Kvartálne výsledky

Len máloktorá spoločnosť púta toľko pozornosti tak ako Snowflake, pričom vstup na burzu NYSE bol vôbec najväčší v USA v roku 2020. Nadšenie investorov okolo podniku vyvoláva jeho extrémne rýchly rast, ktorý v posledných štvrťrokoch prekonáva úroveň 100% ročne. Optimizmus akciových trhov ohľadom firmy je taký veľký, že trhová kapitalizácia Snowflake je 93,6 miliardy dolárov napriek tomu, že jej výnosy by mali dosiahnuť v tomto roku 1,14 miliardy dolárov, čo predstavuje ukazovateľ P/S 128,8.

Aj preto bola sú všetky aktualizácie ohľadom podniku ostro sledované. Včera Snowflake vykázal svoje kvartálne výsledky za tretí štvrťrok fiškálneho roka 2022, v ktorom zaznamenal užšiu stratu ako sa očakávalo a tržby prekonali odhady. Zároveň odhad manažmentu na januárový kvartál prevýšil prognózy analytikov. Akcie Snowflake v dnešnom pre-market obchodovaní stúpajú o +13,83% na $354,02.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom polroku 2021 Snowflake zaznamenal výnosy vo výške $334,4 mil., čo predstavuje medziročný nárast o +109,5%, pričom prognóza analytikov bola vo výške $305,6 mld.

Operatívna strata: Operatívna strata sa medziročne znížila o -7,2%, zo -$169,5 mil. na -$157,3 mil. Operatívna zisková marža sa zlepšila z -100,6% na -47,0%.

Čistá strata: Čistá strata klesla o -8,3%, zo -$169,9 mil. na -$154,9 mil., resp. z -$1,01 na -$0,51 na akciu, pričom priemerné očakávania Wall Street boli na úrovni -$0,60 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow vzrástol z -$19,7 mil. na $15,5 mil. a voľný cashflow, z -$37,6 mld. na $21,5 mil., resp. z -$0,23 na $0,07 na akciu.

RPO: Ukazovateľ RPO, ktorý možno preložiť aj ako zostávajúce záväzky plnenia zákazníkov a pre softvérové firmy fungujúce na predplatnom modeli je kľúčový, sa zvýšil medziročne o +94% na $1,8 mld. 

Počet zákazníkov: Celkový počet zákazníkov sa zvýšil na 5 416 a počet zákazníkov generujúcich tržby väčšie ako 1 milión dolárov za posledných 12 mesiacov stúpol na 148. To je o +32 klientov viac ako v júlovom štvrťroku.

„Snowflake zaznamenal zrýchlenie tempa v 3. štvrťroku, pričom produktové tržby vzrástli medziročne o 110% na 312,5 milióna dolárov. Pokračujúca medzinárodná expanzia počas štvrťroka viedla k nárastu výnosov z produktov z regiónov EMEA a APJ medziročne o 174 % a 219 %,“ povedal Frank Slootman, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Snowflake. „Naše vertikálne zameranie na priemysel je dôležitým vývojom v našom predajnom pohybe a Snowflake naďalej zaznamenáva široké uplatnenie v tomto odvetví.“

snowflake
Zdrojové údaje: Snowflake presentation

Výborné momentum a výhľad manažmentu

Spoločnosť potvrdila výborné momentum aj z hľadiska „Net retention rate“. Ten možno označiť aj ako čistú mieru udržania zákazníkov a vyjadruje nárast opakujúcich sa výnosov znížený o pokles výnosov z dôvodu zrušenia alebo zredukovania kontraktov. Táto metrika poskytuje komplexný pohľad na pozitívne aj negatívne zmeny s ohľadom na udržanie zákazníkov. Snowflake dosiahol hodnotu ukazovateľa 173%, čo je jedno z najlepších čísel v odvetví.

Vedenie podniku potvrdilo svoj optimizmus tiež výhľadom na posledný štvrťrok, ktorý sa končí v januári 2022. Tržby by mali podľa predpokladov manažmentu stúpnuť o 94% až 96% na 345 až 350 miliónov dolárov. Analytici pritom rátali s príjmami vo výške 316 miliónov dolárov.Opravená operatívna zisková marža (non-GAAP) by mala dosiahnuť 1%.

Firme sme sa venovali tiež v našom článku: čo hovoria analytici na akcie Snowflake?

Akcie Snowflake


Akcie Snowflake v tomto roku stúpli o +10,5%, čím zaostávajú za výkonom indexu S&P 500, ktorého cena vzrástla o +21,59%. Ako sme spomínali vyššie, v súčasnosti sa obchoduje firma a jej akcie za 128,8 násobok ročných tržieb na akciu (P/S). Napriek drahému oceneniu akcií Snowflake je ohľadom nich konsenzus analytikov mierne optimistický, keď k 25. novembru 16 z 30 analytikov ich hodnotí ratingom BUY alebo OUTPERFORM, zatiaľ čo priemerný cenový cieľ je na úrovni $375.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Salesforce opäť klesajú, výhľad manažmentu sklamal
Akcie Autodesk sa prepadávajú o 13,5%, rast firmy spomaľuje
Akcie Zoom sa prepadli už o 58% a sú na ročnom minime
Sea pokračuje v astronomickom raste, manažment zvyšuje výhľad
Akcie Walt Disney klesajú, počet používateľov Disney+ naďalej spomaľuje
Akcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb
Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Salesforce opäť klesajú, výhľad manažmentu sklamal
Ďalší článokAkcie Grab po najväčšom vstupe na burzu cez SPAC akvizíciu v histórií klesli o 20%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno