Kvartálne výsledky

Iba máloktorá spoločnosť dokázala z vypuknutia pandémie a z vynútenej práce na diaľku vyťažiť tak ako práve Zoom. Jej videokonferenčná platforma rástla trojciferným tempom z hľadiska počtu používateľov ako aj príjmov a podobne sa začalo dariť aj samotným akciám podniku na burze, avšak s vysokým ocenením akcií prišli aj vysoké očakávania investorov a teraz sa ukazuje, že ich entuziazmus mohol byť až privysoký.

V 3. štvrťroku 2021 spoločnosť Zoom mierne prekonala očakávania analytikov z hľadiska tržieb aj zisku a napriek významnému spomaleniu si držia pomerne dobré tempo. Wall Street však sklamal taktiež vývoj hodnoty objednávok, ktoré indikujú budúce príjmy podniku. Akcie Zoom v reakcii na zverejnené čísla dnes klesajú o -18,19% na $198,11 a nachádzajú sa na svojom ročnom minime.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom fiškálnom štvrťroku 2022 Zoom zaznamenal tržby vo výške $1,05 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +35,2%. Analytici predpokladali príjmy na úrovni $1,02 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk sa medziročne zvýšil o +51,3%, zo $192,2 mil. na $290,9 mil. Operatívna zisková marža stúpla z 24,7% na 27,7%.

Čistý zisk: Čistý zisk spoločnosti stúpol o +71,4%, zo $198,6 mil. na $340,4 mil., resp. z $0,66 na $1,11 na akciu (+68,2%). Prognózy Wall Street počítali so ziskom $1,09 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow poklesol oproti minulému roku o -4,1%, zo $411,5 mil. na $394,6 mil. a voľný cashflow o -3,5%, z $388,2 mil. na $374,8 mil., resp. z $1,30 na $1,22 na akciu (-6,2%).

Počet zákazníkov: Počet firemných zákazníkov s viac ako 10 zamestnancami sa oproti predošlému roku zvýšil o +18% na 512 100 a počet zákazníkov generujúcich viac ako 100 000 dolárov za posledných 12 mesiacov vzrástol na 2 507.

„V 3. štvrťroku sme v rámci našej služby Zoom Events usporiadali naše popredné používateľské podujatie Zoomtopia. Počas tejto pohlcujúcej konferencie s viacerými stopami sme ukázali, ako spoločnosť Zoom umiestňuje ľudí do centra našej komunikačnej platformy, spája ich rôznorodé pracovné toky s našou technológiou, prekračuje rámec schopnosti podnikov interne spolupracovať a umožňuje im komunikovať tvárou v tvár. Predstavili sme aj inovácie, ako sú hot desking, whiteboarding a inteligentná galéria,“ povedal zakladateľ a generálny riaditeľ Zoom Eric S. Yuan. „Sme na dobrej ceste stať sa nepostrádateľnou platformou pre firmy, jednotlivcov a vývojárov, aby sa mohli spájať, spolupracovať a budovať flexibilný hybridný svet práce. Veríme, že naša globálna značka, inovatívne technológie a veľká zákaznícka základňa nás dobre umiestnia do budúcnosti.“

Vedenie podniku taktiež informovalo, že v poslednom kvartáli očakáva príjmy v rozpätí od 1,051 do 1,053 miliardy dolárov, upravený operatívny zisk (Non-GAAP) na úrovni 361 až 363 miliónov dolárov a upravený čistý zisk (Non-GAAP) by mal dosiahnuť hodnotu $4,84 až $4,85 na akciu.

Akcie Zoom


Akcie Zoom patrili v predošlom roku medzi tie vôbec najvýkonnejšie, keď sa ich cena najmä vďaka pandemickému rastu zvýšila o +401,37%, pričom počas svojho maxima dosiahla až úroveň $565,45 za akciu (+730%). Odvtedy však akcie Zoom na trhu zažívajú pozvoľný pokles a v tomto roku poklesli už o -42,42% a od svojej najvyššej úrovne o -58% . Prepad možno pripísať najmä návratu zamestnancov do práce a s tým súvisiacim poklesom rastu príjmov.

Hoci akcie firmy v posledných mesiacoch stratili viac ako polovicu hodnoty, stále sa nejavia veľmi lacno, keďže sa obchodujú za 69,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 41,5 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Postupom času sa aj sentiment analytikov ohľadom akcií Zoom mierne zhoršuje. K 18. novembru 17 z 30 analytikov má stanovený rating BUY alebo OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ je vo výške $300, čo je o +23,8% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Sea pokračuje v astronomickom raste, manažment zvyšuje výhľad
Akcie Walt Disney klesajú, počet používateľov Disney+ naďalej spomaľuje
Akcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb
Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG


xtb
xtb
Predchádzajúci článokVesmírna spoločnosť Astra Space dosiahla vesmírnu orbitu, jej akcie prudko poskočili
Ďalší článokBooking kupuje ETraveli a Getaroom za €2,74 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno