál v hodnote 4,5 miliardy dolárov, ktoré môže využiť na upevnenie svojej pozície na trhu alebo prípadnú expanziu. Za Grabom stoja viacerí veľkí hráči v podobe japonského konglomerátu SoftBank Group, Toyoty a čínskej DiDi Chuxing. Akcie Grab Holdings sa obchodujú na burze Nadaq pod symbolom GRAB.

Grab a jeho superaplikácia

Singapurská firma, ktorá pôsobí v 8 ľudnatých štátoch juhovýchodnej Ázie vrátane Indonézie, Filipín, Vietnamu, Thajska a Malajzie, bola už niekoľko rokov zaraďovaná medzi najcennejšie startupy. Grab má na tamojšom trhu vedúce postavenie v oblasti donášky, zdieľania jázd a fintech služieb, pričom táto kombinácia z jeho zjednotených možností robí tzv. „superaplikáciu“.

V poslednom období však bolo podnikanie Grabu výrazne postihnuté pandémiou Covid-19, keďže dopyt po zdieľaní jazdy (služba podobná Uberu či Boltu) prudko klesol a v súčasnosti omikrónový variant spôsobuje nové obmedzenia cestovania. Firmu tak počas komplikovaného obdobia držali nad vodou predovšetkým donášky jedla a potravín či jej fintech služby.

Grab podobne ako väčšina podnikov, ktoré debutujú na burze ešte musí dokázať, že dokáže dosiahnuť ziskovosť. V septembri manažment znížil svoje odhady tržieb na rok 2021, po tom čo delta variant v juhovýchodnej Ázii rast spoločnosti zabrzdil. V novembri vedenie firmy informovalo, že čistá strata sa za 3. štvrťrok zvýšila na 988 miliónov dolárov, pričom tržby klesli o 9% na 157 miliónov dolárov.

Napriek červeným číslam vládne v spoločnosti plno optimizmus „Sme presvedčení o našom podnikaní,“ uviedol včera v rozhovore Anthony Tan, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Grabu. „Obchod sa sleduje dobre“, pokiaľ ide o splnenie tohtoročného cieľa hrubej hodnoty tovaru vo výške 15 až 15,5 miliardy dolárov.

Obrovský potenciál

Ambíciou ázijského podniku je stavať na svojich vedúcich pozíciách v juhovýchodnej Ázii a poskytovať používateľom celý rad digitálnych služieb ako je doručovanie potravín, mobilné platby a online poistenie. Spoločnosť uviedla, že v roku 2020 mala približne 24,5 milióna používateľov vykonávajúcich transakcie mesačne a do roku 2023 predpokladá celkovo 43 miliónov takýchto používateľov.

Niektorí analytici vyzdvihli Grab, pretože má silnú konkurenčnú výhodu na svojich 8 trhoch, ktorých celková populácia dosahuje približne 660 miliónov a rýchly ekonomický rast sľubuje lukratívne výnosy. Podľa výskumu Google, Temasek Holdings a Bain & Co. zverejneného v novembri sa internetová ekonomika tohto regiónu do roku 2025 zdvojnásobí na približne 363 miliárd dolárov.

„Vedúce postavenie spoločnosti na trhu v juhovýchodnej Ázii je nespochybniteľné,“ povedal Rolf Bulk, analytik New Street Research. Jeho firma očakáva, že trhová kapitalizácia spoločnosti Grab do roku 2024 presiahne 70 miliárd dolárov.

Grab sa však bude musieť vysporiadať s rastúcou konkurenciou to zo strany ďalšieho populárneho singapurského hráča, ktorým je spoločnosť Sea, ktorej sme sa tiež venovali v našom článku: 3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať. Tá debutovala na burze v roku 2017 primárne ako vývojár hier, avšak jej podnikanie sa rozšírilo na online platby a jeden z najväčších elektronických obchodov v regióne Shopee. Dynamický rast, ktorý Sea aktuálne zažíva sa premietlo aj do ceny akcií, ktoré stúpli o 1600%.

Ďalším významným konkurentom bude indonézsky rival Gojek, ktorý sa spojil s jedným z vedúcich elektronický obchodov v regióne Tokopediou a vytvorili spoločný podnik GoTo. Zlúčená firma podobne ako Grab sa pripravuje vstúpiť na burzu doma a v USA.

Akcie Grab
Zdroj obrázku: Vulcan Post

Oplatí sa kúpiť akcie?

Akcie Grab sa pri súčasnej kapitalizácií len ťažko dajú považovať za lacné, avšak vedúce postavenie na trhu ako aj príležitosti v regióne juhovýchodnej Ázie. Navyše s aplikáciou Grab a jej používaním máme vlastné skúsenosti, keď sme boli v Ázii a treba povedať, že firma bola prítomná všade. Nakoniec sme ju využívali dennodenne a tak logicky niektorým z nás napadlo či sa tento podnik neobchoduje na burze. Bol to rok 2017 a žiaľ nie neobchodoval sa. Teraz sme sa však dočkali, avšak vysoká cena akcií nás od kúpy odrádza. Akcie Grab

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Snowflake sa po výborných kvartálnych výsledkoch odrazili o 14% vyššie
Ďalší článokAkcie Docusign strácajú tretinu hodnoty a atakujú najnižšiu cenu za rok a pol
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno